Robaki w domu - jak się ich skutecznie pozbyć? Rodzaje, wygląd

Robaki w domu - karaluch.jpg
Robaki w domu - karaluch.jpg
Nawet gdy nie są niebezpieczne dla człowieka, robaki w domu stanowią zwykle nieprzyjemny widok. Wśród często występujących insektów domowych są pluskwy łóżkowe oraz rybiki łazienkowe. Chcesz wiedzieć, jak zwalczyć te owady? Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się niechcianych lokatorów.

Nieproszone robaki w domu: pluskwa domowa

O obecności pluskwy w domu dowiadujemy się zwykle pośrednio – gdy owad zostawi na ciele domownika ślady ugryzienia. Ten mały, brunatno-brązowy insekt wielkości kilku milimetrów żywi się ludzką krwią. Pluskwy to plaga w gęsto zamieszkanych budynkach i blokach, gdzie przenoszą się z jednego mieszkania do drugiego.

Pluskwy łóżkowe, jak sama nazwa wskazuje,zalęgają się najczęściej na łóżkach, pod materacami i tapicerkami, a także w szczelinach drewnianych mebli. Ułatwia im to nocne żerowanie na śpiących domownikach. Jak rozpoznać ślady ugryzienia pluskiew? Są to swędzące, zaczerwienione obrzęki, które najczęściej występują grupowo.

Robaki w domu - pluskwa domowa.jpg
Robaki w domu - pluskwa domowa.jpg

Robaki w domu - pluskwa domowa

Pluskwy w domu – jak je zwalczyć?

Niestety, pluskwa domowa to jeden z tych insektów, których – gdy raz zalęgną się w mieszkaniu – bardzo trudno jest się pozbyć. Najpierw musisz znaleźć i zlikwidować skupiska tych robaków w domu. Aby wytępić owady, możesz skorzystać z profesjonalnych preparatów – płynów i sprayów przeciw pluskwom. Czasami konieczne jest zatrudnienie firmy, która wykona dezynsekcję nie tylko mieszkania, ale całego budynku.

WARTO WIEDZIEĆ

Czasami, by wytępić pluskwę, trzeba pozbyć się całych zajętych przez owada mebli czy materacy. Mogą one być pełne jaj, które ze względu na swój mikroskopijny rozmiar są praktycznie niemożliwe do zauważenia.

Rybiki łazienkowe – jak pozbyć się rybików?

O wiele mniej groźnym owadem, na którego możesz natknąć się w swoim domu, jest rybik cukrowy. To skrzydlaty insekt wielkości od 5 do 20 milimetrów. Rozpoznasz go po charakterystycznym, zwężającym się tułowiu i długich, cienkich czułkach. Owady te lubią ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego najczęściej można zobaczyć te robaki w łazienkach. Rybiki łazienkowe są nieszkodliwe – nie gryzą, żywią się papierem, resztkami jedzenia i cząsteczkami znalezionymi w kurzu.

Oczywiście ze względów estetycznych możesz nie chcieć rybików cukrowych w swoim domu. Robaki w łazienkach pojawiają się, gdy panują tam sprzyjające dla nich warunki. Aby nie zalęgły się w Twoim mieszkaniu:

zadbaj o to, by w pomieszczeniach było sucho i czysto,upewnij się, że w łazience działa skuteczna wentylacja,zawsze do sucha wycieraj podłogę po kąpieli,jeśli w domu jest wilgotno, zastosuj osuszacz powietrza.

Robaki w domu - rybik cukrowy.jpg
Robaki w domu - rybik cukrowy.jpg

Robaki w domu - rybik cukrowy

Jak pozbyć się rybików, które już zamieszkały w Twoim domu? Najskuteczniejszym rozwiązaniem są chemiczne środki owadobójcze, które kupisz w specjalistycznych sklepach. Aby rozprawić się z rybikami cukrowymi w kuchni, możesz też zamocować w kilku miejscach proste pułapki lepowe.

Czarne robaki w domu – co to za owady?

W Twoim mieszkaniu pojawiły się domowe owady, których nie możesz rozpoznać? Sprawdź, czy nie jest to jeden z poniższych insektów:

karaluchy (inaczej karaczany) – duże, ciemnobrązowe lub prawie czarne robaki z pancerzem żerujące w nocy. To szkodniki roznoszące choroby. Aby je wytępić, najlepiej dokonać dezynsekcji łazienki, kuchni i wszelkich szczelin w domu;

Robaki w domu - karaluch.jpg
Robaki w domu - karaluch.jpg

Robaki w domu - karaluch

mączniki młynarki – małe, czarne robaczki, w domu żerujące zwykle w kuchni lub spiżarni, gdzie żywią się produktami sypkimi;

Robaki w domu - mącznik młynarek.jpg
Robaki w domu - mącznik młynarek.jpg

Robaki w domu - mącznik młynarek

szubaki dwukropki – czarne chrząszcze z białymi kropkami na skrzydłach. Choć są nieszkodliwe dla człowieka, mogą niszczyć ubrania, tapicerkę i dywany.

Robaki w domu - szubak dwukropek.jpg
Robaki w domu - szubak dwukropek.jpg

Robaki w domu - szubak dwukropek

podziel się: