Pilea peperomioides – co to za roślina?
Pilea to rodzaj roślin należących do rodziny pokrzywowatych, w ramach którego można wyróżnić ponad 600 gatunków. W naturze jej przedstawiciele występują w strefie równikowej, zwrotnikowej oraz umiarkowanej na wszystkich kontynentach poza Australią oraz Europą Środkową. W uprawie domowej szczególnie sprawdza się jeden z gatunków pilei, a mianowicie pilea peperomiowata.
Czym wyróżnia się roślina pieniążek? Przede wszystkim charakterystycznymi, okrągłymi i błyszczącymi listkami osadzonymi na długich, cienkich ogonkach. Młode okazy przyjmują postać niewielkiej rozety liściowej, natomiast z wiekiem ich główny pęd rośnie w górę i drewnieje – w efekcie roślina zaczyna przypominać drzewo, choć jego rozmiary pozostają miniaturowe (okazy tego gatunku nie przekraczają zwykle 30-40 cm wysokości).
Czy wiesz, że...
Pilea - 1 [peperomioides]
Pilea peperomiowata zwana jest pieniążkiem nie bez przyczyny. To zasługa jej okrągłych liści, które z wyglądu przypominają monety. Ich płaski i okrągły kształt powoduje, że niektórzy kojarzą je też z talerzami, skąd wzięło się inne określenie – roślina UFO. To jednak nie jedyne potoczne nazwy tego gatunku – bywa określany także jako wystrzałowa roślina, ponieważ jego dojrzałe nasiona wystrzeliwują na dużą odległość.
Pilea - 2 [depressa]
Kwiat pieniążek – warunki uprawy
Pieniążka z pewnością docenią miłośnicy prostych w uprawie roślin doniczkowych. Gatunek nie jest zbyt wymagający, więc łatwo zapewnisz mu warunki do prawidłowego wzrostu. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to:
gleba – kwiatek pieniążek może z powodzeniem rosnąć w glebie uniwersalnej. Pamiętaj jednak, by zadbać o warstwę drenażu, która pozwoli na swobodny odpływ nadmiaru wody – wykonasz ją np. z keramzytu, żwiru czy potłuczonej glinianej donicy,donica – roślinę należy posadzić w pojemniku dopasowanym do jej wielkości,stanowisko – miejsce dla pieniążka powinno być jasne, jednak takie, w którym będzie zabezpieczony przed bezpośrednim działaniem słońca. Najlepiej wybierz dla niego stanowisko z rozproszonym światłem, np. parapet wschodni lub północy,temperatura – pilea peperomiowata preferuje temperaturę pokojową, w granicach 20-25°C. Zimą może być ona odrobinę niższa i oscylować wokół 18°C. Nie dopuszczaj jednak, by spadła poniżej 16°C.
Pielęgnacja pieniążka
Pilea - 4 [involucrata]
Pielęgnacja pilei peperomioides powinna uwzględniać najważniejsze czynności wykonywane także przy wielu innych roślinach doniczkowych. Przede wszystkim pamiętaj o regularnym podlewaniu – wykonuj je, gdy gleba przeschnie na kilka centymetrów w głąb donicy. Nie musisz się obawiać, że krótkotrwały brak wody zaszkodzi roślinie – z powodzeniem toleruje ona chwilowe przesuszenie. Zbyt duża ilość wody może z kolei przyczynić się rozwoju chorób grzybowych. Warto także spryskiwać liście kwiatu pieniążka, by podnieść wilgotność powietrza. W ten sposób ograniczysz też ryzyko pojawienia się szkodników, np. mszyc, którym sprzyja suche powietrze.
Pieniążka możesz również okresowo nawozić i co kilka sezonów przesadzać, by pobudzić do lepszego rozwoju. Jego liście warto od czasu do czasu przecierać wilgotną szmatką, by pozbyć się kurzu i ułatwić roślinie absorpcję światła. Ponadto pamiętaj, że pilea nie lubi przeciągów ani ciepła bijącego od grzejników. Ponieważ roślina łatwo wytwarza sadzonki pędowe, bez trudu ją rozmnożysz, oddzielając młody pęd od rośliny matecznej i sadząc w innym pojemniku.
Oryginalne listki oraz pokrój pilei mogą stanowić efektowną dekorację Twojego domu. Właściwe warunki uprawy i pielęgnacja wystarczą, by Twój egzemplarz rośliny pieniążka rósł zdrowo i bujnie.