Jak działa perlator do kranu?
Perlator to nakładka w postaci siatki przeznaczona do montażu na wylewce armatury. Jej zadaniem jest mechaniczne rozbicie zwartego strumienia wody tak, by został on odpowiednio napowietrzony zasysanym do wewnątrz baterii powietrzem. Dzięki aeratorowi można więc uzyskać silny strumień bez konieczności maksymalnego odkręcania kurków w kranie – mimo oszczędnego korzystania z wody będziesz mieć wrażenie, że jest jej więcej. Nie utracisz więc komfortu podczas mycia rąk, ale zmniejszysz codzienne zużycie wody w domu.
WSKAZÓWKA
Warto wybrać perlator do baterii kuchennej – to właśnie tam zużywa się najwięcej wody w czasie gotowania i zmywania naczyń.
Jakie są wady i zalety perlatora?
Zasady działania perlatora do kranu są już znane, dlatego można przejść teraz do omówienia zalet i wad nakładek na armaturę w postaci aeratorów. Dlaczego warto je wybrać?
Dzięki perlatorom zużycie wody spada nawet do kilkudziesięciu procent. Szacuje się, że za sprawą aeratorów można zaoszczędzić aż 2-3 litry wody na minutę.Perlatory to idealny wybór dla osób pragnących zmniejszyć rachunki za media – pamiętaj, oszczędzasz nie tylko na zużyciu wody zimnej i ciepłej, ale i na korzystaniu ze ścieków, co z pewnością docenią osoby używające przydomowego szamba.Aeratory to urządzenia proste w konstrukcji, a dzięki temu bardzo tanie i nieskomplikowane w użytku. Niskim kosztem możesz zatem zacząć dbać o środowisko i budżet swojego gospodarstwa domowego.Perlator na baterię to również dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z problemem niskiego ciśnienia w kranie – dzięki napowietrzeniu strumień wody będzie się zdawał silniejszy.
Perlator 1
Mimo licznych zalet perlatory do kranów nie są pozbawione wad. Przede wszystkim wymagają regularnego czyszczenia, szczególnie w domach, w których występuje problem z twardą wodą. Dodatkowo aeratory mogą powodować nieco dłuższe wykonywanie niektórych czynności w kuchni – jeśli chcesz napełnić duży garnek wodą, z perlatorem na baterii potrwa to o wiele dłużej niż bez niego. Nie warto jednak zniechęcać się drobnymi minusami, mając przed sobą całą gamę zalet idącą za aeratorami.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając aerator?
Aby jednak perlator spełniał swoją funkcję prawidłowo, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:
Rodzaj aeratora – dostępne są zarówno perlatory kuchenne i umywalkowe, jak i perlatory prysznicowe – te ostatnie działają na takiej samej zasadzie, jednak umieszcza się je przed wężem prysznicowym. Dzięki temu możesz całą domową armaturę wyposażyć w aeratory.Materiał wykonania – postaw na model mosiężny, który może co prawda kosztować więcej od stalowego czy z tworzywa sztucznego, ale za to posłuży Ci dłużej.Regulacja przepływu wody – dostępne są także perlatory, które nie tylko napowietrzają strumień, ale też realnie zmniejszają lub zwiększają ilość przepływającej wody w ciągu minuty. To idealne rozwiązanie, pozwalające na bieżąco dostosowywać parametry strumienia do potrzeb.Perlator LED – jeśli wybierzesz aerator wyposażony w diodę LED, możesz dodatkowo liczyć na fantazyjne efekty świetlne podczas korzystania z wody bieżącej – strumień zostanie oryginalnie podświetlony, co zwiększy atrakcyjność Twojej kuchni lub łazienki.