Passiflora, męczennica, marakuja – charakterystyka
Męczennica to popularne w przydomowych ogrodach pnącze, które bardzo mocno się rozkrzewia i silnie pnie się po kratkach i pergolach, czepiając się ich za pomocą specjalnych wąsów, a jej pędy mogą dorastać nawet do kilkudziesięciu metrów długości! Tym, co zwraca największą uwagę w przypadku passiflory, są wyjątkowe, bardzo rozbudowane i duże kwiaty, które przyciągają wzrok swoim pięknem. Każdy z nich składa się z kielicha pięciodziałowego, korony pięciodziałowej oraz trójokółkowego przykoronka, a w centralnej części mają słupek ze znamieniem podzielonym na trzy części i pięć pręcików.
CZY WIESZ, ŻE...
Passiflora nazywana jest również kwiatem męski pańskiej. Roślinę nazwali tak misjonarze w XVIII wieku, którzy przypisali jej też rozbudowaną symbolikę.
Choć roślina ta w ogrodach prezentuje się wyjątkowo pięknie, w polskim klimacie nie nadaje się do całorocznej uprawy – można ją natomiast hodować w zimowym ogrodzie lub wynosić na zewnątrz na wiosnę i lato, by na jesień i zimę schować ją do domu. W takiej sytuacji nie można jednak liczyć na bujne rozkrzewienie się męczennicy.
CZY WIESZ, ŻE...
Jednym z popularniejszych, choć trudnym w uprawie gatunkiem passiflory jest męczennica jadalna. Znana jest przede wszystkim z pysznych owoców o specyficznym smaku, jakie wydaje – mowa rzecz jasna o marakui.
Passiflora 2
Męczennica właściwości – jak działa ziele męczennicy?
Wybierając gatunek passiflory do uprawy, warto przyjrzeć się męczennicy cielistej, która poza dekoracyjnym wyglądem charakteryzuje się także doskonałymi właściwościami leczniczymi. Ziele męczennicy zbiera się w okresie kwitnienia, a następnie z niego przygotowuje się napary, które ze względu na obecność maltolu i pochodnych beta-karboliny, a także flawonoidów i alkaloidów indolowych są zalecane przy następujących dolegliwościach:
bezsenność i inne zaburzenia snu,stany lękowe i depresja,nerwice wegetatywne,kolki i bóle mięśniowe,kaszel.
Passiflora – uprawa i pielęgnacja
Naturalnym stanowiskiem passiflory są widne lasy tropikalne – należy o tym pamiętać, decydując się na uprawę tej rośliny we własnym domu lub ogrodzie. Warto zatem zadbać o dość wysoką, sięgającą 25°C temperaturę, stały dostęp do świeżego powietrza i lekki półcień – męczennica narażona na bezpośrednie nasłonecznienie żółknie. Jeśli zdecydujesz się wynieść męczennicę na lato do ogrodu, znajdź dla niej miejsce osłonięte przed wiatrem. Pamiętaj też o jej intensywnym podlewaniu, w szczególności w okresie upałów – męczennica nie znosi suszy. Jeśli zależy Ci na ciągłym i bujnym kwitnieniu, koniecznie zadbaj też o dostarczanie odpowiednich składników odżywczych roślinie – do tego celu wykorzystaj nawóz do roślin kwitnących i dawkuj go raz w tygodniu.
Prawidłowa uprawa passiflory to również regularne (coroczne) przesadzanie rośliny do większej doniczki i podcinanie jej pędów na wiosnę – cięcie można powtórzyć latem, jeśli męczennica za bardzo się rozrasta. Zimą schowaj passiflorę do domu i obniż temperaturę w jej otoczeniu do 10-14°C, a także zmniejsz intensywność podlewania. Roślina będzie w taki sposób zimowała aż do marca.
Warto wiedzieć, że męczennica może być zaatakowana przez przędziorki – można stosować środki prewencyjne, by nie dopuścić do zniszczenia przez nie rośliny.