Charakterystyka niecierpka
Niecierpki mogą być zarówno roślinami jednorocznymi, jak i bylinami. Ich pełne, drobne, pojedyncze kwiaty pojawiają się już na początku maja i zanikają dopiero pod koniec września. Płatki przyjmują rozmaite zabarwienie w zależności od odmiany – możesz wśród nich znaleźć niecierpki białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, bordowe, fioletowe, różowe, purpurowe, a nawet wielobarwne. Dzięki tej roślinie zyskujesz zatem możliwość przyozdobienia parapetów i balkonów w swoim mieszkaniu w nietuzinkowy i bardzo fantazyjny sposób.
Niecierpek to jedna z nielicznych roślin, która równie dobrze sprawdza się w ogrodowych rabatkach, jak i domowych doniczkach. Nie musisz się martwić, że w mieszkaniu będzie krócej czy mniej intensywnie kwitnął, a kwiaty niecierpka nie będą tak piękne i kolorowe, jak te na zewnątrz.
CZY WIESZ, ŻE...
Warto unikać niecierpka drobnokwiatowego – nie ma właściwości dekoracyjnych, za to jest rośliną mocno inwazyjną. Przywleczony z Azji obecnie jest rozprzestrzeniony w całej Europie.
Niecierpek – odmiany
Istnieje bardzo wiele odmian niecierpka – większość z nich można spotkać w naturze głównie w Azji i Afryce, w Europie występują natomiast tylko niecierpki pospolite. W doniczce z powodzeniem możesz jednak uprawiać także bardziej egzotyczne odmiany niecierpka:
niecierpek nowogwinejski – wyróżniają go duże kwiaty o średnicy do 5 cm,niecierpek waleriana – zwany również niecierpkiem sułtańskim. Ma płaskie kwiaty i dorasta do 50 cm wysokości. Nie lubi chłodu i deszczowej pogody,niecierpek balsamina – ten niecierpek w domu sprawdzi się jedynie w postaci karłowatej – w ogrodzie osiągnie nawet 60 cm wysokości. Ma jednak bardzo ładne, oryginalne kwiaty, warto więc na niego zwrócić uwagę.
Niecierpek w domu - 1
Sporą popularnością cieszy się także niecierpek gruczołowaty, znany także pod nazwą niecierpka himalajskiego, jednak ten nadaje się do uprawy jedynie w ogrodzie – może dorosnąć nawet do 2 metrów wysokości, a jego cechą charakterystyczną jest obfite rozkrzewianie się.
Niecierpek – uprawa
Dla wszystkich osób planujących uprawę niecierpków na pewno ważną informacją jest to, że nie jest to roślina specjalnie wymagająca. Z tego względu świetnie prezentują się niecierpki na balkonie, w domu i na rabatkach. Do pięknego, intensywnego kwitnięcia nie potrzebują intensywnego nasłonecznienia – lubią światło, ale rozproszone, dlatego świetnie czują się w półcieniu. Z kolei na zbyt jasnym stanowisku mogłoby dojść do poparzenia niecierpka.
W żyznej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej glebie niecierpki wzrastają wspaniale – nie powinno się dopuszczać do przesuszenia tej rośliny, ponieważ bardzo źle znosi niedobory wody! Nawożenie niecierpków w domu i na balkonie jest zalecane – warto to tego użyć uniwersalnych mieszanek do roślin kwitnących.
Należy pamiętać, że niecierpki rosnące w doniczkach należy przesadzać – o ile masz do czynienia z rośliną wieloletnią. Ten zabieg powinno się przeprowadzać wiosną, równolegle z usuwaniem zbyt długich i pozbawionych liści pędów. Jeśli chcesz, by kwiaty niecierpka były liczne i pojawiały się przez kilka miesięcy, usuwaj te, które już zwiędły – takim sposobem pobudzisz nowe do kwitnięcia.