Zakładanie trawnika z siewu krok po kroku

zakładanie trawnika z siewu
zakładanie trawnika z siewu

Mówi się, że trawnik u sąsiada jest zawsze bardziej zielony. Nie musi jednak tak być, jeśli założysz trawnik od podstaw i będziesz trzymał się starannie wytyczonych zasad. W ten sposób zyskasz na swoim podwórku gęstą, intensywnie zieloną i zdrową trawę, która stanie się miejscem zabaw, odpoczynku i aktywności fizycznych.

Krok 1 – przygotowanie podłoża. Jaka ziemia pod trawnik?

Pierwszym krokiem zakładania trawnika jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zanim zaczniesz jakiekolwiek inne prace, dokładnie oczyść całą przestrzeń z kamieni, gruzu, gałęzi, a także starych korzeni roślin. Następnie konieczne będzie przekopanie ziemi pod trawnik – szpadlem lub glebogryzarką. Po tym etapie po raz kolejny należy oczyścić teren z kamieni, które zostały wydobyte przy wzruszaniu gleby.

Przyszedł czas na ocenę jakości gleby – jaka ziemia pod trawnik sprawdzi się najlepiej? Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste o sporej ilości składników odżywczych. Jeśli gleba nie jest dostatecznie żyzna, należy uzupełnić ją kompostem. Sprawdź też, czy pH jest wystarczająco wysokie – powinno oscylować w granicach 5,5-7,0, jeśli wartość jest niższa, na tym etapie zakładania trawnika możesz jeszcze podnieść odczyn poprzez wapnowanie.

Na koniec konieczne jest wyrównanie i ukształtowanie terenu, na którym założysz trawnik – możesz pozostawić go całkiem płaskim lub stworzyć delikatne nachylenie usprawniające odprowadzanie wód opadowych.

Trawnik_2_STOPKLATKA.jpg
Trawnik_2_STOPKLATKA.jpg

Trawnik_2_STOPKLATKA

WARTO WIEDZIEĆ

Na etapie przygotowywania podłoża pod zakładanie trawnika warto też zająć się instalacją automatycznego systemu nawadniającego. Dzięki niemu późniejsza pielęgnacja murawy będzie o wiele łatwiejsza.

Krok 2 – wybór nasion do założenia trawnika

Skoro już wiesz, jaka powinna być ziemia pod trawnik, teraz przemyśl kwestię doboru mieszanki nasion:

trawy ozdobne – jak sama nazwa wskazuje, ich właściwości dekoracyjne są bardzo wysokie. Jednocześnie jednak taka murawa jest mało praktyczna – nie powinno się jej deptać, a pielęgnacja wymaga wzmożonego wysiłku;trawy uniwersalne – najpopularniejsze mieszanki nasion, które sprawdzą się na każdym podwórzu. Wytrzymałe, proste w utrzymaniu, ale nie tak dekoracyjne, jak trawy ozdobne;trawy sportowe – mieszanka łącząca piękno i funkcjonalność. Założenie trawnika z taką murawą to strzał w dziesiątkę – odporna na odkształcenia pozwala na wypoczynek, deptanie, bieganie i zabawę na trawie. Jej minusem jest jednak wysoka cena;trawa do zacienionych miejsc – tę mieszankę możesz zastosować miejscami – tam, dokąd nie docierają promienie słoneczne lub robią to rzadko.

Trawnik_1_STOPKLATKA.jpg
Trawnik_1_STOPKLATKA.jpg

Trawnik_1_STOPKLATKA

Krok 3 – jak siać trawę?

Do założenia trawnika wymagane są szczególne warunki atmosferyczne – aby siać trawę, temperatura powietrza musi być wyższa niż 10°C i nie spadać poniżej przez ok. 2 tygodnie. Niewskazane są również okresy susz czy ulew, które mogą zniszczyć siewki. Dlatego sianie trawy warto zaplanować na jesień lub wiosnę. Kilogram nasion trawy to ilość, którą powinieneś zużyć na 30-40 m2 – dzięki temu zadbasz o optymalną gęstość trawnika. Równomierne rozłożenie nasion na całym terenie będzie łatwiejsze, jeśli zamiast wysiewać je ręcznie, posłużysz się siewnikiem. Co więcej, warto tę czynność wykonać dwukrotnie, zachowując jednak proporcje ilości nasion do wielkości podłoża – wówczas zyskasz pewność, że na trawniku nie pozostaną gołe placki ziemi. Kolejno ziemię trzeba wygrabić, by nasiona mogły dostać się pod ziemię. Na koniec cały trawnik warto podlać.

Zakładanie trawnika nie jest trudne, jeśli się wie, jaka ziemia jest odpowiednia pod trawnik oraz jak siać trawę. Z naszymi poradami uporasz się z tym zadaniem bez trudu!

Trawnik_3_STOPKLATKA.jpg
Trawnik_3_STOPKLATKA.jpg

Trawnik_3_STOPKLATKA

podziel się: