Rośliny w domu i ogrodzie
Zielistka – odmiany, uprawa, choroby i rozmnażanie


Zielistka – odmiany, uprawa, choroby i rozmnażanie

0 Komentarze

Choć jej nazwa może dla niektórych brzmieć obco, na pewno każdy z nas widział niejednokrotnie zielistkę Sternberga. Jest to popularna roślina doniczkowa cechująca się łatwą uprawą, doskonałymi walorami dekoracyjnymi oraz właściwościami prozdrowotnymi. Dowiedz się więcej o pielęgnacji zielistki w domu!

Zielistka – afrykańska roślina do polskich domów

Na pewno kojarzysz zieloną roślinę o długich, osiągających nawet 50 cm długości, dwukolorowych – zielono-białych – liściach, która króluje na parapetach w polskich domach. To właśnie zielistka Sternberga, która przybyła tutaj z dalekiej, południowej części Afryki. Jej liście luźno zwisają, dlatego często mocuje się ją pod sufitami i stawia na kwietnikach, zawiesza w altanach czy przy wejściach do domów. Cieszy się ogromną popularnością z tego względu, że pielęgnacja zielistki jest łatwa i mało angażująca – mogą sobie na nią pozwolić także osoby zabiegane i często przebywające poza domem.


CZY WIESZ, ŻE...

Zielistkę Sternberga można hodować w domu oraz na balkonie – zasadzona w ogrodzie sprawdzi się tylko jako roślina jednoroczna, ponieważ jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury.


Najpopularniejsze odmiany zielistki Sternberga

Czy wiesz, że podstawowa zielistka Sternberga ma liście całkowicie w kolorze zieleni? Poznaj zatem te odmiany zielistki, które cechują się lepszymi właściwościami dekoracyjnymi:

zielistka Bonnie – ta odmiana nie tylko ma biały pasek pośrodku, ale również jej liście ciekawie się formują. Często są poskręcane, co dodaje im uroku,
zielistka Ocean – tę odmianę zielistki cechują liście o jasnozielonej barwie i z białymi krawędziami. Uprawa zielistki Ocean jest nieco bardziej skomplikowana, niż innych odmian – jest wrażliwa na przelanie,
zielistka Zebra – nie wszystkie zielistki są jasnozielone – ta odmiana wyróżnia się ciemniejszą barwą, którą udanie uzupełniają i żółte obrzeża,
zielistka Variegatum – jeśli szukasz najpopularniejszej odmiany zielistki, to właśnie ją znalazłeś – jej cecha charakterystyczna to zielone liście z białymi brzegami,
zielistka Vittatum – odmiana zielistki, która ma szarozielone liście z białym środkiem.


Właściwości zielistki – dlaczego warto mieć ją w domu?

Zielistka Sternberga to roślina bardzo cenna w mieszkaniu, w szczególności w okresie zimowym. Doskonale oczyszcza domowe powietrze, nawilża je, a także zwiększa ilość tlenu. Dzięki uprawie zielistki możesz skutecznie pozbyć się z otoczenie szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd, ksylen, benzen, tlenek węgla, aceton, amoniak i metale ciężkie. Choć cechuje się dużą wydajnością, warto ustawić w mieszkaniu więcej doniczek z zielistkami i starannie je pielęgnować, by jak najlepiej Ci służyły!

 

Zielistka - 1.jpg


Zielistka – uprawa i pielęgnacja

Uprawa zielistki jest prosta. Przede wszystkim musisz dla niej znaleźć odpowiednie miejsce – najlepszy będzie półcień, ponieważ zielistka Sternberga źle wzrasta zarówno w pełnym słońcu, jak i całkowicie pozbawiona dostępu do światła dziennego. Zielistki nie należy przelewać – podlewanie powinno następować dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce wyschnie. Można natomiast delikatnie zraszacz jej liście. Do nawożenia używaj środków uniwersalnych, a przesadzanie rośliny przeprowadzaj na wiosnę.

Jeśli chcesz rozmnożyć zielistkę – to nic trudnego! Wystarczy odłączyć od niej małe listki i wsadzić do pojemnika z wodą. Po pojawieniu się korzeni, zasadzić w doniczce wypełnionej podłożem. Początkowo może szybko rosnąć, wówczas warto przesadzać ją dwukrotnie w ciągu roku – na wiosnę oraz jesienią.