Porady
Grzejnik olejowy – jakie wybrać? Który model jest najlepszy?


Grzejnik olejowy – jakie wybrać? Który model jest najlepszy?

1 Komentarze

Grzejnik olejowy to urządzenie, które sprawdza się w niedogrzanych pomieszczeniach czy wnętrzach bez centralnego ogrzewania. Może skutecznie poprawić komfort życia w mroźne, zimowe miesiące, a także podczas miesięcy przejściowych, kiedy na zewnątrz jest chłodno, a ogrzewanie już lub jeszcze nie działa. Sprawdź, jakie są rodzaje grzejników olejowych i na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenie dla siebie.

Grzejnik olejowy elektryczny – czym się charakteryzuje i jak działa?

Grzejniki olejowe to urządzenia mobilne, które możesz ustawić w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu. Zwykle są dość ciężkie, jednak ich przesuwanie ułatwiają zamontowane w urządzeniach kółka. To samodzielne źródła ciepła. Aby je uruchomić, wystarczy dostęp do gniazda z prądem – nie jest potrzebna żadna dodatkowa ingerencja.

Grzejniki olejowy jest wypełniony olejem nagrzewanym przez elektryczne grzałki. W zależności od modelu może być ich kilka lub tylko jedna. Gorący olej ogrzewa zewnętrzne płyty urządzenia, które oddają ciepło do pomieszczenia. Olej w grzejniku nagrzewa się powoli, jednak równie wolno stygnie. Dzięki temu nawet po odłączeniu grzejnika od prądu może oddawać ciepło nawet do 2 godzin.

grzejnik olejowy2.jpg

Jakie są rodzaje grzejników olejowych?

Dostępne są 2 podstawowe rodzaje grzejników olejowych. Podział zakłada różnice w konstrukcji urządzeń:

Grzejnik olejowy z konstrukcją żeberkową – składa się z wielu żeber i wyglądem przypomina stare, żeliwne kaloryfery. Nowe urządzenia są jednak znacznie mniejsze i wyglądają dużo bardziej estetycznie.

Wskazówka!

Zwróć uwagę na liczbę żeber – im ich więcej, tym lepiej. Każde żebro to bowiem dodatkowa przestrzeń grzewcza i większa ilość oddawanego ciepła.

Grzejnik olejowy panelowy – jego wygląd jest nowoczesny i estetyczny. Składa się z dwóch pofalowanych płyt i umieszczonej między nimi cieczy. Tego typu grzejniki mogą być zamontowane na ścianach.

grzejnik olejowy1.jpg

Jak wybrać grzejnik olejowy i na co zwrócić uwagę?

Wybierając grzejnik olejowy, zwróć uwagę na poniższe elementy:

moc grzejnika – małe grzejniki olejowe mogą mieć moc od około 700 W. moc dużych, mocniejszych urządzeń może przekraczać nawet 2000 W. Dopasuj wielkość i moc urządzenia do pomieszczenia, w którym będzie stało. Mniejsze modele sprawdzą się w małych pokojach, łazienkach czy pomieszczeniach, gdzie działa inne ogrzewanie. Duże grzejniki będą odpowiednie do pomieszczeń bez kaloryferów czy do salonów;
termostat – reguluje pracę grzejnika. Gdy grzejnik osiągnie odpowiednią temperaturę, grzałki się wyłączą, by urządzenie nie pobierało za dużo prądu i nie zużywało się za szybko. Gdy temperatura spadnie, grzałki ponownie zaczną grzać;
regulowana moc – jeśli chcesz ustawiać urządzenie w różnych pomieszczeniach lub po prostu mieć wpływ na intensywność grzania grzejnika, zwróć uwagę, czy dany model ma funkcję regulacji mocy. Najczęściej grzejniki dają możliwość ustawienia 3 poziomów regulacji mocy;
przełącznik bezpieczeństwa – zmniejsza prawdopodobieństwo przegrzania urządzenia, a w razie zagrożenia odcina dostęp do prądu. Zwróć uwagę, czy grzejnik posiada atest bezpieczeństwa – kupuj wyłącznie urządzenia, które spełniają określone normy.

grzejnik olejowy3.jpg

Aby korzystanie z grzejnika olejowego było wygodne i efektywne, możesz sprawdzić, czy urządzenie jest wyposażone w elementy i funkcje, takie jak:

kółka i uchwyty – pomagają przestawiać grzejnik z miejsca na miejsce bez konieczności dźwigania urządzenia;
timer – dzięki niemu zaprogramujesz godzinę włączenia się urządzenia;
schowek na kabel – miejsce, do którego możesz włożyć zwinięty przewód, by nie leżał na podłodze lub wisiał na grzejniku.

Nowoczesne modele grzejników olejowych mogą być też wyposażone w wyświetlacze LED czy dodatkowe wentylatory, które pomagają rozprzestrzeniać ciepłe powietrze. Zanim wybierzesz konkretny model, przyjrzyj się wszystkim parametrom i funkcjom, dobierając urządzenie do swoich potrzeb i możliwości finansowych.


1 Komentarzy
Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Gość986,

Fajny artykuł, mniej więcej rozumiem wybór takiego grzejnika olejowego, ale dopytam, jeżeli to nie problem - czy możecie mi polecić konkretny model? Czy np. wyróznione tu sencory lub aeg są okej i godne zakupu - https://www.prorankingi.pl/rankingi/male-agd-do-domu/grzejniki-olejowe/ chcialbym kupic grzejnik, na metraz 25m2 i szukam porad oraz... rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0+
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0-
   • Zgłoś naruszenie
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.