Ozdoby i dekoracje halloweenowe do domu i ogrodu

ozdoby halloweenowe
ozdoby halloweenowe
Tradycje halloweenowe doskonale znane z zachodnich filmów i seriali coraz mocniej zakorzeniają się w rodzimej kulturze, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. To radosne, ale i nieco straszne wydarzenie zyskuje w Polsce z roku na rok na popularności, warto się więc do niego odpowiednio przygotować. Jakie dekoracje na Halloween wybrać?

Dekoracje halloweenowe do domu

Halloween jest dniem łączącym w sobie humorystyczne i przerażające akcenty. Święto Zmarłych na zachodzie obchodzone jest w taki sposób, by oswajać społeczeństwo ze śmiercią, przedstawiając ją w krzywym zwierciadle. Jakie ozdoby na Halloween będą zatem pasowały do tej konwencji?

CZY WIESZ, ŻE...

Choć Halloween znamy głównie z amerykańskich dzieł kultury, jest to święto wywodzące się z wierzeń celtyckich, przypominające Samhain – do Stanów Zjednoczonych miało przywędrować wraz z irlandzkimi imigrantami.

W cenie będzie wszystko, co kojarzy się ze strachem – kościotrupy, pajęczyny, odcięte dłonie i stopy, zakrwawione wampirze zęby oraz pełna gama potworów żywcem wyjętych z horrorów. Ciekawym pomysłem nawiązującym do tradycji „cukierek albo psikus” jest samodzielne zrobienie przerażających przekąsek w formie dekoracji halloweenowych. Oczy zanurzone w formalinie to nic innego jak galaretki, a poucinane palce ułożone na paterze to przecież tylko umiejętnie uformowane pieczone paluchy chlebowe. Jednak bez cienia wątpliwości najpopularniejszą i najbardziej efektowną ozdobą na Halloween jest dynia.

Jak wyciąć dynię na Halloween?

Wydrążona dynia z niewybrednym grymasem jest nieodłącznym symbolem i dekoracją halloweenową. Świetnie wygląda, gdy do jej środka włoży się zapaloną świeczkę – w takiej formie może skutecznie ozdobić tak mieszkanie, jak ogród. Jak zrobić halloweenową dynię?

 1. Aby stworzyć efektowną dekorację na Halloween, należy wybrać dużą dynię o regularnych kształtach – taka nie tylko lepiej się zaprezentuje, ale będzie Ci się na niej również lepiej pracować.
  1. Kolejnym krokiem jest wycięcie „kapelusza” - jego średnica powinna być na tyle duża, by możliwe było swobodne wyciągnięcie miąższu.
   1. Następnie dynię należy dokładnie wydrążyć i oczyścić z miąższu i pestek.
    1. Czas na kreatywne podejście do tworzenia ozdób halloweenowych – wybierz miejsce, w którym wytniesz w dyni twarz i narysuj wybraną przez Ciebie minę za pomocą markera.
     1. Teraz przyda Ci się dobrze naostrzony i zakończony w szpic nożyk, którym precyzyjnie wytniesz narysowane przez siebie kształty – potem Twoja dekoracja na Halloween będzie gotowa!

      Czym ozdobić ogród na Halloween?

      Tworząc ogrodowe ozdoby Halloweenowe, pomyśl o tym, by mogły służyć Ci całą jesień, a nie tylko tego jednego specyficznego dnia. Choć w cenie z pewnością będą mroczne, przerażające figury i akcenty, nie daj się zwariować i postaw na uniwersalność. Główną rolę w przydomowym ogrodzie na Halloween może odgrywać światło – przełom października i listopada to czas, gdy zmrok zapada bardzo szybko, a delikatne oświetlenie otoczenia może być zarówno kojące i dające poczucie bezpieczeństwa, jak i budzące niepokój.

      Dobrym pomysłem na przystrojenie ogrodu będzie też… wykorzystanie istniejących już dekoracji i przerobienie ich na halloweenowe! W Twoim ogrodzie stoi strach na wróble? A może przestrzeń zdobią ceramiczne figurki? Pomaluj je czerwoną, zmywalną farbą, obłóż sztucznymi pajęczynami, i voilà! Ozdoby na Halloween są gotowe!

      Nie zapominajmy o dyniach – wycięte czy nie, w domu czy w ogrodzie, ze świeczkami i bez – dynia jest nieodłącznym elementem tego wieczoru i sprawdzi się jako dekoracja halloweenowa w każdej ilości i postaci!

      podziel się: