Dracena obrzeżona – uprawa, pielęgnacja, wymagania i podlewanie

dracena obrzeżona.jpg
dracena obrzeżona.jpg
Efektowny pióropusz ostro zakończonych liści na wysokim, rozgałęzionym pniu – to z jego powodu pochodząca z Madagaskaru dracena obrzeżona tak często zdobi nasze mieszkania. Zastanawiasz się, jak pielęgnować dracenę i o czym pamiętać przy jej uprawie? Sprawdź nasze wskazówki!

Dracena obrzeżona – miniaturowe drzewo z Madagaskaru

Dracaena marginata,a po polsku – dracena obrzeżona, to jeden z najczęściej wybieranych kwiatów doniczkowych. Roślina ta przypomina miniaturowe drzewo – na cienkim, często rozgałęzionym pniu znajduje się efektowny pióropusz długich i wąskich liści. W zależności od odmiany mogą one być całkowicie zielone lub dwukolorowe (zielone z żółtym obrzeżeniem), a nawet trójkolorowe (zielone z dodatkiem różu i złamanej bieli).

W naturze draceny można spotkać na Madagaskarze – w gorącym klimacie równikowym te efektowne sukulenty drzewiaste wyrastają na wysokość nawet kilku metrów. W domu warto je uprawiać nie tylko ze względu na walory dekoracyjne, ale też… zdrowotne. Jak udowodnili naukowcy z NASA, dracena obrzeżona najlepiej z popularnych roślin doniczkowych radzi sobie z oczyszczaniem powietrza.

UWAGA

Na dracenę powinni uważać właściciele kotów. To jeden z gatunków roślin doniczkowych, które stanowią dla tych zwierzaków poważne zagrożenie. Podgryzanie liści draceny obrzeżonej może u nich poskutkować zatruciem, biegunką, chorobami nerek, a nawet śmiercią – dlatego, jeśli masz w domu koty, upewnij się, że nie mają one dostępu do tej rośliny.

dracena obrzeżona1.jpg
dracena obrzeżona1.jpg

dracena obrzeżona1

Dracena obrzeżona – wymagania i warunki uprawy

Podobnie jak w przypadku innych sukulentów, uprawa draceny jest dość prosta. Kwiat przyzwyczajony do gorącego klimatu Madagaskaru najlepiej czuje się w jasnym miejscu, choć nie powinien być wystawiony bezpośrednio na światło słoneczne. Uprawiany na południowym parapecie, będzie narażony na poparzenie liści. Dlatego lepiej znaleźć dla draceny stanowisko z dużą ilością światła rozproszonego.

Draceny najlepiej rosną w wąskich i wysokich doniczkach, dzięki którym system korzeniowy może się prawidłowo rozwijać. Dzięki temu w domowych warunkach dracena marginata może osiągnąć wysokość powyżej 2 metrów, choć najczęściej nie przekracza ok. 130 centymetrów. Przesadzając draceny, warto zadbać o dobry drenaż – w doniczce umieścić warstwę kamieni, a dopiero na niej podłoże.

Dracena – pielęgnacja. O czym pamiętać i jak o nią dbać?

Jak pielęgnować dracenę, aby stale rosła i wypuszczała nowe, intensywnie zielone liście? Bardzo ważne jest regularne podlewanie draceny – kwiat bez obfitego nawodnienia szybko reaguje żółknięciem i opadaniem liści. Latem należy podlewać roślinę co najmniej raz w tygodniu, nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia podłoża. Liście można dodatkowo zraszać, szczególnie w cieplejsze dni.

Z drugiej strony, dracena obrzeżona źle toleruje nadmiar wody, dlatego trzeba uważać, by jej nie przelać. Najlepszym sposobem będzie więc podlewanie do podstawki. Unikaj jednak sytuacji, w której woda będzie w niej stała – to sygnał, że podlewanie jest dla Twojej draceny zbyt obfite.

podziel się: