Rośliny w domu i ogrodzie
Niecierpek w domu – uprawa, pielęgnacja, wymagania i podlewanie


Niecierpek w domu – uprawa, pielęgnacja, wymagania i podlewanie

1 Komentarze

Piękne rabaty ogrodowe mogą być zdobione wielobarwnymi kwiatami niemal cały rok. Jedną z roślin zapewniających im długą dekorację są niecierpki, które przez kilka miesięcy nie ustają w wytwarzaniu kolejnych kwiatów. Czy wiesz, że możliwa jest także uprawa niecierpków w domu? Sprawdź, jak to zrobić!

Charakterystyka niecierpka

Niecierpki mogą być zarówno roślinami jednorocznymi, jak i bylinami. Ich pełne, drobne, pojedyncze kwiaty pojawiają się już na początku maja i zanikają dopiero pod koniec września. Płatki przyjmują rozmaite zabarwienie w zależności od odmiany – możesz wśród nich znaleźć niecierpki białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, bordowe, fioletowe, różowe, purpurowe, a nawet wielobarwne. Dzięki tej roślinie zyskujesz zatem możliwość przyozdobienia parapetów i balkonów w swoim mieszkaniu w nietuzinkowy i bardzo fantazyjny sposób.

Niecierpek to jedna z nielicznych roślin, która równie dobrze sprawdza się w ogrodowych rabatkach, jak i domowych doniczkach. Nie musisz się martwić, że w mieszkaniu będzie krócej czy mniej intensywnie kwitnął, a kwiaty niecierpka nie będą tak piękne i kolorowe, jak te na zewnątrz.


CZY WIESZ, ŻE...

Warto unikać niecierpka drobnokwiatowego – nie ma właściwości dekoracyjnych, za to jest rośliną mocno inwazyjną. Przywleczony z Azji obecnie jest rozprzestrzeniony w całej Europie.


Niecierpek – odmiany

Istnieje bardzo wiele odmian niecierpka – większość z nich można spotkać w naturze głównie w Azji i Afryce, w Europie występują natomiast tylko niecierpki pospolite. W doniczce z powodzeniem możesz jednak uprawiać także bardziej egzotyczne odmiany niecierpka:

niecierpek nowogwinejski – wyróżniają go duże kwiaty o średnicy do 5 cm,
niecierpek waleriana – zwany również niecierpkiem sułtańskim. Ma płaskie kwiaty i dorasta do 50 cm wysokości. Nie lubi chłodu i deszczowej pogody,
niecierpek balsamina – ten niecierpek w domu sprawdzi się jedynie w postaci karłowatej – w ogrodzie osiągnie nawet 60 cm wysokości. Ma jednak bardzo ładne, oryginalne kwiaty, warto więc na niego zwrócić uwagę.

 

Niecierpek w domu - 1.jpg

Sporą popularnością cieszy się także niecierpek gruczołowaty, znany także pod nazwą niecierpka himalajskiego, jednak ten nadaje się do uprawy jedynie w ogrodzie – może dorosnąć nawet do 2 metrów wysokości, a jego cechą charakterystyczną jest obfite rozkrzewianie się.


Niecierpek – uprawa

Dla wszystkich osób planujących uprawę niecierpków na pewno ważną informacją jest to, że nie jest to roślina specjalnie wymagająca. Z tego względu świetnie prezentują się niecierpki na balkonie, w domu i na rabatkach. Do pięknego, intensywnego kwitnięcia nie potrzebują intensywnego nasłonecznienia – lubią światło, ale rozproszone, dlatego świetnie czują się w półcieniu. Z kolei na zbyt jasnym stanowisku mogłoby dojść do poparzenia niecierpka.

W żyznej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej glebie niecierpki wzrastają wspaniale – nie powinno się dopuszczać do przesuszenia tej rośliny, ponieważ bardzo źle znosi niedobory wody! Nawożenie niecierpków w domu i na balkonie jest zalecane – warto to tego użyć uniwersalnych mieszanek do roślin kwitnących.

Należy pamiętać, że niecierpki rosnące w doniczkach należy przesadzać – o ile masz do czynienia z rośliną wieloletnią. Ten zabieg powinno się przeprowadzać wiosną, równolegle z usuwaniem zbyt długich i pozbawionych liści pędów. Jeśli chcesz, by kwiaty niecierpka były liczne i pojawiały się przez kilka miesięcy, usuwaj te, które już zwiędły – takim sposobem pobudzisz nowe do kwitnięcia.


1 Komentarzy
Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Gość544,

Witam.Moj niecierpek często więdnie nawet,wtedy kiedy jest w domu w cieniu.Dlaczego?Pozdrawiam

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0+
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0-
   • Zgłoś naruszenie
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.