Porady
Prusaki w domu – zwalczanie. Jak się ich pozbyć?


Prusaki w domu – zwalczanie. Jak się ich pozbyć?

1 Komentarze

Masz problem z prusakami, które zalęgły się w Twoim mieszkaniu? Z tymi niechcianymi owadami możesz walczyć, stosując domowe sposoby na prusaki – podpowiadamy, które substancje skutecznie je odstraszą. Dowiedz się, jak pozbyć się prusaków na własną rękę i z pomocą fachowców!

Prusaki – skąd się biorą w domu i jak je rozpoznać?

Prusaki to owady, które każdy widział przynajmniej raz w życiu. Gatunek, którego pełna nazwa to karaczan prusak (Blattella germanica), z powodzeniem żyje w otoczeniu ludzi – przede wszystkim w domach, mieszkaniach czy… piekarniach, gdzie nie brakuje dla nich pożywienia.

Skąd się biorą prusaki? Owady najczęściej zalęgają się tam, gdzie nie do końca utrzymywana jest czystość. Zapach gnijących śmieci, okruszki z jedzenia na blacie kuchennym, zbyt rzadkie mycie podłóg i szafek – to tylko niektóre przewinienia, które mogą ściągnąć prusaki do Twojego mieszkania.

Jak rozpoznać te insekty? Prusaki mają ciało w czerwono-brązowym kolorze, o długości około 1 centymetra. Uwagę przykuwają charakterystyczne, długie czułki i trzy pary odnóży, które są pokryte cieniutkimi kolcami. Nogi tych owadów są zakończone specjalnymi haczykami – dzięki temu prusaki w domu nie mają problemów z wchodzeniem po gładkich, pionowych powierzchniach.

prusak

WARTO WIEDZIEĆ

Prusak – robak spotykany często w mieszkaniach i domach – bywa mylnie nazywany karaluchem. Tymczasem nazwy te odnoszą się do dwóch różnych gatunków owadów z rodziny karaczanów, które można spotkać w polskich gospodarstwach domowych. Karaluchy, inaczej zwane karaczanami wschodnimi, są od prusaków niemal dwukrotnie większe i o wiele ciemniejsze. Owady te różnią się też kształtem: prusaki są wąskie i spłaszczone, a karaluchy – szersze, z głową nieoddzieloną wyraźnie od tułowia.


Domowe sposoby na prusaki

Jeśli zauważysz, że w Twoim domu zalęgły się prusaki, możesz spróbować pozbyć się ich z mieszkania własnymi siłami. Zacznij od sprawdzenia, skąd wychodzą prusaki. Następnie umieść w pobliżu substancje, które odstraszą insekty i sprawią, że same opuszczą dom. Do najczęściej wymienianych „bodźców awersyjnych” działających na prusaki należą:

roztwór z amoniaku – możesz umyć nim podłogę, krawędzie szafek i rury,
suszone kwiaty złocienia dalmatyńskiego – rozsyp na noc w miejscach, gdzie pojawiają się prusaki,
proszek do pieczenia wymieszany z cukrem pudrem – rozsyp na kartce i połóż w różnych miejscach kuchni, a odstraszysz insekty,
liście laurowe – pokrusz i rozsyp na podłodze i blacie w kuchni.


Prusak – jak się pozbyć raz na zawsze?

Jeśli domowe sposoby na prusaki nie zadziałają, konieczne będzie skorzystanie z profesjonalnych środków owadobójczych. Jak pozbyć się prusaków z domu? Fachowa dezynsekcja może okazać się konieczna, gdy te uciążliwe insekty widujesz codziennie – zwykle oznacza to, że gniazdo prusaków znajduje się w Twoim budynku, a owady rozmnażają się w szybkim tempie. Fachowiec skrupulatnie sprawdzi, skąd wychodzą prusaki, a następnie rozpyli w tych miejscach środek biobójczy, który zwalczy insekty.

Owadów tych szczególnie trudno się pozbyć, gdy zalęgną się w bloku mieszkalnym – w tym przypadku konieczna jest dezynsekcja wszystkich pięter, inaczej prusaki uciekają z jednego mieszkania do drugiego.


1 Komentarzy
Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Gość996,

Najlepszy śordek który u mnie działa rewelacyjnie jest na www.stopkaraluch.pl

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0+
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0-
   • Zgłoś naruszenie
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.