Ogród w stylu śródziemnomorskim: rośliny, barwy, rodzaje

Ogród w stylu śródziemnomorskim
Ogród w stylu śródziemnomorskim

Maja Popielarska odwiedziła

W 16. odcinku 4. sezonu programu „Nowa Maja w ogrodzieMaja Popielarska odwiedziła jeden ogród, a czuła się jakby odbyła podróż po całym świecie. Jego właściciele wymarzyli sobie bowiem, żeby na ich działce znalazły się trzy różne zakątki: japoński, marokański i śródziemnomorski. Sercem ostatniego z nich jest zbudowana na planie prostokąta altana. Sporych rozmiarów budowla w swoim sercu kryje kominek i może zmieścić naprawdę duży stół. To idealne miejsce na letnie przyjęcia, a projektant – Piotr Rybacki stworzył je z elementów poprzedniej, sześciokątnej altany. Wcześniej był tutaj zwykły ogród, teraz można poczuć się w tym miejscu jak nad Morzem Śródziemnym.

Ten klimat to efekt połączenia altany z otaczającą ja roślinnością. Kwiaty oraz krzewy umieszczone są w donicach przypominające rzymskie amfory. – dobrze prezentują się tu trawy, na przykład imperata, czy przewieszająca się tojeść rozesłana – opowiadała Maja Popielarska. – Część naczyń pozostała pustych i same w sobie stanowią dekorację. Obok na wyżwirowanych rabatach grzeją się rozchodniki okazałe i charakterystyczna dla włoskich ogrodów lawenda czy róże – mówiła nasza prowadząca o ogrodzie śródziemnomorskim pod Warszawą.

Śródziemnomorski styl ogrodów ma wiele odmian i w różnych miejscach oraz różnych krajach będzie nieco odmienny. Inaczej będzie wyglądał w Hiszpanii, Grecji czy Włoszech, inaczej też w Polsce. Musimy pamiętać, że u nas panuje nieco inny klimat i nie wszystkie rośliny rodem z południa Europy są w stanie przystosować się do naszych polskich warunków. Dla ciepłolubnych gatunków zimujących w ogrodzie groźne mogą być zwłaszcza ostre, bezśnieżne zimy. Musimy pamiętać o odpowiednim ich zabezpieczeniu.

Ogród śródziemnomorski - rośliny

Stąd też donice w ogrodzie śródziemnomorskim odwiedzanym przez Maję Popielarską. Tam najlepiej jest takim roślinom jak oleander, bugenwilla oraz roślinom cytrusowym. Na zewnątrz powinny być one trzymane jedynie latem. Z kolei bukszpan może pozostać na zewnątrz również podczas pozostałych pór roku, jednak wówczas potrzebuje specjalnej ochrony.

Inne rośliny, które będą pasować do "polskich" ogrodów śródziemnomorskich to: cyprysy, sosny pinie i krzewy takie jak ostrokrzew, kolcolist czy kalina wawrzynowata. Do urządzanego w tym stylu ogrodu można wprowadzić także jaśminy, tamaryszki, czy glicynie. Ważnym elementem roślinności są też zioła, takie jak tymianek, rozmaryn, bazylia, oregano oraz szałwia.

Ogród śródziemnomorski - barwy

Ogrody śródziemnomorskie to jednak nie tylko rośliny, ale także odpowiednie barwy. Ze względu na intensywne barwy kwiatów mała architektura utrzymywana jest w stonowanych pastelowych kolorach. Często pojawiają się też niebieski oraz pomarańczowy.

Ogród śródziemnomorski - mała architektura

Charakterystyczna dla tego typu ogrodu mała architektura to nie tylko altany czy drobne detale ozdobne takie jak terakotowe donice, dzbany i amfory oraz poduszki w pastelowych barwach. Tutaj dominuje kamień, więc kamienne powinny być schodki oraz murki otaczające śródziemnomorski ogród. Z kolei meble powinny być drewniane, tak jak okiennice umieszczone na oknach wychodzących na tę część działki. Ważnym elementem i centrum ogrodu powinno być patio.

podziel się: