Filtr HEPA w oczyszczaczu powietrza – jak działa? Co warto wiedzieć?

Filtr HEPA w oczyszczaczu powietrza 1.jpg
Filtr HEPA w oczyszczaczu powietrza 1.jpg
Aby oczyszczacz powietrza efektywnie zatrzymywał zanieczyszczenia, alergeny i nieprzyjemne zapachy, powinien być wyposażony w dobry filtr HEPA. Ten wydajny, trójwarstwowy filtr przechwytuje cząsteczki o średnicy nawet 0,3 mikrona. Sprawdź, jak działa filtr HEPA do oczyszczacza powietrza i o czym pamiętać przy jego zakupie!

Co to jest filtr HEPA?

Filtr HEPA (skrót od: High Efficiency Particulate Air) to obecnie najwydajniejszy sposób na usunięcie z powietrza wszelkich zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu, a także bakterii, wirusów, komórek grzybów, pierwotniaków i alergenów. Skuteczność filtrów HEPA w zależności od klasy wynosi powyżej 99,95% dla cząsteczek o wielkości 0,3 µm i nawet więcej dla pozostałych.

Z uwagi na ich wysoką wydajność filtry HEPA mają wiele zastosowań w codziennym życiu. Można spotkać je przede wszystkim w sprzęcie AGD – na przykład w odkurzaczach dla alergików, klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza.

CZY WIESZ, ŻE...

Ten rodzaj filtrów został wynaleziony przez NASA na potrzeby badań nad bronią nuklearną. Podstawowym przeznaczeniem filtrów HEPA było początkowo… zapobieganie rozprzestrzenianiu radioaktywnych cząsteczek.

Jak działa filtr do oczyszczacza powietrza?

Filtry HEPA są wykonane z włókna szklanego o mikroskopijnych porach, dzięki którym nie przepuszczają zdecydowanej większości cząsteczek mechanicznych. Mają postać cienkiego, trójwarstwowego arkusza złożonego w harmonijkę, co pozwala zwiększyć powierzchnię filtrującą. Swoją wysoką wydajność filtry HEPA zawdzięczają trzem mechanizmom, które oddziałują na obecne w przepływającym powietrzu cząsteczki o różnej wielkości i właściwościach.

Co to oznacza w praktyce? Dzięki wysokiej skuteczności tych mechanizmów oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA pozwala wychwycić wiele niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń, na przykład:

obecne w smogu pyły zawieszone, na przykład PM2.5, PM10, PM1,alergeny: pyłki, zarodniki pleśni i roztocza,kurz i sierść zwierząt,zarodniki grzybów,większość wirusów i bakterii.

Jaki filtr HEPA do oczyszczacza powietrza wybrać?

Najwydajniejsze filtry HEPA do oczyszczacza niemal w pełni oczyszczają powietrze z najtrudniejszych do wyłapania cząsteczek mechanicznych. Ich skuteczność i precyzję określają klasy. W domowych oczyszczaczach stosuje się najczęściej filtry o klasie H13 lub wyższej.

Czy warto zainwestować w filtry o największej wydajności? Niekoniecznie! Warto pamiętać, że wszystkie modele filtrów HEPA są zgodne z normą PN-EN 1822-1:2009, a więc spełniają rygorystyczne warunki ustalone dla filtrów powietrza. Drobne różnice w skuteczności, jakie zachodzą między różnymi klasami filtrów HEPA, są istotne w warunkach sterylnych, ale nie w przypadku domowego oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz powietrza HEPA – dla kogo?

Jak widać, oczyszczacze z filtrem HEPA mogą przynieść wiele korzyści, jeśli chodzi o jakość powietrza w domu. Takie urządzenie sprawdzi się u osób, które chcą ograniczyć wpływ smogu na zdrowie swoje i swojej rodziny. Filtr HEPA świetnie poradzi sobie nawet z najniebezpieczniejszymi cząsteczkami pyłu zawieszonego, którego normy w powietrzu są w polskich miastach przekraczane niemal przez całą zimę.

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, że aby filtr HEPA do oczyszczacza mógł faktycznie poprawiać jakość powietrza w mieszkaniu, okna muszą być szczelnie zamknięte, a wydajność urządzenia dopasowana do rozmiarów pomieszczenia, w którym się znajduje.

Kiedy jeszcze warto zainwestować w oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA? Sprzęt ten przyniesie ulgę osobom zmagającym się z alergiami na pyłki czy roztocza kurzu domowego. Filtr HEPA wychwytuje nawet najdrobniejsze alergeny i obniża ryzyko wystąpienia uczulenia. Oczyszczając powietrze z drobinek kurzu, sierści zwierząt oraz zarodników pleśni i grzybów, filtr HEPA umożliwi łatwiejsze oddychanie domownikom chorującym na astmę.

podziel się: