Gdy przyroda wraca do życia, a letnia pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, pojawia się też uciążliwe brzęczenie i bolesne bąble wszędzie tam, gdzie dosięgną Cię one – komary. Zamiast od razu kupować środki owadobójcze, możesz zaufać naturze i zasadzić przy domu rośliny przeciw komarom. Jakie sprawdzą się w tej roli? Zobacz!
Komarzyca – najlepszy kwiat przeciwko komarom
Nie sposób nie zgodzić się z tym, że to właśnie komarzycą jest tą rośliną, którą najczęściej wykorzystuje się w walce z brzęczącymi i kłującymi owadami – w końcu zawdzięcza temu swoją potoczną nazwę. Nazywana oficjalnie plektrantusem bylina odznacza się długimi pędami wykończonymi malutkimi, zielonymi liśćmi o białej obwódce i kropkach. Choć kwitnie, ma na tyle małe kwiaty, że nie można ich uznać za ozdobę.
Dlaczego komary tak nie znoszą komarzycy? Wszystko sprowadza się tutaj do liści tej rośliny, które po rozgnieceniu w dłoni wydzielają bardzo intensywny zapach kamfory – i to właśnie on odstrasza brzęczących intruzów. Sadząc kilkanaście roślin na tarasie możesz mieć niemalże pewność, że będą jak tarcza i nie dopuszczą do Ciebie uciążliwego brzęczenia komarów.
Zioła, których nie lubią komary
Jeśli lubisz łączyć przyjemne z pożytecznym, z pewnością pokochasz zioła, które odstraszają latające owady – a poza tym można je wykorzystać na mnóstwo sposobów i to nie tylko w kuchni. Do tych najskuteczniejszych można zaliczyć:
koper włoski – przyda Ci się potrójnie: jako bulwiaste warzywo, przyprawa oraz skuteczny odstraszacz komarów;bazylia – słodko-gorzka przyprawa wręcz niezastąpiona w kuchni włoskiej, którą możesz zasadzić zarówno bezpośrednio w gruncie, jak i w doniczce na parapecie, by zniechęcić komary do wlatywania do środka;czosnek niedźwiedzi – co ważne, jego specyficzny zapach odstrasza nie tylko komary, ale też kleszcze.
Komary nie przepadają również za miętą (a szczególnie jej pieprzową odmianą), pachnącą cytrusami melisą, intensywnym w zapachu geranium czy tymiankiem.
CZY WIESZ, ŻE…
Komary trzymają się również z daleka od… pomidorów. Kilka krzaczków pomidorów koktajlowych w doniczkach z pewnością wystarczy, by je skutecznie odstraszyć.
Jakie inne rośliny odstraszające komary warto zasadzić?
Wśród powyższych roślin nie znalazłeś takiej, która pasowałaby do Twojego ogródka czy tarasu? To wciąż nie koniec kwiatów na komary! Poniżej prezentujemy Ci jeszcze kilka, które możesz zasadzić, by skutecznie odstraszyć niechciane owady:
lawenda wąskolistna – choć jej delikatny zapach działa kojąco na ludzi, komary go nie znoszą. Jednocześnie nie odstraszysz nim jednak innych, bardziej pożytecznych owadów, jak np. pszczół – to jedna z najczęściej wybieranych przez pszczoły roślin miododajnych;kocimiętka – kochana przez mruczące futrzaki, znienawidzona przez komary i meszki – tak można by podsumować działanie tej rośliny. Z wyglądu podobna do lawendy, doskonale sprawdzi się tak w ogrodzie, jak na balkonie;bodziszek korzeniasty – posiada intensywny, ale nie nieprzyjemny zapach, a jego fioletowe kwiaty utrzymują się przez długi czas;pelargonia – typowy, balkonowy „pewniak”, który spotkasz w co drugim domu. Jest łatwa w uprawie, ładnie się prezentuje, a do tego pięknie pachnie – świeżo i cytrusowo, a jednocześnie nieprzyjemnie dla komarów.
Pamiętaj o tym, że choć naturalne sposoby nie są może tak skuteczne jak środki biobójcze, są jednak o wiele mniej szkodliwe dla środowiska. Stosując je, odstraszasz też jedynie szkodniki, a nie pożyteczne owady, takie jak chociażby pszczoły, których jest w końcu coraz mniej.