Prysznic bez brodzika – zalety i wady

Łazienka z 6. odcinka 4. sezonu "Zgłoś remont"
Łazienka z 6. odcinka 4. sezonu "Zgłoś remont"
W nowoczesnych łazienkach liczy się funkcjonalność na równi z estetyką. Dlatego też coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się prysznice bez brodzika. Takie rozwiązanie niesie za sobą jednak nie tylko same zalety, ale również i kilka wad, dlatego warto się zastanowić, czy warto zastosować w łazience kabinę bez brodzika.

Zalety kabiny bez brodzika

Prysznic bez brodzika, zwany też często kabiną walk-in, to rozwiązanie mające bardzo wiele zalet:

łatwiejsze zagospodarowanie łazienki – kabina bez brodzika pozwala na stworzenie dokładnie takiej strefy prysznicowej, jaka jest Ci potrzebna. Nie ograniczają Cię żadne wymiary i kształty, a Twoją kabiną może stać się nawet pojedyncza szklana ścianka ustawiona w narożniku pomieszczenia. Idealnie sprawdzi się więc w łazienkach o niestandardowych kształtach,wyższa estetyka – brak dużego, przykuwającego uwagę brodzika sprawi, że wystrój łazienki będzie lżejszy, a cała przestrzeń łatwiejsza do zaaranżowania,dobre rozwiązanie do małych łazienek – prysznic bez brodzika może być nie tylko przestronny, ale również bardzo mały. Z powodzeniem zaprojektujesz go tak, by w pomieszczeniu zmieścić jeszcze pralkę i inne niezbędne elementy wyposażenia,łatwy do utrzymania w czystości – kabina bez brodzika oznacza brak dodatkowych zakamarków, w których mogłyby się gromadzić zabrudzenia, a w ostateczności rozwijać grzyby i pleśń. Przysłuży się zatem również Twojemu zdrowiu.

WARTO WIEDZIEĆ

Pomyśl o prysznicu walk-in, jeśli mieszkasz z osobami starszymi lub niepełnosprawnymi. Wysokie brodziki potrafią być bowiem sporą przeszkodą dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

Prysznic bez brodzika wady

Choć zalet kabin walk-in bez wątpienia jest sporo, pora poznać także wady prysznica bez brodzika. Przede wszystkim stworzenie takiej strefy natryskowej może okazać się kosztowne – szczególnie jeśli wymaga to przearanżowania całej łazienki. Najlepiej więc decydować się na budowę kabiny bez brodzika przy generalnych remontach lub na etapie wykańczania mieszkania. Co więcej, podłoga na której będzie się znajdował prysznic walk-in musi mieć spadek, by móc odprowadzać wodę. Do tego potrzebne będzie również wydajne odwodnienie liniowe, by woda nie zalegała na posadzce. Warto też pomyśleć o stworzeniu solidnej hydroizolacji, która ochroni Cię przed zalaniem sąsiada. Wszystkie wady prysznica bez brodzika skupiają się jednak w kwestiach właściwego przygotowania pomieszczenia – jeśli zainwestujesz i wynajmiesz fachowca, który się tym zajmie, możesz skupić się na radości z zalet kabiny walk-in.

Jak zrobić prysznic bez brodzika?

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika musi być przeprowadzony na posadzce ze spadkiem na poziomie przynajmniej 2%. Na etapie przygotowywania podłogi zajmij się od razu stworzeniem systemu odprowadzającego ścieki, czyli odwodnienia liniowego. Ważne, aby miało ono sporą powierzchnię i mogło w krótkim czasie przekazywać spore ilości wody do kanalizacji – wówczas zapobiegniesz zalaniu swojej łazienki. Projektując kabinę bez brodzika z jedną ścianką zadbaj, by woda z natrysku trafiała na ściany wyłożone kafelkami, a nie np. na pralkę czy umywalkę – dokładnie przemyśl urządzenie pomieszczenia.

Jeśli jednak uporasz się ze wszystkimi trudnościami związanymi ze zrobieniem prysznica walk-in, pozostaną Ci same dobre rzeczy – maksymalna wygoda codziennych kąpieli dla całej rodziny, radość z elegancko i nowocześnie urządzonej łazienki, a także możliwość zagospodarowania pomieszczeń o najbardziej nietypowych kształtach.

podziel się: