Sansewieria – uprawa, pielęgnacja i odmiany. Czy roślina oczyszcza powietrze?

Sansewieria  -2.jpg
Sansewieria -2.jpg
Sansewieria, wężownica, język teściowej – to tylko kilka nazw tej charakterystycznej rośliny o długich, zielono-białych liściach. Co robić, by zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu? Podpowiadamy!

Sansewieria w doniczce – domowy sposób na… smog

Niewiele osób wie, że w walce ze smogiem w domu pomogą Ci nie tylko profesjonalne, elektryczne oczyszczacze powietrza, ale również… odpowiednio dobrane rośliny. A saneswieria jest jedną z tych, która najlepiej radzi sobie z oczyszczaniem powietrza z mikrozanieczyszczeń. Liście tej rośliny działają jak najlepszy, naturalny filtr i pochłaniają takie trucizny, jak benzen, formaldehyd, trichloroeten, toluen czy ksylen. Warto więc postawić ją w sypialni, w bliskim otoczeniu łóżka, by mieć pewność, że podczas snu oddychasz jedynie czystym powietrzem.

UWAGA!

Choć pożyteczna, sansewieria może być też groźna – ale nie dla Ciebie, lecz dla Twojego mruczka. Jej liście są bardzo trujące dla kotów, dlatego powinieneś się jej pozbyć, jeśli jesteś właścicielem mruczącego czworonoga, albo przynajmniej usunąć ją z jego zasięgu.

Jak pielęgnować wężownicę?

Nie bez kozery sansewieria bywa nazywana „żelazną rośliną”. Jest naprawdę odporna na skrajne warunki otoczenia i sprawdza się nawet w przypadku osób, które nie mają ręki do roślin. Jej pielęgnacja ogranicza się bowiem do:

znalezienia odpowiedniego miejsca – doskonale sprawdzą się zarówno stanowiska jasne (choć z rozproszonym światłem), jak i półcieniste,zapewnienia optymalnej temperatury – kwiat język teściowej wymaga stałej, pokojowej temperatury przez cały rok. Niska temperatura to chyba jedyna słabość tej niezniszczalnej rośliny,dopasowania gleby – wystarczy uniwersalna mieszanka do kwiatów doniczkowych o odczynie obojętnym. Na spodzie doniczki powinna się znaleźć warstwa drenażu nie cieńsza niż 3 cm,podlewania – saneswieria to sukulent, dlatego też lepiej znosi przesuszenie niż przelanie. Podlewaj ją raz na 2-4 tygodnie,nawożenia – wystarczy nawozić ją uniwersalnym nawozem do kwiatów raz na 3-4 tygodnie. Jeśli liście rośliny zaczynają się nieestetycznie wyginać, to znak, że najwyższa pora na zastosowanie nawozu.

Sansewieria - 1.jpg
Sansewieria - 1.jpg

Sansewieria - 1

Gdy sansewieria marnieje w oczach, czyli choroby i ich rozpoznawanie

Zauważyłeś, że Twoja wężownica wygląda coraz gorzej? Zobacz, jak jej pomóc – oto najczęstsze problemy i ich przyczyny:

  • suche liście wyglądające na poparzone – powodem może być wystawienie na bezpośrednie działanie słońca,
    • blednięcie pasków na liściach lub ich brak – za mała ilość słońca,
      • brązowe, zaschnięte liście – niedostateczne podlewanie lub za wysoka temperatura otoczenia,
        • liście o postrzępionych brzegach – może to świadczyć o porażeniu przez opuchlaki. Zwalczysz je specjalnymi pałeczkami nawozowymi,
          • czarne, miękkie liście – mogą oznaczać atak wełnowców, które pokonasz specjalnym środkiem ochronnym lub… denaturatem.
            podziel się: