Rośliny w domu i ogrodzie


Uprawa lawendy. Sadzenie i pielęgnacja lawendy

0 Komentarze

Purpurowe, niebieskawe lub wpadające w biel drobne kwiaty i piękny zapach. Uprawa lawendy w doniczce czy ogrodzie to świetny pomysł na wzbogacenie roślinności. Nie wiesz, kiedy sadzić i jak pielęgnować tę szczególną roślinę? Sprawdź, jak uprawiać lawendę!

Jak pielęgnować lawendę w doniczce?

Lawenda w domu to dwa w jednym. Po pierwsze niepowtarzalny i bardzo charakterystyczny zapach. Po drugie piękny wygląd samego kwiatu. Jak w warunkach domowych uprawiać lawendę w doniczce? Roślina jest mało wymagająca. Oto co możesz zrobić, aby pięknie rozwijała się w Twoim domu:

1. Kup sadzonkę i umieść ją w przygotowanej, dość sporej donicy (najlepiej ceramicznej) – z otworem na dnie. Pamiętaj, że korzenie mają tendencję do rozrastania się.
2. Zastosuj drenaż, np. w postaci keramzytu lub żwiru. Podłoże dla lawendy powinno być wapienne, dobrze przepuszczalne i żyzne. Podlewaj roślinę tylko wtedy, gdy ziemia przeschnie.
3. Lawenda w doniczce, podobnie jak ta rosnąca w naturalnych warunkach, kocha słońce. Wyeksponuj więc swoje donice w jasnej i dobrze doświetlonej (najlepiej południowej) części domu.

 

Sadzenie i pielęgnacja lawendy.jpg

Przestrzeń dla lawendy. Uprawa lawendy w ogrodzie

Lawenda uprawiana w ogrodzie może mieć formę wielu fantazyjnych, bujnych krzewów lub wręcz przeciwnie – pojedynczych kępek. Będzie oryginalną ozdobą ścieżek, rabat i skalniaków. Wybierając do ogrodu fioletową roślinę, pamiętaj, kiedy kwitnie lawenda. To okres czerwiec-październik. W swoim ogrodzie, podobnie jak przy uprawie w doniczce, znajdź miejsce słoneczne, z dobrze zdrenowanym, przepuszczalnym i zwapnionym podłożem.

Kiedy sadzić lawendę do gruntu? Sadzonki (najlepiej mrozoodporne) posadź wiosną lub latem. Roślinie nie grożą już wtedy przymrozki, a panująca temperatura zagwarantuje jej dobre ukorzenienie się i szybki wzrost. Staraj się zachować przestrzeń pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Lawenda nie lubi dużego tłoku. Sadzonki lawendy rozmieść więc w odległości ok. 30 cm od siebie.

 

Lawenda na balkonie. Jak o nią dbać?

Nie dysponujesz własnym ogrodem? Zbyt intensywny zapach lawendy przeszkadza Ci w mieszkaniu? A może nie wiesz, jaką rośliną ozdobić swój mały taras? W każdym z tych przypadków postaw na uprawę balkonową. Pielęgnacja lawendy, także tej na tarasie czy małym balkonie w bloku, jest prosta i nie różni się znacząco od uprawy domowej – w donicy. Roślina lubi słońce, radzi sobie z wiatrem, a pędy rosną w pionie – dzięki temu kompozycja zajmuje mało miejsca. Co z miesiącami chłodnymi? Pamiętaj, że zimę na balkonie przetrwa tylko specjalna odmiana lawendy – ta wąskolistna.

WARTO WIEDZIEĆ

Decydując się na uprawę lawendy, czy to w domu, czy w ogrodzie, pamiętaj o jej przycinaniu – dwa razy w roku. Dlaczego warto tego pilnować? Ponieważ nieprzycinana roślina traci zwarty kształt i gorzej się prezentuje. Kiedy zatem przycinać lawendę? Zaraz po sadzeniu usuń przekwitłe kwiatostany. Na wiosnę powtórz czynność, ale z ok. 2-centymetrowymi pędami. W lipcu lub sierpniu przytnij znów swoje krzewy. Czynność ta doskonale pobudzi je do wzrostu.

Lawenda w doniczce lub ogrodzie to roślina łatwa w pielęgnacji i bardzo charakterystyczna. Piękny zapach przywodzi na myśl południowe klimaty, a intensywny kolor pozwala zaaranżować ciekawą przestrzeń. Postaw na uprawę lawendy i ciesz się jej wszystkimi walorami!