Porady
Jak wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika


Jak wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

0 Komentarze

Pieczone potrawy są pyszne, zdrowe i idealnie sprawdzają się w jesienne i zimowe dni. Przygotowywanie ich w piekarniku może jednak skutkować zabrudzeniem jego wnętrza – nawet jeśli brud nie będzie widoczny po upieczeniu kilku potraw, po jakimś czasie dostrzeżesz, że na ściankach i szybie zbiera się tłuszcz i inne nieczystości. Dowiedz się, jak czyścić piekarnik!

Jak czyścić piekarnik – domowe sposoby

Jak i czym umyć piekarnik? Przed tym pytaniem staje każdy, kto lubi samodzielnie przygotowywać potrawy dla całej rodziny. Po kilku upieczonych daniach może się bowiem okazać, że pozostało po nich niemało zabrudzeń i osadów na ściankach i drzwiczkach piekarnika, a te przy wysokich temperaturach przypalają się i zaczynają wydzielać nieprzyjemne zapachy. Warto więc dbać o regularne czyszczenie piekarnika – poznaj domowe metody, które są bardzo skuteczne!

Przy niewielkich zabrudzeniach można wypróbować prostą metodą bezwysiłkową. Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania parą wodną? Wystarczy wlać wodę do naczynia żaroodpornego i wsadzić je do piekarnika rozgrzanego do 160°C. Pozostaw je w środku na kilka-kilkanaście minut, a następnie wyciągnij. Poczekaj, aż wnętrze lekko przestygnie, a potem całość przetrzyj wilgotną gąbką lub ściereczką.

Czym jeszcze wyczyścić piekarnik z lekkimi zabrudzeniami? Idealnie sprawdzi się tutaj roztwór wody z octem wlany do butelki ze spryskiwaczem. Najlepiej stosować go po każdym umyciu piekarnika, by nie dopuścić do powstawania trudnego do usunięcia brudu.
Jak wyczyścić piekarnik sodą? Wystarczy przygotować specjalną pastę składającą się z sody oczyszczonej i wody, którą przykryjesz przypalone resztki jedzenia i pozostawisz na 2 godziny – po tym czasie brud powinien ustąpić.

Jak czyścić piekarnik, który ma średnie zabrudzenia? Wypróbuj metodę z solą – obficie posyp nią wnętrze piekarnika i podgrzej, aż zbrązowieje. Potem sól wraz z zabrudzeniami usuń wilgotną gąbką.

CZY WIESZ, ŻE...

Coraz więcej osób decyduje się na domowe sposoby na sprzątanie mieszkania. Czyszczenie powierzchni solą, sodą, octem i wodą jest bowiem nie tylko tanie i skuteczne, ale również ekologiczne!


Jak wyczyścić przypalony piekarnik?

Czym umyć piekarnik z otłuszczonymi ściankami z resztkami jedzenia? W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń trzeba się bardziej wysilić. Można wypróbować silniejszą mieszankę, składającą się ze wszystkich wymienionych wyżej produktów: octu, soli, sody i wody. Z nich należy przygotować pastę, którą pozostawisz na ok. godzinę na przypalonych resztkach. Jeśli jednak po tym czasie brud nie ustąpi, można wypróbować czyszczenia mechanicznego, np. przy wykorzystaniu szczoteczki do zębów – wybierz tę z miękkim włosiem, by nie porysować powierzchni piekarnika. Jeśli jednak wszystkie domowe metody czyszczenia piekarnika zawiodą, skorzystaj z silniejszych detergentów.

 

Jak wyczyścić piekarnik 2.jpg

Pyroliza i kataliza – automatyczne czyszczenie piekarnika

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania? Tutaj z pomocą przychodzą producenci sprzętów AGD, którzy coraz częściej stosują w sprzęcie kuchennym innowacyjne rozwiązania. Wiele kuchenek dostępnych na rynku wyposażono bowiem w nowoczesne funkcje pyrolizy i czyszczenia katalitycznego.

Piekarniki z pyrolizą wykorzystują bardzo wysokie temperatury, by pozbyć się wszelkich zabrudzeń – te spalane są na popiół, który usuniesz już bardzo łatwo. Czyszczenie katalityczne z kolei polega na ciągłym oczyszczaniu piekarnika, gdy tylko ten jest włączony. Proces czyszczenia zachodzi w dużo niższej temperaturze, pozwala jednak systematycznie wypalać zabrudzenia.