Topinambur – uprawa słonecznika bulwiastego w ogrodzie krok po kroku

Topinambur - 4.jpg
Topinambur - 4.jpg
Potrawy z topinamburu stopniowo wracają na polskie stoły – coraz częściej można je spotkać nie tylko w domowym jadłospisie, ale i w menu renomowanych restauracji. Mimo to, choć jest łatwy w uprawie i bardzo zdrowy, słonecznik bulwiasty wciąż pozostaje mało znaną rośliną. Podpowiadamy, na czym polega uprawa topinamburu i jak się do niej zabrać.

Topinambur – co to jest? Zapomniana roślina bulwiasta

Chociaż nazwa topinambur brzmi egzotycznie, ta roślina bulwiasta była dobrze znana naszym przodkom. Ponieważ jest to prosty w uprawie gatunek o małych wymaganiach, a obfitych plonach, słonecznik bulwiasty największą popularnością cieszył się w Europie w okresach największej biedy. Nic dziwnego – roślina jest odporna na niesprzyjające warunki glebowe, a także rzadko atakowana przez jakiekolwiek szkodniki. Co ciekawe, topinambur (Helianthus tuberosus) bywa też nazywany bulwą staropolską – na naszych terenach był obficie spożywany pod koniec XIX wieku.

Jak wygląda i smakuje topinambur?

Słonecznik bulwiasty to ozdobna, wysoka bylina, którą wyróżniają piękne, żółte kwiaty. Z ich powodu topinambur bywa też uprawiany w celach dekoracyjnych. Jego jadalna bulwa jest raczej niepozorna z wyglądu – z zewnątrz pokrywa ją cienka, jasnobrązowa skórka, a w środku jest biała. Topinambur można jeść zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. W pierwszym przypadku przypomina w smaku rzepę, a po obróbce cieplnej jest zbliżony do ziemniaka. Wyróżnia go jednak ciekawy, orzechowy posmak.

Topinambur - 1.jpg
Topinambur - 1.jpg

Topinambur - 1

Warto wiedzieć

Bulwa topinamburu jest nie tylko smaczna, ale i bardzo zdrowa. Warzywo to stanowi bogate źródło witamin i minerałów, między innymi: żelaza, magnezu, wapnia, fosforu i potasu.

Topinambur – uprawa bulwy w ogrodzie krok po kroku

Uprawa słonecznika bulwiastego jest bardzo prosta – niezależnie od warunków glebowych czy pogody topinambur daje obfite plony. Roślina jest odporna na szkodniki i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Topinambur z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogrodzie, a nawet na balkonie – jego szybki wzrost pozwala cieszyć się nieograniczonym dostępem do tego rzadkiego warzywa bez większego wysiłku.

Topinambur - 2.jpg
Topinambur - 2.jpg

Topinambur - 2

Uwaga

Topinambur to roślina inwazyjna. Ma tendencję do szybkiego wzrostu i rozprzestrzeniania się po całym ogrodzie, dlatego jego uprawa wymaga ścisłej kontroli. Jeśli chcesz tego uniknąć, zamiast w ziemi zasadź słonecznik bulwiasty w donicy lub skrzyni.

Jak zacząć uprawiać topinambur w ogrodzie?

  1. Przygotuj rabatę pod zasadzenie topinamburu. Aby zapobiec ekspansji rośliny, zabezpiecz teren przed rozprzestrzenianiem się korzeni. W tym celu wkop w ziemię specjalne membrany na głębokość około pół metra albo wykorzystaj gotowe pojemniki.
    1. Słonecznik bulwiasty sadzi się na przełomie marca lub kwietnia. Wkop bulwy topinamburu w ziemię na głębokość 10-15 centymetrów, zachowując między nimi co najmniej 30 centymetrów odstępu. Jeżeli sadzisz roślinę w kilku rzędach, odległość między nimi nie może wynosić mniej niż 1,5 metra.
      1. Podobnie jak przy uprawie ziemniaków, usyp wokół łodyg topinamburu niewielkie kopczyki, gdy roślina urośnie na wysokość 30 cm.
        1. Jeśli uprawiasz słonecznik bulwiasty ze względu na jadalne bulwy, po zakwitnięciu rośliny oberwij kwiaty i przytnij łodygi.
          1. Wczesną jesienią zetnij łodygi, by ochronić roślinę przed wiatrem. Następnie możesz ostrożnie wykopać bulwy przy pomocy wideł.
            Topinambur - 3.jpg
            Topinambur - 3.jpg

            Topinambur - 3

            podziel się: