Segregacja śmieci w domu – zasady i kolory pojemników

Segregacja śmieci w domu - 2.jpg
Segregacja śmieci w domu - 2.jpg
Świadomość społeczeństwa w kontekście ochrony środowiska jest coraz większa. Urosła do tego stopnia, że niektóre kwestie są regulowane prawnie – jak właśnie segregacja śmieci. Jeśli i Ty chcesz lub musisz zacząć sortować swoje odpady, koniecznie dowiedz się, jakie zasady segregacji śmieci oraz jakie są kolory pojemników na śmieci różnego rodzaju.

Jak przygotować się do segregacji odpadów?

Aby rozpocząć segregację odpadów we własnym gospodarstwie domowym, warto najpierw podpisać stosowną umowę z firmą zajmującą się ich wywozem. Można też korzystać z ogólnodostępnych kontenerów w mieście, ale nie jest to tak komfortowe, jak posiadanie własnych koszów do segregacji. Kolejno należy poznać kolory pojemników na śmieci:

czarny kosz przeznaczony jest do wyrzucania odpadów zmieszanych,do zielonego kosza powinny lądować szklane śmieci,żółty kubeł pomieści Twoje plastiki i metale,w kuble niebieskim należy umieszczać papier,brązowe kosze do segregacji służą do odpadów bio.

Segregacja śmieci w domu - 1.jpg
Segregacja śmieci w domu - 1.jpg

Segregacja śmieci w domu - 1

Kosz do segregacji na metale i tworzywa sztuczne – co wrzucać?

Kosz do segregacji w kolorze żółtym to miejsce do wyrzucania plastikowych butelek, opakowań po żywności i środkach czystości, reklamówek, ale również kartonów po mleku i sokach, które wbrew pozorom nie są wykonane jedynie z papieru – od wewnątrz wyścieła je bowiem warstwa aluminium. Tutaj powinny trafić także odpady metalowe, czyli wszelkiego rodzaju puszki i drobny złom. Warto wiedzieć, że do żółtego kubła należy wyrzucać także styropian niebudowlany – a więc taki, który często można spotkać w roli opakowania delikatnych przedmiotów.

Do pojemników na tworzywa i metale nie należy natomiast wrzucać plastikowych zabawek, butelek i opakowań z zawartością, opakowań po lekach, puszek po farbach czy też części samochodowych.

CZY WIESZ, ŻE...

Nakrętki z butelek plastikowych również można wrzucać do żółtych kubłów, jednak warto je zbierać w ramach rozmaitych akcji dobroczynnych.

Segregacja odpadów – czego nie wyrzucać do pojemnika na papier?

Segregacja śmieci najczęściej jest bardzo intuicyjna, jednak należy uważać, wyrzucając odpady do kubła na papier. Poza wspomnianymi już kartonami po mleku i sokach, do tych koszów do segregacji nie powinno się wyrzucać także paragonów, zabrudzonego – przede wszystkim tłuszczem – papieru, zużytych ręczników papierowych i chusteczek ani też innych artykułów higienicznych.

Jak segregować śmieci – szkło

Choć segregacja szkła powinna sprawiać najmniej problemów, wiele osób nie zna zasad dotyczących zielonych koszów do segregacji śmieci. Tam powinny lądować butelki i słoiki pochodzące z kuchni i szklane opakowania po kosmetykach. Nie wyrzucaj do nich zakrętek! Do tego kosza do segregacji nie powinny trafiać także:

porcelana, ceramika i kryształy,szkło stołowe,szkło żaroodporne,znicze,żarówki,reflektory,lustra,szyby okienne.

Co więcej, zdarza się, że dostępne są dwa osobne kontenery na szkło – kolorowe i białe. Jeśli korzystasz ze zbiorczych koszów do segregacji śmieci, miej to na uwadze!

Kosze do segregacji na bio odpady zmieszane

Odpady organiczne z kolei mogą z powodzeniem lądować w koszach do segregacji w kolorze brązowym – na śmieci bio. Tam powinny trafiać wszelkiego rodzaju obierki z warzyw i owoców, fusy z kawy i herbaty oraz resztki posiłków, za wyjątkiem mięsa i kości. Jeśli jednak masz możliwość, zamiast wyrzucać te wszystkie odpady, możesz je skompostować i tym samym stworzyć własny, organiczny nawóz do ogrodu.

Wszystko, na co nie znalazło się miejsce w kolorowych pojemnikach na śmieci, powinno wylądować w czarnym kuble – na odpady zmieszane. Pamiętając o tych kilku prostych zasadach, możesz znacząco pomóc w ochronie środowiska naturalnego.

podziel się: