Pluskwa domowa – zwalczanie. Jak się pozbyć pluskiew z domu

Robaki w domu - pluskwa domowa.jpg
Robaki w domu - pluskwa domowa.jpg
Jeszcze kilkanaście lat temu uznano, że pluskwy domowe zostały całkowicie wytępione w krajach wysokorozwiniętych. Dziś jednak wiadomo, że te małe, niechciane owady powracają do domów czy mieszkań, m.in. za sprawą wzrostu zaludnienia czy ułatwionego podróżowania. Wbrew powszechnej opinii pluskwy nie muszą pojawiać się tam, gdzie jest brudno. Skąd się biorą pluskwy? Jak się ich pozbyć? Sprawdźmy!

Dlaczego pluskwy są tak niechciane?

Pluskwy domowe szybko i łatwo mogą zadomowić się w mieszkaniu, za to trudno się ich pozbyć. Żerują przede wszystkim w nocy, wpijając się w skórę i pijąc krew (czas przebywania na skórze żywiciela i picia krwi to około 10 minut). Samo ugryzienie jest bezbolesne, ponieważ w ślinie tych owadów znajdują się znieczulające enzymy. Przykre dolegliwości pojawiają się później. O ukąszeniu pluskwy może świadczyć zaczerwienienie skóry oraz swędzące, czerwone zmiany i obrzęk.

W skrajnych przypadkach pluskwy mogą przenosić niebezpieczne choroby – dotyczy to przede wszystkim dużych skupisk ludzi i zatłoczonych miast.

Skąd biorą się pluskwy domowe?

Pluskwa domowa - 1.jpg
Pluskwa domowa - 1.jpg

Pluskwa domowa - 1

Utarło się przekonanie, że pluskwy pojawiają się tylko w domach i mieszkaniach, które są zaniedbane. Z tego powodu często osoby, które zauważą w swoim domu te małe robaki, wstydzą się do tego przyznać. Nie do końca jest to jednak prawdą. Pluskwa domowa pojawia się bowiem często tam, gdzie mieszka duża liczba ludzi, czyli np. w blokowiskach. Pluskwy mają zdolność do przechodzenia między mieszkaniami przez rury czy wentylację. Mogą też zostać przywiezione do domu z zewnątrz, ponieważ łatwo przyczepiają się ubrań, butów czy toreb. Potrafią przywędrować do mieszkania z innego, zainfekowanego miejsca, w którym spędza się noc, np. z hotelu.

Jak wyglądają pluskwy domowe i jak rozpoznać ich obecność?

Pluskwa domowa to owad o długości około 5 mm. Ma spłaszczony, brązowo czerwony odwłok o owalnym kształcie. Nie potrafi skakać i nie ma skrzydeł, za to świetnie wspina się po murach, rurach czy ścianach. Larwy pluskiew przeżyją bez pożywienia od 80 do 140 dni, a dorosłe osobniki mogą wprowadzić ciało w stan hibernacji nawet na 500 dni (pod warunkiem, że temperatura otoczenia jest odpowiednio niska).

O obecności pluskwy w domu świadczyć mogą następujące ślady:

pozostawione odchody i jaja na szwach i zagięciach materacy;plamy krwi, pancerze i odchody na pościeli;pełzające po prześcieradłach małe, jeszcze nieagresywne owady.

Oprócz łóżek i kanap pluskwy można spotkać w innych, ciemnych miejscach, takich jak półki z książkami, ściany za obrazami, szafy z ubraniami, a nawet załamania tapet i wnętrza gniazdek.

Pluskwy domowe – sposoby

Pluskwa domowa - 2.jpg
Pluskwa domowa - 2.jpg

Pluskwa domowa - 2

Zwalczanie pluskiew nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza tedy, gdy owady zadomowiły się już dawno i gdy jest ich dużo. Im szybciej zorientujesz się, że w Twoim mieszkaniu czy domu pojawiły się te niechciane insekty i im szybciej przedsięweźmiesz odpowiednie kroki, tym lepiej. Co możesz zrobić? W pierwszej kolejności wszystko dokładnie przejrzyj:

obejrzyj dokładnie łóżka, materace, fotele, sofy i krzesła oraz wszystkie zakamarki i trudno dostępne miejsca, a także pozostałe meble;zdejmij słony tapicerskie na spodnich stronach krzeseł;wyjmij wszystko z szuflad i komód, a także same szuflady i dokładnie wszystko obejrzyj;sprawdź ściany za obrazami i lustrami oraz za meblami;przyjrzyj się szczelinom przy listwach przypodłogowych;sprawdź wnętrza toreb, walizek i plecaków oraz szafki, w których je przechowujesz.

A co dalej? Oto kilka propozycji:

Pluskwa domowa - 3.jpg
Pluskwa domowa - 3.jpg

Pluskwa domowa - 3

dokładnie umyj wszystko w swoim mieszkaniu – jaja pluskiew mogą znajdować się wszędzie;wypierz ubrania, koce i pościele – jeśli to możliwe w jak najwyższej temperaturze,to, czego nie możesz wyprać, włóż do zamrażalki na kilkanaście dni (np. pluszaki);odkurz dokładnie całe mieszkanie, nie pomijając żadnej szczeliny;być może konieczne będzie rozkręcenie mebli i wyciąganie ram z łóżka;wyszoruj wszystko dokładnie przy pomocy szczotki i ciepłej wody z mydłem. Dzięki temu usuniesz złożone wcześniej jaja.

Warto wiedzieć!

Podczas odkurzania, używaj tylko szczelnych worków. Po zakończeniu sprzątania koniecznie umieść torby i worki w grubej, twardej folii, szczelnie wszystko zawiń i wynieś jak najdalej od domu.

Do walki z pluskwami stworzono też specjalistyczne preparaty, które pomagają skutecznie pozbyć się niechcianych insektów. Jeśli wszystkie te sposoby zawiodą, skontaktuj się z profesjonalną firmą dezynsekcyjną.

podziel się: