Pełne symboliki ogrody japońskie dobrze sprawdzają się też w naszym polskim klimacie. Jak je zaprojektować i jakie rośliny posadzić, by osiągnąć wymarzone efekty?
Ogród japoński pod Warszawą
W 16. odcinku 4. sezonu programu „Nowa Maja w ogrodzie” nasza prowadząca udała się na działkę pod Warszawą, którą odwiedziła już raz – w 2014 roku. Wówczas ogród wyglądał zupełnie inaczej, inne też były potrzeby ich właścicieli. Kiedyś miał służyć głównie dzieciom, teraz, gdy one dorosły ich rodzice postanowili nieco bardziej zaszaleć. Wymarzyli sobie, by podróż po ich ogrodzie imitowała taką dookoła świata. Projektant Piotr Rybacki spełnił ich marzenie i na jednej działce stworzył trzy zupełnie różne strefy: śródziemnomorską, marokańską i japońską.
- Ogród o japońskim charakterze ma odzwierciedlać krajobraz w miniaturze. Jest więc woda symbolizująca morze, kępy zieleni niczym wyspy, są skały przypominające góry. Są też typowe dla Japończyków formowane rośliny. Nie ma tutaj śladu geometrii – opowiadała o części japońskiej Maja Popielarska. – Wszystkie linie płyną swobodnie i łagodnie. Brzegi zbiornika wodnego wyłożone są nieregularnymi kamieniami między którymi pojawiają się kępy krwawnicy, a obok łączeń baldaszkowy. Dalej w tafli wody przygląda się piękny czerwonolistny klon palmowy – dodała nasza prowadząca zachwycona możliwością przeniesienia orientalnego stylu na nasze polskie warunki. Bo choć nie zawsze jest to proste, jest to jak najbardziej możliwe.
Ogród japoński – charakter
W swoim założeniu ma on naśladować przyrodę, nie niszcząc jej przy tym. Niegdyś dążono do tego, by ogrody jak najbardziej przypominały dziką przyrodę. Przy projektowaniu ogrodów w stylu japońskim oraz pielęgnacji należy więc jak najbardziej ukryć działanie człowieka. Wszystko ma wyglądać jak najnaturalniej. Ogrody japońskie występują w kilku odmianach, ale wszystkie charakteryzuje elegancja, prostota, harmonia oraz brak symetrii.
Ogród japoński – podstawowe style
- Ogród zen – inaczej nazywany ogrodem suchego krajobrazu. Wodę imituje tutaj żwir, a charakterystyczne są także puste przestrzenie, głazy oraz grabiony piasek. Cały krajobraz tego rodzaju ogrodów zbudowany jest tak, by jak najbardziej oddziaływać na naszą podświadomość.
- Ogród tsukiyama – to styl, w którym zaprojektowano przestrzeń z 16.odcinka naszego programu. Stawy naśladują tutaj morza i jeziora, kamienie góry, pełno tutaj również pagórków oraz roślin.
Ogród japoński – woda
Jest niezbędnym elementem ogrodu, bowiem wnosi do niego życie oraz ruch. Nadaje mu wrażenie żywego i naturalnego krajobrazu. Ważne, by tak zaprojektować przepływ wody, by w tle słychać było szemrzący strumień. W wodzie należy umieścić kamienie o naturalnej formie, fakturze oraz kolorze.
Ogród japoński – rośliny
Ogrody w stylu japońskim całe opierają się na symbolach, symboliczne są również rośliny. Przede wszystkim są to rośliny zimozielone, czyli takie symbolizujące długowieczność. Piękne kwiaty są jedynie dodatkiem, dopełnieniem.
Rośliny, które sprawdzą się w ogrodzie japońskim:
- drzewa: klony, miłorzęby chińskie, magnolie, wiśnie, sosny
- krzewy: azalie japońskie, rododendrony, ostrokrzewy, glicynie, ligustry, jaśminowce
- kwiaty: astry, chryzantemy, dalie, liliowce, peonie, zawilce