Rokoko – styl wystroju wnętrz. Czym się charakteryzuje?

Rokoko kojarzone jest zazwyczaj ze stylem architektonicznym, który królował w Europie w latach 1720-1790. Okazuje się jednak, że nawet dziś można odkryć jego ślady we współcześnie zaaranżowanych wnętrzach. Jak to zrobić, by całość była funkcjonalna i cieszyła oko? Oto nasze wskazówki!

Cechy rokoko – po czym je rozpoznasz?
Myśląc o klasycznym stylu rokoko we wnętrzach, powinieneś skupić się na następujących aspektach:
meble – w epoce przeważały meble wykonane ze szlachetnego drewna zdobionych efektownymi rzeźbieniami i dekoracyjnie uformowanymi nóżkami, często zdobionymi; kolorystyka – w stylu rokoko królowała biel oraz rozbielone odcienie innych kolorów, czyli pastele. Taką paletę barw uzupełniało również złoto, ale jedynie w roli dekoracyjnych akcentów; wzornictwo – rokokowe zdobienia były zorientowane wokół motywów roślinnych (girlandy i kwiaty) oraz orientalnych (motywy chińskie i japońskie oraz ornamenty); dekoracje – wnętrza w stylu rokoko były bogato zdobione, zarówno rzeźbami i złoconymi akcentami, jak i żywymi, zielonymi roślinami tworzącymi girlandy i kaskady.
rococo3.jpg
Współczesne wnętrze w stylu rokoko
Choć dziś we wnętrzarskich trendach królują raczej minimalistyczne aranżacje, które stanowią niemalże zupełne przeciwieństwo stylu rokoko, wciąż nie brakuje miłośników wnętrz urządzonych z charakterystycznym dla tego nurtu przepychem. Współczesne projekty celujące w rokoko nie stawiają jednak na wykorzystanie tego stylu na całej dostępnej powierzchni, lecz wprowadzają do wnętrza niewielkie akcenty utrzymane w takiej stylistyce. Połączenie nowoczesnego wykończenia i postarzanych mebli stylizowanych na XVIII wiek prezentuje się wyjątkowo elegancko i nadaje aranżacji luksusowy charakter.
rococo1.jpg
Akcenty rokoko w nowoczesnym wydaniu
Szukasz sposobu na to, by sprytnie przemycić elementy stylu rokoko do nowocześnie urządzonego wnętrza? Oto kilka tricków, z których możesz skorzystać!
Rokoko to czas, gdy na topie były grube, misternie zdobione zasłony i firany. Jeśli tylko masz odpowiedni karnisz, możesz wkomponować je we współczesne wnętrze, nadając mu tym samym przytulny, domowy charakter. Nawet te firany, które są wykonane z lżejszych materiałów, mogą wpasować się w styl rokoko, jeśli ciekawie je zmarszczysz i podepniesz klipsem o dekoracyjnej formie. Obecnie bardzo modne są pastele w najróżniejszych odcieniach – od limonkowej żółci po cukierkowy róż. Taka kolorystyka idealnie współgra ze stylistyką charakterystyczną dla rokoko. Co więcej, warto też połączyć ją ze wzorami w stylu retro – w drobne kwiatki lub z wyszywanymi metaliczną nicią ornamentami. Cechą charakterystyczną dla stylu rokoko jest również sztukateria. Możesz wykończyć w ten sposób jedną reprezentacyjną ścianę pomieszczenia albo wykorzystać dekoracyjne paneli w roli… niebanalnej ramki na zdjęcia. Warto ozdobić wnętrze celujące w rokoko dekoracjami utrzymanymi w kolorze starego złota. Mogą to być np. ramki na zdjęcia, klosze lamp lub ciekawe nogi od sofy.
rococo2.jpg