Zimowit jesienny – uprawa, odmiany i pielęgnacja. Kiedy sadzić?

upload/hgtv/video_watermark_hgtv/Zimowit_1.mp4
Jesień wywołuje w Tobie uczucie tęsknoty za wielobarwnymi rabatkami upstrzonymi pięknymi kwiatami? Postaraj się, aby kwitnące rośliny dekorowały Twój ogród jak najdłużej – w tym celu wybierz do niego zimowita jesiennego. Co wyróżnia tę roślinę i jak uprawiać zimowita jesiennego, by efektownie zakwitł?

Charakterystyka zimowita jesiennego

Początek jesieni nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z ogrodowymi kwiatami – to czas, w którym możesz powitać na swojej działce zupełnie nowe okazy! Jednym z nich jest zimowit jesienny, rozkwitający u progu tej chłodnej pory roku. Bardzo dobrze czują się w umiarkowanym klimacie Polski, czego najlepszym dowodem jest liczna obecność zimowita jesiennego w niższych partiach gór. Pamiętaj jednak, by nie zrywać kwiatów przy okazji jesiennych wędrówek – są one objęte ścisłą ochroną.

Kwiaty zimowita jesiennego swoim wyglądem nieco przypominają wschodzące na początku wiosny krokusy – mają lejkowaty kształt i składają się z sześciu płatków i rurki, która wydłuża się w okresie kwitnienia. Ich kolor zależy od odmiany – „Album” i „Albiplenum” kwitną na biało, na odcienie różu i purpury zabarwiają się zaś odmiany „Lilac Wonder”, „Herald”, „Plenum” i „Rubrum”. Ciekawostką jest fakt, że zimowit jesienny kwitnie w stanie bezlistnym – liście pojawiają się bowiem na początku wiosny, a usychają z początkiem lata, najczęściej w lipcu.

CZY WIESZ, ŻE...

Łacińska nazwa zimowita – Colchium – pochodzi od gruzińskiej krainy geograficznej – Niziny Kolchidzkiej. To właśnie tam zimowity jesienne licznie się rozprzestrzeniły, dekorując ziemię swoimi pięknymi kwiatami.

Zimowit jesienny - uprawa, odmiany i pielęgnacja
Zimowit jesienny - uprawa, odmiany i pielęgnacja
Źródło: iStockphoto

Uprawa zimowita jesiennego – jakie stanowisko będzie najlepsze?

Zimowit jesienny najlepiej wzrasta na stanowiskach z dobrym dostępem do światła słonecznego oraz w zasobnych, przepuszczalnych podłożach o dość dużej wilgotności. Odczyn gleby powinien być obojętny lub zasadowy, a jego nawożenie powinno przypadać na okres wiosenny.

Kiedy sadzić zimowita jesiennego? Choć jest to roślina wyrastająca z cebulek, nie należy wsadzać jej do gleby jesienią, tak jak tulipany czy krokusy. Warto zrobić to nieco wcześniej – na początku lub w połowie sierpnia – ponieważ dzięki temu doczekasz się kwiatów zimowita jesiennego jeszcze w tym samym sezonie. Zimowity pięknie zaprezentują się nie tylko na rabatkach, ale również na skalniakach czy zasadzone w przypadkowych miejscach trawnika! Pamiętaj jednak, by pomiędzy cebulkami zachować stosowny odstęp – powinien on wynosić około 15-20 cm.

Zimowit nie sprawia trudności, jeśli chodzi o zakwitanie. Co więcej, jest to jedna z niewielu roślin, która potrafi wypuścić kwiaty z bulwy, zanim ta zostanie w ogóle wsadzona do ziemi. Daje to ogromne możliwości wykorzystania ich w rozmaitych stroikach jesiennych i innych dekoracjach, ale też może sprawić kłopot, jeśli nie zdążymy z sadzaniem zimowita jesiennego do ziemi, zanim ten zakwitnie.

Czy zimowit jesienny jest trujący?

Choć zimowit jesienny z pewnością jest cennym nabytkiem do ogrodu ze względu na porę kwitnienia, należy wiedzieć, że jest to roślina silnie trująca! Jej spożycie w niewielkich ilościach może skutkować nawet śmiercią. Wszystkie części zimowita jesiennego są trujące, ale szczególną szkodliwością odznaczają się nasiona o bardzo wysokiej zawartości kolchicyny. Warto mieć tę informację na uwadze, wybierając miejsce do zasadzenia rośliny – postaraj się, by dostępu do niej nie miały dzieci i domowe zwierzęta.

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się: