Rośliny w domu i ogrodzie
Asparagus (kwiat) – uprawa i pielęgnacja w domu


Asparagus (kwiat) – uprawa i pielęgnacja w domu

0 Komentarze

Rodzina asparagusów jest bardzo liczna, jednak najbardziej znany jest szparag lekarski, który stanowi składnik wielu dań. Kilka innych odmian asparagusa można natomiast z powodzeniem hodować w domu i dekorować nimi parapety, półki i kwietniki. Czym wyróżniają się asparagusy i jak je uprawiać?

Odmiany asparagusa

Mało kto wie, że szparagi można uprawiać w domu – dotyczy to jednak nie popularnego szparaga lekarskiego o jadalnych pędach, a bardziej dekoracyjnych odmian tej rośliny. Które z nich najlepiej wybrać do mieszkania?

Szparag pierzasty – zwany również asparagus plumosus. Charakteryzuje się specyficznym wyglądem, którym nieco przypomina paproć. Asparagus nie ma jednak liści, a gałęziaki, czyli wytwory pędów o podłużnym kształcie. Roślinę tę możesz znać z bukietów – to popularnie stosowana oprawa dla kwitnących kwiatów, choć i sam szparag pierzasty takowe wytwarza. Drobne i białe pojawiają się latem i mają przyjemny, choć subtelny zapach. Późnym latem bądź wczesną jesienią, po przekwitnięciu, asparagusa zdobią zaś kolorowe jagody.
Asparagus Sprengeri – czyli inaczej szparag gęstokwiatowy. Cechują go przede wszystkim długie (dorastające nawet 2 metrów), zwisające pędy, pokryte licznymi gałęziakami. To bardzo ceniona roślina doniczkowa, ponieważ przy odpowiedniej pielęgnacji może zakwitać nawet cały rok. Kwiaty są drobne, ale jest ich bardzo wiele.
Szparag sierpowaty – nazwa tej odmiany wzięła się ze specyficznego, sierpowatego kształtu gałęziaków porastających pędy rośliny. Kwiaty asparagusa są białe, niestety w warunkach domowej uprawy nie zawsze udaje się skłonić szparaga sierpowatego do kwitnięcia – mimo to warto wybrać go do domu ze względu na ciekawy wygląd pędów.


CZY WIESZ, ŻE...

Rodzina szparagowatych liczy aż 350 gatunków.

Asparagus (kwiat) 2.jpg


Wymagania asparagusów

Zasadniczo uprawa szparaga pierzastego czy asparagusa Sprengera w domu nie powinna sprawiać trudności, choć na pewno konieczne będzie przygotowanie odpowiedniego stanowiska dla tego typu roślin:

Dla szparagów doniczkowych ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju ma odpowiednia temperatura. Asparagusy nie lubią gorąca ani zimna – latem najlepiej czują się w ok. 21°C, zimą zaś potrzebują nieco niższej temperatury, ok. 16-19°C. W przeciwnym wypadku roślina może zacząć zrzucać gałęziaki – podobny efekt przyniesie przechowywanie asparagusa w przeciągu.
Asparagus pierzasty i inne domowe odmiany tej rośliny uwielbiają wilgoć – w końcu większość z nich pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki. Warto więc unikać stanowisk w pobliżu grzejników, a nawet dodatkowo zwiększać wilgotność powietrza, ustawiając obok roślin nawilżacze lub spryskując je raz na jakiś czas wodą.
Asparagusy najlepiej czują się w półcieniu – należy unikać ustawiania ich w pełnym słońcu, ponieważ w takich warunkach żółkną i nie mogą się prawidłowo rozwijać.


Jak uprawiać szparagi domowe?

Pielęgnacja asparagusa ogranicza się przede wszystkim do podlewania i nawożenia. Nawadnianie jest szczególnie istotne w okresie wegetacyjnym, kiedy trzeba dbać o regularność, ale i precyzyjne dawkowanie wody – podłoże, w którym rosną asparagusy, powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Trzeba pamiętać, że rośliny te źle znoszą suszę. Latem warto także nawozić je uniwersalnymi mieszankami do roślin domowych – miej jednak na uwadze, że w przypadku szparaga pierzastego dawkowanie powinno być oszczędniejsze niż u innych odmian asparagusa. Zimą ogranicz podlewanie i zrezygnuj z odżywania nawozami – dbaj jedynie, by ziemia, w której rosną szparagi, całkiem nie wyschła.