Podstawowe zasady feng shui

Wnętrze urządzone zgodnie z zasadami feng shui
Podstawowe zasady feng shui
Choć dla wielu feng shui w domu to jedynie zabobony, coraz więcej osób dostrzega korzyści płynące z wprowadzenia tej starożytnej, chińskiej filozofii w swoim codziennym otoczeniu. Jak przeprowadzić urządzanie mieszkania według feng shui, by było pełne dobrej energii, a jednocześnie funkcjonalne? Oto kilka wskazówek!

Feng shui w domu – jak to działa?

Próbując dosłownie przetłumaczyć nazwę tej starej, chińskiej filozofii, można wyodrębnić tu dwa słowa: wiatr i woda. I w sumie oddają one cały charakter tego nurtu, który skupia się na osiągnięciu harmonii z żywiołami i otaczającą naturą – bo tylko to jest w stanie zapewnić właściwy przepływ dobrej energii życiowej. A ta z kolei jest niezbędna do tego, aby być zdrowym, szczęśliwym i cieszyć się powodzeniem w życiu.

Nawet jeśli nie do końca wierzysz w zasady feng shui, opierają się one na minimalizmie i harmonii, a to coś, co nawiązuje do współczesnych trendów aranżacyjnych. Warto więc przyjrzeć się temu tematowi z bliska.

Od czego zacząć wprowadzanie zasad feng shui w domu?

Wbrew pozorom, wprowadzanie zasad feng shui w mieszkaniu czy domu wcale nie trzeba rozpoczynać od generalnego remontu. Na początek wystarczy wprowadzenie kilku drobnych zmian:

uporządkuj swoje otoczenie – każda rzecz powinna mieć swoje stałe miejsce i należy pilnować, by po użyciu zawsze ją tam odkładać. Pozbądź się też wszystkiego, czego nie potrzebujesz i co jedynie zagraca Twoją przestrzeń. Jedną z najważniejszych zasad feng shui jest w końcu minimalizm;zadbaj o to, by do wnętrza docierało jak najwięcej światła słonecznego. W tym celu pozbądź się ciężkich zasłon i ozdób z okien, aby maksymalnie je odsłonić. Pamiętaj też o regularnym myciu okien – brudne wprowadzają złą energię;zadbaj o świeże powietrze w mieszkaniu i wietrz je często. Zapewnij też sobie bliskość natury, stawiając w domu jak najwięcej roślin. Uważaj jednak, aby ich nie przesuszyć – suche kwiaty to prawdziwa bomba negatywnej energii;dobra energia może też uciekać przez… kapiący kran oraz podniesioną deskę sedesową. Co więcej, odkładanie domowych napraw na później również ją blokuje. Pamiętaj o tym!

CZY WIESZ, ŻE...

Choć feng shui stawia na minimalizm, zgodnie z jego zasadami w domu nie powinno być żadnych pustych, białych ścian – albo chociaż powinieneś maksymalnie ograniczyć ich ilość. Dlaczego? Niezagospodarowane ściany obniżają Twoją zdolność do kreatywnego myślenia, a co więcej, symbolizują niewykorzystane szanse i okazje życiowe. Zadbaj więc o to, by na każdej ścianie w domu znalazło się coś stosownego.

Urządzanie mieszkania według feng shui – praktyczne wskazówki

Jeśli chcesz „podkręcić” dobrą energię w domu, powinieneś zadbać o to, by wprowadzić zasady feng shui w domu na stałe – a tu już potrzeba trochę starań, przesuwania mebli i nowych zakupów. Oto kilka wskazówek, których powinieneś się trzymać, urządzając przestrzeń zgodnie z nimi:

zrezygnuj z otwartych półek na rzecz tych zamkniętych;postaw na lustra, które kumulują dobrą energię chi;meble wypoczynkowe powinny dotykać plecami ścian – w ten sposób zapewnią Ci poczucie bezpieczeństwa;środek pomieszczenia pozostaw pusty, by zapewnić wzrokowi przestrzeń do odpoczynku;łóżko nie powinno dotykać ściany dłuższym bokiem ani stać na drodze od okna do drzwi – to trasa negatywnej energii, która mogłaby na Ciebie oddziaływać;urządzając kuchnię, oddziel zlewozmywak od kuchenki – ogień i woda to żywioły, które nie powinny się stykać.

Jak zaprojektować przestrzeń zgodną z zasadami feng shui? Posłuż się profesjonalnymi narzędziami. O tym, z jakich warto skorzystać, przeczytasz w naszym artykule: Bezpłatne programy do projektowania wnętrz.

podziel się: