Pochłaniacz wilgoci a osuszacz powietrza – czym się różnią?
Choć nazwy pochłaniacz wilgoci i osuszacz powietrza często są stosowane zamiennie, w rzeczywistości określają dwa różne typy urządzeń. W tym pierwszym przypadku masz do czynienia z konstrukcją bazującą na granulacie o właściwościach absorpcyjnych. W tym drugim, jest to już urządzenie zasilane elektrycznie, najczęściej wyposażone w szereg innych funkcji przydatnych na co dzień. Z powodu dość małej wydajności pochłaniacze wilgoci sprawdzają się raczej na niewielkich przestrzeniach, osuszacze nadają się z kolei do stosowania w większych pomieszczeniach.
Rodzaje osuszaczy powietrza – jaki masz wybór?
Przyglądając się rynkowemu asortymentowi osuszaczy powietrza, nietrudno zauważyć, że dzielą się na kilka rodzajów, różniących się nieco sposobem działania. Oto te najczęściej spotykane:
osuszacz kondensacyjny – wygląda zupełnie jak lodówka, a jego działanie opiera się na tzw. efekcie rosy, czyli na zjawisku skraplania wody na zimnych powierzchniach. Dzięki bardzo wysokiej wydajności tego typu osuszacze sprawdzają się w przypadku nawet 80-procentowej wilgotności powietrza i to przy wysokiej temperaturze,osuszacz adsorpcyjny – działają przy wykorzystaniu zjawiska adsorpcji, czyli zbierania się wody na powierzchni adsorbentu. Choć również są bardzo wydajne, ich praca pochłania więcej energii, przez co są mniej ekonomiczne w użytkowaniu. Jednocześnie sprawdzają się w pomieszczeniach o zarówno niskiej, jak i wysokiej temperaturze, więc są bardziej uniwersalne.
Osuszacz powietrza - 1
CZY WIESZ, ŻE…
Osuszacze powietrza bywają też dzielona ze względu na swoje konkretne zastosowanie. W takiej sytuacji możesz się spotkać z modelami domowymi, budowlanymi, przemysłowymi, basenowymi i nie tylko.
Co jeszcze jest istotne przy wyborze osuszacza powietrza?
Szukając idealnego osuszacza powietrza do swojego domu, zwróć uwagę przede wszystkim na następujące aspekty:
wydajność – podaje się ją w litrach na godzinę. Im wyższa, tym skuteczniej i szybciej pozbędziesz się wilgoci,przepływ powietrza – podaje się go w m³/h, co oznacza, że określa objętość powietrza, jaką urządzenie może osuszyć w ciągu godziny. Modele adsorpcyjne zazwyczaj dysponują lepszym przepływem powietrza,pobór mocy – im mniejszy, tym mniej kosztuje Cię jego używanie. Mała moc może się jednak równać niskiej wydajności i niedostatecznej skuteczności,poziom hałasu – jeśli zamierzasz korzystać z osuszacza powietrza także w nocy, wybierz taki, który generuje hałas na poziomie maksymalnie 40 dB. Głośniejsze urządzenie może zakłócać sen,wielkość zbiornika – im większy, tym rzadziej będziesz go opróżniać. W przypadku wysokiej wilgotności powietrza najlepiej wybrać 6-8-litrowy.