Porady
Skorek w domu – zwalczanie. Jak pozbyć się owada?


Skorek w domu – zwalczanie. Jak pozbyć się owada?

0 Komentarze

Skorek pospolity ze względu na okazałe szczypce na odwłoku jest też nazywany szczypawką. Choć nie jest tak niebezpieczny, jak sugeruje jego groźny wygląd, skorek w domu może stanowić spory problem. Podpowiadamy, jak pozbyć się owada raz na zawsze!

Skorek pospolity – nieproszony owad w domu

Szczypawka w domu to dla większości domowników niezbyt przyjemny widok. Skąd jednak skorki biorą się w mieszkaniu? Nieproszone owady mogą trafić do środka w poszukiwaniu bezpiecznego i ciepłego miejsca do przezimowania – na przykład przez otwarte okno, zwabione światłem zapalonej w pomieszczeniu lampy. Czasami, aby szczypawki weszły do domu, wystarczy niewielki otwór w murze lub pod drzwiami.

Inną drogą, przez którą skorki pospolite dostają się niekiedy do domu, jest… wniesione do środka świeże pranie, które wcześniej suszyło się na dworze. Niemile widziane owady możesz przynieść też na butach, a nawet w siatce z warzywami, owocami, świeżymi ziołami czy grzybami. W domu skorek pospolity chętnie chowa się w zacienionych, wilgotnych miejscach.


CIEKAWOSTKA

Choć skorek pospolity jest zwykle uznawany za szkodnika, owad ten może być pożytecznym mieszkańcem ogrodu. Jego naturalnym wrogiem jest bowiem rybik cukrowy. Skorki polują też na inne szkodniki, jak mszyce i małe gąsienice.

Skorek w domu 2.jpg


Skorek pospolity – czy jest niebezpieczny?

Skorek pospolity to szkodnik, który nie cieszy się dobrą sławą – większość ludzi na widok tego owada reaguje obrzydzeniem. Co więcej, wiele osób sądzi, że szczypawice mogą być dla człowieka niebezpieczne. Niepokój zbudza zwykle groźny wygląd skorka pospolitego, a dokładnie – jego odwłok, zakończony sporymi szczypcami. Owad nie używa ich jednak do gryzienia czy szczypania – służą mu one do… cięcia miękkich części roślin.


WARTO WIEDZIEĆ

Popularny mit głosi, że skorek może wejść do ucha śpiącej osoby i przeciąć błonę bębenkową, a nawet zawędrować do mózgu. Oczywiście jest to nieprawda – nawet gdyby szczypawka w domu faktycznie trafiła do ludzkiego ucha, nie wyrządziłaby szkody większej niż jakikolwiek inny owad.


Czy szczypawka jest groźna, gdy zadomowi się w mieszkaniu? Skorek pospolity w domu może stać się problemem, kiedy zalęgnie się w kuchni. Jeśli zauważysz, że owad mógł mieć kontakt z jedzeniem, świeże warzywa i owoce należy wyparzyć, a pozostałe produkty spożywcze wyrzucić. Mogą bowiem być zanieczyszczone odchodami szczypawek.

Szczypawka w domu – jak pozbyć się skorków?

Masz problem ze szczypawkami w domu? Aby skutecznie pozbyć się skorków:

spróbuj odszukać drogę, którą szczypawice dostają się do wnętrza mieszkania i uszczelnić wszelkie otwory,
użyj odkurzacza, by wyłapać szczypawki zauważone w domu,
w pobliżu drzwi i okien postaw pułapki – możesz je zrobić z płaskiego naczynia wypełnionego olejem albo kupić w sklepie gotowy lep na owady biegające,
wykonaj domową pułapkę na skorki, tworząc dla nich nową kryjówkę z doniczek wypełnionych trocinami – gdy się w niej schowają, możesz wynieść ją na zewnątrz,
wykonaj dezynsekcję – jeśli powyższe sposoby zawiodą, możesz skorzystać z usług profesjonalistów, którzy chemicznymi metodami zwalczą owady w domu.

Gdy uda Ci się pozbyć skorka z domu, koniecznie zadbaj o to, by szczypawka nie wróciła do swojej dawnej kryjówki. Żeby temu zapobiec, dokładnie posprzątaj mieszkanie i zlikwiduj miejsca, gdzie owady mogą chcieć się schować. Latem unikaj otwierania okien przy zapalonym świetle – to właśnie ono często przyciąga owady takie jak szczypawka. Inną ważną zasadą jest to, by nie pozostawiać żywności na blacie kuchennym – odkryte jedzenie szybko przyciągnie skorki pospolite szukające pożywienia.