Porady
Klimatyzacja do mieszkania – jaką wybrać? Jaki klimatyzator kupić?


Klimatyzacja do mieszkania – jaką wybrać? Jaki klimatyzator kupić?

0 Komentarze

Klimatyzatory w mieszkaniach do niedawna uznawane były przez wielu za zbędny luksus. Dziś sytuacja diametralnie się zmienia. Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku czy kamienicy przestaje zaskakiwać. Nic dziwnego! Wysokie temperatury latem dają się coraz bardziej we znaki. Jeśli i w Twoim mieszkaniu jest za ciepło, rozważ montaż klimatyzacji. Podejmij jednak rozsądną decyzję i wybierz odpowiedni klimatyzator split lub przenośny.

Jakie są rodzaje klimatyzatorów domowych i ile kosztują?

Klimatyzatory montowane w mieszkaniach w blokach dzielą się na klimatyzatory stacjonarne typu split oraz klimatyzatory przenośne. Czym się charakteryzują?

Klimatyzatory stacjonarne splitto urządzenia, które składają się najczęściej z elementów, takich jak:

parownik;
skraplacz;
wentylatory;
sprężarka;
zawór sprężony.

Tego rodzaju urządzenia montowane są częściowo wewnątrz mieszkania, a częściowo na zewnątrz. W mieszkaniu instaluje się część klimatyzatora z parownikiem i wentylatorem. Na zewnątrz natomiast sprężarkę, skraplacz i zawór. Elementy wentylatorów, które montuje się na zewnątrz, generują czasem hałas i powodują drgania.


Ile kosztują klimatyzatory split?
Ceny są uzależnione m.in. od mocy urządzeń, jakości ich wykonania i funkcji, w jakie zostały wyposażone. Urządzenia o mocy 3,5 kW mogą kosztować 1500 zł lub więcej. Klimatyzatory z mocą 5 kW, kosztują około 2000-2500 zł. Jeśli chcesz postawić na profesjonalne urządzenie przeznaczone do dużych pomieszczeń, musisz liczyć się z kosztem powyżej 4000 zł.

Ponadto warto wziąć też pod uwagę ewentualny koszt montażu w przypadku instalacji urządzeń bardziej złożonych i zaawansowanych – może Cię to kosztować około 1000-1500 zł. Prostsze modele zwykle można zainstalować samodzielnie.

Klimatyzacja do mieszkania - 2.jpg


Warto widzieć!

Zanim zdecydujesz się na klimatyzator w mieszkaniu, skontaktuj się ze spółdzielnią czy deweloperem. Ponieważ montaż klimatyzacji typu split wiąże się z instalacją urządzenia na zewnątrz budynku, zwykle wymagana jest zgoda na takie działania – zwłaszcza jeśli część klimatyzatora ma być zamontowana na elewacji, a nie na balkonie.

Otrzymanie pozwolenia na montaż klimatyzacji wiąże się najczęściej ze złożeniem wniosku, w którym określa się m.in. wymiary urządzenia i miejsce jego instalacji.


Klimatyzatory przenośne
to alternatywa dla klimatyzatorów typu split. Nie wymagają specjalistycznego montażu, mogą kosztować mniej niż 1000 zł i mieć moc 2000 W. Tego typu urządzenia są jednak przeznaczone do chłodzenia niewielkich pomieszczeń i często generują hałas. Ciepłe powietrze, które wydobywa się z klimatyzatorów, należy odprowadzać na zewnątrz przy pomocy specjalnej rury, wyprowadzanej np. przez okno.

Istnieją też inne urządzenia chłodzące mieszkania, np. takie, które łączą cechy obu rodzajów klimatyzatorów. Są nimi np. klimatyzatory typu split w wersji przenośnej, które nie wymagają montażu na stałe, a także starsze typy klimatyzatorów montowane na stałe w oknach.

Klimatyzacja do mieszkania - 1.jpg

Czy klimatyzatory potrafią tylko chłodzić?

Każdy klimatyzator ma oczywiście funkcję chłodzenia mieszkania – to jego podstawowa cecha. Istnieją jednak urządzenia, które dodatkowo mogą ogrzewać pomieszczenia. Ponadto klimatyzatory mogą usuwać z wnętrza pomieszczeń nadmiar wilgoci – wszystko dzięki zachodzącej w nich kondensacji.

Wiesz już, jakie są rodzaje klimatyzatorów. Wybór odpowiedniego zależy od Twoich potrzeb i możliwości. Jeśli chcesz zamontować w mieszkaniu klimatyzator, musisz odpowiedzieć sobie na pytania: jak duże pomieszczenia będziesz chłodzić (czy ma to być np. tylko sypialnia lub miejsce do pracy, czy może całe mieszkanie) i jaki fundusz chcesz przeznaczyć na sprzęt.