Eszeweria – uprawa, pielęgnacja i wymagania kwiatu doniczkowego

Eszeweria 2.jpg
Eszeweria 2.jpg
Pochodząca z Meksyku eszeweria to jeden z najciekawszych gatunków sukulentów liściastych, które nadają się do uprawy w doniczce. Przeczytaj, jak ją pielęgnować i czego wymaga jej uprawa!

Eszeweria – efektowny sukulent w doniczce i na skalniaku

Eszeweria (łac. Echeveria) to niewielka roślina o wysokości od kilkunastu do maksymalnie 30 centymetrów, która pięknie prezentuje się na parapecie lub jako część kompozycji z minisukulentów na przydomowym skalniaku.

Największym atutem eszewerii są jej mięsiste liście, które wyrastają z ziemi i są gęsto ułożone na kształt okazałej rozety. Ich rozmiar i kolor zależą od gatunku i odmiany – choć większość eszewerii jest zielona, zdarzają się też rośliny o liściach szaroniebieskich, czerwonych, a nawet w wielobarwne paski.

Echeveria to sukulent kwitnący. Drobne kwiaty eszewerii, umieszczone na sztywnej łodydze, nie wyglądają jednak tak efektownie jak jej liście. Czas kwitnienia rośliny może różnić się w zależności od gatunku – kwiaty Echeverii pojawiają się najczęściej między lutym a kwietniem.

Wymagania i uprawa eszewerii w doniczce

Podobnie jak większość sukulentów, eszewerie to rośliny łatwe w uprawie. Gatunek wywodzi się z suchych terenów Ameryki Południowej i Północnej, dlatego nie wymaga częstego podlewania – wodę eszeweria czerpie głównie z zapasów znajdujących się w jej liściach.

Jakie podłoże będzie odpowiednie do uprawy eszewerii? Najlepiej sięgnij po specjalistyczną ziemię do kaktusów i sukulentów. Możesz też samodzielnie przygotować mieszankę, dodając do zwykłej ziemi do kwiatów 20% piasku. Płytki system korzeniowy sprawia, że eszeweria najlepiej rozwija się w niskich i szerokich donicach.

Eszeweria 1.jpg
Eszeweria 1.jpg

Eszeweria 1

Tak samo jak inne sukulenty, Echeveria potrzebuje sporo światła słonecznego. Latem najlepiej postawić ją na południowym parapecie, a najlepiej – na balkonie lub w dobrze nasłonecznionym miejscu w ogrodzie. Optymalna temperatura, w której eszeweria rozwija się najlepiej, to 20-24 stopni Celsjusza. Takie warunki zapewnią sukulentowi piękne wybarwienie liści.

Pielęgnacja eszewerii jest wprawdzie bardzo prosta, lecz wymaga ostrożności podczas podlewania. Znacznie łatwiej jest tę roślinę przelać, niż zasuszyć! Zbyt wilgotne podłoże może sprawić, że system korzeniowy eszewerii zgnije.

Jak często podlewać eszewerie? Wiosną i latem należy zadbać o to, by podłoże nie przesuszyło się całkowicie – najlepiej co 1-2 tygodnie. Z kolei w okresie jesienno-zimowym wystarczy, jeśli uzupełnisz wilgoć w doniczce raz na 4 tygodnie. Pamiętaj też, że liści eszewerii nie należy polewać ani spryskiwać – wodę wlewaj do doniczki, bezpośrednio na podłoże.

WSKAZÓWKA

Umiar przy podlewaniu to podstawa przy uprawie sukulentów. Aby zapewnić odpływ nadmiaru wody, przy przesadzaniu eszewerii przygotuj na spodzie doniczki warstwę drenażową. Upewnij się też, że podłoże jest wysoce przepuszczalne, a wilgoć swobodnie wydostaje się przez dziurki w dnie.

Zimowanie eszewerii – pielęgnacja w okresie jesienno-zimowym

Najniższa temperatura, którą z nadchodzącymi chłodami mogą znieść eszewerie, to 5 stopni Celsjusza. Dlatego, jeśli rośliny latem znajdują się na balkonie lub w ogrodzie, warto zabrać je do środka już wczesną jesienią. Odpowiednia temperatura zimowania Echeverii wynosi od 5 do 10 stopni Celsjusza.

Jak przygotować eszewerie do okresu zimowego?

We wrześniu wnieś doniczki z eszewerią z powrotem do środka.W okresie jesiennym stopniowo zmniejsz częstotliwość podlewania i zaprzestań nawożenia roślin.Wraz z nadejściem zimy umieść eszewerie w chłodnym, nieogrzewanym miejscu, na przykład w widnej piwnicy, sieni albo na klatce schodowej.Zimą mocno ogranicz podlewanie eszewerii – zadbaj tylko o to, by podłoże nie wyschło całkowicie.Zwiększ intensywność podlewania i zacznij znowu nawozić roślinę pod koniec lutego.

podziel się: