Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu – najlepsze pomysły

Oświetlenie zewnętrzne - 1.jpg
Oświetlenie zewnętrzne - 1.jpg
Oświetlenie ogrodowe jest potrzebne nie tylko ze względów praktycznych. Nawet najpiękniejszy ogród straci swój urok po zmroku, jeśli zabraknie w nim odpowiednio rozmieszczonych lamp zewnętrznych. Za pomocą gry światła możesz podkreślić jego najładniejsze zakątki i cieszyć się tym widokiem również wieczorami. Poznaj nasze najciekawsze pomysły na oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu!

Oświetlenie zewnętrzne domu: klasyczne kinkiety zewnętrzne

Nie wiesz, od czego zacząć planowanie oświetlenia zewnętrznego na swojej posesji? Na początek pomyśl o umieszczeniu lamp w okolicy wejścia do domu – pozwolą one bezpiecznie i bez trudu trafić do drzwi nawet po zmroku. Umieszczona w pobliżu wejścia lampa LED z czujnikiem ruchu sprawi też, że dom będzie bezpieczniejszy – zapalające się automatycznie światło odstraszy potencjalnego złodzieja.

Stylowe oświetlenie zewnętrzne to także sposób na to, by nadać fasadzie indywidualny, przytulny charakter. Prostym i eleganckim pomysłem będzie kinkiet zewnętrzny zawieszony nad drzwiami. Jeśli chcesz zachować tradycyjny wygląd budynku, sięgnij po model ze szklanym kloszem i uchwytem z giętego metalu. Wolisz nowoczesny styl? Dobierz prostą i minimalistyczną lampę zewnętrzną z czujnikiem ruchu, wyposażoną w białą żarówkę LED.

Oświetlenie ścieżek w ogrodzie: solarne lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu

Oświetlenie zewnętrzne - 4.jpg
Oświetlenie zewnętrzne - 4.jpg

Oświetlenie zewnętrzne - 4

Bogato oświetlony ogród po zmroku pięknie się prezentuje, ale jeśli lampy zewnętrzne świecą się przez całą noc, mogą spowodować spore, dodatkowe opłaty za prąd. Aby tego uniknąć, ścieżki ogrodowe warto podświetlić lampami z czujnikiem ruchu – będą włączać się tylko wtedy, gdy będziesz ich potrzebować.

Inny pomysł na energooszczędne oświetlenie ogrodowe to lampy zewnętrzne zasilane energią słoneczną. Są one dostępne na przykład w formie wbijanych w ziemię latarni z diodami LED lub miniaturowych lampionów. Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko ze względu na bezkosztową eksploatację. Ich zaletą jest też prosty montaż, który nie wymaga pracochłonnego wkopywania w ziemię przewodów.

Klimatyczne oświetlenie ogrodowe: kule świetlne LED

Oświetlenie zewnętrzne - 2.jpg
Oświetlenie zewnętrzne - 2.jpg

Oświetlenie zewnętrzne - 2

Szukasz oryginalnego sposobu na oświetlenie w ogrodzie? Bardzo przytulny efekt uzyskasz, wykorzystując kule świetlne LED zamiast tradycyjnych lamp zewnętrznych. To ciekawa ozdoba, którą możesz ustawić w dowolnym miejscu – bezpośrednio na trawniku, na skalniaku lub stoliku w altance. Kule świetlne dają łagodne, klimatyczne światło, którego jasność i barwę możesz ustawić samodzielnie przy pomocy pilota.

Wskazówka

Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskasz, rozstawiając kule świetlne różnej wielkości w wielu miejscach w całym ogrodzie. Jeśli zależy Ci na mocniejszym oświetleniu jakiegoś punktu, na przykład w okolicy altany, ławki albo na tarasie, stwórz kompozycję z kilku kul umieszczonych obok siebie.

Pomysł na oświetlenie ogrodowe DIY: lampion w słoiku

Oświetlenie zewnętrzne - 3.jpg
Oświetlenie zewnętrzne - 3.jpg

Oświetlenie zewnętrzne - 3

Lampy zewnętrzne do ogrodu możesz też stworzyć własnoręcznie. Aby wykonać ozdobny lampion, będziesz potrzebować tylko dużego słoja z uchwytem i białych lampek choinkowych LED, zasilanych na baterie. Te akcesoria bez trudu kupisz na przykład w popularnym markecie meblowym. Aby uzyskać naprawdę magiczny efekt, zawieś lampiony na gałęziach drzew – z daleka będą wyglądać tak, jak gdyby w słoikach były uwięzione świetliki.

podziel się: