Porady


Jak zwalczyć mech na trawniku

0 Komentarze

Mech na trawniku to jeden z trudnych do wyplenienia chwastów, które uporczywie szpecą wygląd ogrodu. Zazwyczaj pojawia się, gdy trawie brakuje odpowiednich warunków do wzrostu. Żeby się go pozbyć, nie wystarczy więc zastosować środek na mech w trawie – potrzebna będzie kompleksowa pielęgnacja. Przeczytaj, jak usunąć mech z trawnika!

Mech na trawniku – dlaczego się pojawia?

Zastanawiasz się, jak trwale usunąć mech z trawnika? Najpierw dowiedz się, dlaczego pojawił się właśnie w Twoim ogrodzie. W ten sposób możesz wyeliminować błędy w pielęgnacji, a dzięki temu zapobiec ponownemu rozwinięciu się mchu w trawniku.

Ten uporczywy chwast bardzo szybko i łatwo się rozprzestrzenia, zajmując powierzchnię trawnika i przyczyniając się do jego niszczenia. Najlepiej rozwija się z zacienionych, wilgotnych miejscach o kwaśnej glebie. Wśród czynników sprzyjających powstawaniu mchu w trawie mogą być:

choroba i osłabienie trawy,
kwaśna gleba – poniżej pH 6,
zbyt intensywne podlewanie,
nieprawidłowe nawożenie lub jego brak,
za małe nasłonecznienie trawnika,
zbita warstwa filcu w trawie.

 

Warto wiedzieć

Mech pojawia się między źdźbłami najczęściej w zacienionych miejscach, gdzie trawnik jest słabszy i rzadszy. Dlatego, obsiewając obszar znajdujący się w cieniu, warto sięgnąć po mieszankę nasion specjalnie przystosowaną do takich warunków.

 

Jak usunąć mech z trawnika krok po kroku?

Aby zwalczyć ten uciążliwy chwast, najlepiej sięgnąć po specjalistyczny środek na mech w trawie. Opryskanie trawnika preparatem ochrony roślin pozwoli na jakiś czas pozbyć się problemu. Warto jednak pamiętać, że bez odpowiedniej pielęgnacji trawy mech szybko odrośnie, a zabieg będzie trzeba powtórzyć.

Jak używać środków na mech w trawie?

  1. Skoś trawę krótko, aby preparat łatwiej dotarł do gleby.
  2. Za pomocą ostrych grabi dokładnie usuń warstwę filcu z trawnika.
  3. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na etykiecie środka ochrony roślin, obficie rozprowadź preparat przy pomocy opryskiwacza.
  4. Pozostaw trawnik z naniesionym środkiem na tydzień, czekając aż preparat zacznie oddziaływać na mech między źdźbłami.
  5. Po 7 dniach zacznij usuwać mech z trawnika, dokładnie wygrabiając go zagiętymi grabiami.

Jak zapobiegać powstawaniu mchu w trawniku?

Zastanawiasz się, jak zlikwidować mech w trawie na stałe? Niestety, na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Jedynym rozwiązaniem jest regularna i systematyczna pielęgnacja trawnika, tak by zyskał zdrową, gęstą darń i mocny system korzeniowy. Dzięki temu, rozwijający się mech w trawie będzie musiał ustąpić.

Aby zapobiec rozwojowi mchu na trawniku, warto zadbać o:

regularne spulchnianie gleby – zaopatrz się w specjalne nakładki na buty do aeracji. Dzięki nakłuwaniu powierzchni, woda, nawóz i tlen lepiej docierają do systemu korzeniowego, nawet jeśli darń jest bardzo gęsta;
odpowiednie nawożenie – aby wyeliminować mech, każdej wiosny dokarm trawnik nawozem z dużą zawartością żelaza. Z kolei jesienne nawożenie środkiem zawierającym potas zapobiegnie osłabieniu trawy przez zimowe mrozy;
regulacja pH – prawidłowe pH gleby powinno wynosić pomiędzy 6 a 7. Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, pomoże wapnowanie;
usuwanie martwych źdźbeł i gałązek – suche części roślin tworzą w trawie warstwę zwaną filcem. Jeśli jest on zbyt gęsty, utrudnia powietrzu, wodzie i nawozom dotarcie do korzeni;
nasłonecznienie trawnika – mech najlepiej rozwija się w cieniu, dlatego jeśli niszczy trawnik pod drzewami, warto przerzedzić ich gałęzie i dopuścić do trawy więcej promieni słonecznych.

Pozbycie się mchu na trawniku wymaga systematycznej, czasochłonnej pielęgnacji. Jeśli się do tego przyłożysz, dobrze odżywiona trawa sama poradzi sobie ze zwalczeniem rozwoju chwastów, a Ty będziesz mógł pochwalić się nieskazitelnym, zielonym trawnikiem.