Ogrody Arts and crafts – podstawowe założenia

Ogrody Arts and crafts – podstawowe założenia
Ogrody Arts and crafts – podstawowe założenia

Architekci krajobrazu Danuta i Witold Młoźniakowie na swoje opus magna wybrali 3-hektarową działkę pod Warszawą. Postanowili urządzić tutaj swój wymarzony ogród w angielskim stylu arts and crafts. W programie "Nowa Maja w ogrodzie" gospodyni opowiedziała o podstawowych założeniach swojego ulubionego stylu.

Dla Danuty i Witolda Młoźniakowie ogrodami zajmują się całe swoje życie. Ich projektowanie oraz opieka nad nimi to nie tylko ich pasja, ale także zawód. W swojej karierze stworzyli mnóstwo ogrodów dla swoich klientów, jeszcze więcej odwiedzili oraz obejrzeli. Wyrobili sobie nie tylko doświadczenie, ale i dokładną wizję jak ma wyglądać ten ich wymarzony. Swoje opus magnum tworzą na trzy hektarowej działce pod Warszawą. Tworzą tutaj ogród w swoim ulubionym stylu angielskim, a konkretnie arts and crafts. Po powstającej dopiero posesji oprowadzili Maję Popielarską w 8. odcinku 4. sezonu programu „Nowa Maja w ogrodzie”.

Ogrody arts and crafts charakterystyka

- Ogród w stylu arts and crafts jest to większy ogród podzielony na mniejsze części, tak zwane pokoje – opowiadała o swojej działce pani Danuta. W rozmowie z Mają Popielarską gospodyni przyznała, że dla tego rodzaju ogrodów charakterystyczne są zwłaszcza linie proste. – I linie ograniczające trawnik są proste i rabaty i wszelkie inne formy – opisała właścicielka.

Mimo tego uporządkowania twórcom stylu arts and crafts zależy na naturalności w ogrodach. Dlatego też umieszczonym w rabatach kwiatom pozwalają na wylewanie się z nich, wyrastanie. Jeśli chodzi natomiast o gatunki kwiatów w stylu arts and crafts używa się raczej pospolitych i znanych roślin takich jak bratek, nagietek czy róża.

Ogrody arts and crafts historia

Styl arts and crafts odnosi się nie tylko do ogrodnictwa. To trend w sztuce, który był popularny zwłaszcza w Wielkiej Brytanii w końcówce XIX wieku i na początku XX wieku. Koncentrował się on na tworzeniu sztuki użytkowej, dlatego jej przedstawicielami byli głównie architekci, rzemieślnicy czy rzeźbiarze. Promowali naturę, prostotę wiejskiego życia oraz tradycyjne rękodzieło. Apelowali o zbliżenie się do przyrody, stąd także zainteresowanie ogrodami, ich projektowaniem oraz dbaniem o nie.

Za jedną z najważniejszych wizjonerek stylu arts and crafts uważa się Gertrude Jekyll. Brytyjska architekt ogrodów napisała na ten temat kilkanaście książek. Można w nich znaleźć porady oraz zalecenia, z których ogrodnicy korzystają do dziś.

podziel się: