Ceglana ściana dekoracyjna – kto może sobie na nią pozwolić?
Motyw cegły zagościł w aranżacji wnętrz już jakiś czas temu i wciąż jest jednym z najpopularniejszych trendów. Szczęśliwcy mogą go uzyskać, zdzierając ze ścian stary tynk – w starszym budownictwie często kryje się pod nim oryginalna ceglana ściana, której wygląd stara się odwzorować w swoim domu wiele osób.
Ścianę z cegły w salonie lub innym domowym pomieszczeniu można oczywiście wykonać z prawdziwych cegieł, ale materiał ten jest ciężki i drogi, a dodatkowo jego montaż jest skomplikowany i czasochłonny – wszystko to sprawia, że z tego rozwiązania korzysta niewiele osób. Jest jednak inne wyjście z tej sytuacji. Prawdziwą cegłę na ścianie można zastąpić imitującymi ją płytkami ściennymi – znacznie tańszymi i prostszymi w montażu, a pozwalającymi uzyskać niemal identyczny efekt. Taka okładzina nie będzie stanowiła obciążenia dla stropu i doskonale sprawdzi się zarówno na nowych ścianach, jak i na tych poddawanych gruntownej renowacji.
Cegła na ścianę – jakie płytki ścienne wybrać?
Aby nadać ścianie modny charakter, typowy dla wnętrz industrialnych czy skandynawskich, masz do wyboru kilka rozwiązań. Jednym z nich są płytki z materiałów syntetycznych, innym – licówki klinkierowe, a jeszcze innym – płytki z betonu. Osobną i bardzo szeroką grupę produktów stanowią natomiast płytki gipsowe.
Jeśli chcesz uzyskać ścianę ceglaną szybko i niskim kosztem, gipsowe płytki ceglane stanowią świetne rozwiązanie. Do złudzenia imitują naturalny surowiec, a dodatkowo odznaczają się łatwym montażem – wszytki dzięki temu, że są lekkie, bardzo proste w docinaniu, a podczas układania nie wymagają chirurgicznej precyzji. Wynika to z faktu, że znajdujące się w opakowaniu elementy celowo nieznacznie różnią się fakturą i odcieniem, a naturalny efekt pozwala uzyskać właśnie ich swobodne łączenie. Ponadto do wyboru masz imitację cegły w wielu kolorach, np. białym, czerwonym czy piaskowym, co pozwoli Ci urządzić pokój w dowolnej stylistyce.
WARTO WIEDZIEĆ
Płytki imitujące cegłę z łatwością ułożysz także u zbiegu prostopadłych ścian. W tym celu wybierz specjalne, gipsowe elementy narożne, dzięki którym nie trzeba samemu dopasowywać i docinać poszczególnych cegiełek w kłopotliwych miejscach, a praca przebiega znacznie szybciej.
Imitacja cegły na ścianie – krok po kroku
Ceglana ściana jest wyjątkowo prosta w samodzielnym wykonaniu, zwłaszcza jeśli wybierzesz płytki z fugą. Oto jak krok po kroku układać dekoracyjną cegłę na ścianie:
1. Przygotuj podłoże – musi być czyste, suche, jednolite i zagruntowane.2. Tył każdej płytki przed nałożeniem kleju oczyść z nalotu gipsowego tarką do styropianu.3. Nałóż szpachelką cienką warstwę kleju na tylną stronę płytki i dociśnij ją do ściany, delikatnie poruszając na boki, by dobrze rozprowadzić klej. Układanie płytek rozpocznij od dołu, w miejscach najbardziej widocznych, chyba że stosujesz narożniki – wtedy przyklej je w pierwszej kolejności.4. Nanoś klej na kolejne płytki i postępuj w ten sam sposób, pamiętając, by w kolejnych rzędach stosować przesunięcie o 1/2 lub 1/3 długości płytki.5. Bardzo możliwe, że ostatnia płytka w każdym rzędzie i cały ostatni rząd płytek będą wymagać docięcia – zrobisz to łatwo przy użyciu piły do metalu lub drewna.6. W zależności od wybranych płytek cegła na ścianie może wymagać teraz fugowania. Rozrób fugę wg instrukcji na opakowaniu i aplikuj ją pistoletem w przestrzenie pomiędzy płytkami, a następnie wygładź.7. Po 14 dniach od zakończenia prac pokryj gipsową okładzinę odpowiednim impregnatem.
Jak widać, wykonanie ściany z cegły nie jest skomplikowane, a jeszcze więcej pomocnych informacji na ten temat znajdziesz w tym filmiku. Wystarczy tylko trochę wolnego czasu i zapału, by przy użyciu ceglanych płytek samodzielnie odmienić domowe wnętrze. Gotowy ma metamorfozę?