Największa zaleta styropianu? Niski koszt ocieplenia domu
Decydując się na ocieplenie budynku, masz zasadniczo dwie opcje: styropian lub wełna mineralna. Choć oba rozwiązania mają szereg zalet i wad, najczęściej i tak porównuje się je pod kątem ceny i tutaj styropian wypada o wiele lepiej – różnica w kosztach ocieplenia domu tymi materiałami może wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych!
Co jeszcze przemawia na korzyść tego materiału ociepleniowego?
Łatwa dostępność – dostaniesz go w każdym sklepie z materiałami budowlanymi, i to w wariantach o przeróżnej grubości.Prosta obróbka – przytniesz go na potrzebny wymiar najzwyklejszym nożem czy piłą ręczną.Mała nasiąkliwość – styropian nie wchłania wody i bardzo szybko wysycha.Odporność na działanie ognia – styropian jest samogasnący, co oznacza, że zamiast stanąć w płomieniach, wygasa i generuje dużo dymu.
Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ocieplenie budynku styropianem to obecnie najbardziej ekonomiczna opcja. Na jaki koszt ocieplenia domu powinieneś się więc przygotować, decydując się na ten materiał? Wszystko zależy oczywiście od regionu kraju oraz od tego, ile policzy sobie za robociznę konkretny wykonawca, jednak można powiedzieć, że średnie ceny za tę usługę wynoszą od 135 do 175 zł/m², z czego za samą robociznę fachowców wychodzi ok. 40-60 zł/ m².
Ocieplanie domu styropianem - 1
WARTO WIEDZIEĆ
Dla porównania: za ocieplenie budynku wełną mineralną zapłacisz od 165 do 220 zł/m², a robocizna może Cię wynieść w tym przypadku od 60-70 zł/m².
Na jakie błędy montażowe uważać przy ocieplaniu budynku?
Jak widać, nawet w przypadku styropianu ocieplenie domu wiąże się z dużymi kosztami. Chociażby dlatego warto się upewnić, czy prace zostały przeprowadzone prawidłowo i nie będą wymagały poprawek w przyszłości. Zwróć uwagę przede wszystkim na następujące błędy montażowe:
niewłaściwie przygotowane podłoże, od którego mogą się odspajać płyty styropianu – powinno być czyste, suche, bez śladu żadnych porostów czy luźnych fragmentów tynku,pominięcie etapu kołkowania styropianu – płyty klejone tylko na placki kleju będą trzymać słabiej i staną się bardziej narażone na odspajanie,zbyt wysoka temperatura otoczenia przy wykonywaniu prac, która może przyspieszyć wysychanie kleju, co w efekcie osłabi jego wiązanie,niezaizolowanie fundamentów, co może skutkować powstawaniem mostków termicznych od ziemi i zmniejszeniem skuteczności całego systemu ociepleniowego,wybór za cienkich płyt styropianowych – choć to pewna oszczędność, może sprawić, że wykonane ocieplenie nie spełni swojej funkcji.
Nie zapominaj o tym, że ocieplenie domu to inwestycja na lata – lepiej więc wydać na nią trochę więcej i korzystać z jej efektów przez dłuższy czas.