Skrzydłokwiat – uprawa, odmiany i pielęgnacja. Jakie ma wymagania?

skrzydłokwiat
skrzydłokwiat

Charakterystyczne, biało-zielone liście skrzydłokwiatu sprawiają, że bardzo często znajduje miejsce w nowocześnie urządzonych przestrzeniach. Co robić, by cieszył oko przez jak najdłuższy czas? Oto garść praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji skrzydłokwiatu – upewnij się, że wiesz o tym wszystko!

Skrzydłokwiat – trujący, acz wyjątkowo piękny

Choć nietuzinkowy wygląd skrzydłokwiatu naprawdę zachwyca, niestety idzie w parze z jego drugim obliczem. Liście i kwiaty rośliny zawierają alkaloidy i szczawiany wapnia, które są substancjami trującymi – tak dla ludzi, jak dla zwierząt. Czym grozi ich spożycie? Przede wszystkim silnym podrażnieniem delikatnej skóry wokół ust oraz błoń śluzowych jamy ustnej, przełyku i gardła, efektem czego mogą być silne wymioty, a nawet zaburzenia rytmu serca – wymaga zatem interwencji lekarza. Samo dotknięcie liści podczas pielęgnacji skrzydłokwiatu jest jednak w stu procentach bezpieczne.

CZY WIESZ, ŻE…

Skrzydłokwiat może wspomóc Twoją walkę ze smogiem w domu. Badania dowodzą, że roślina ta doskonale radzi sobie z neutralizowaniem szkodliwych związków, które się w nim znajdują, a w szczególności z tlenkiem węgla, formaldehydem, benzenem, ksylenem i trichloroetenem.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat?

skrzydłokwiat4.jpg
skrzydłokwiat4.jpg

skrzydłokwiat4

Trzeba przyznać, że skrzydłokwiat nie należy do bardzo wymagających roślin. Przede wszystkim nie musisz szukać dla niego dobrze nasłonecznionego miejsca, o które czasem ciężko, gdyż doskonale radzi sobie na półcienistych stanowiskach. Co do pozostałych warunków bytowych, wystarczy mu temperatura pokojowa oraz zwykła mieszanka glebowa przeznaczona do roślin domowych.

Skrzydłokwiat jest też wyjątkowo prosty w pielęgnacji. Wystarczy tylko obserwować wierzchnią warstwę gleby i podlewać wtedy, gdy wygląda na przeschniętą – gleba powinna być bowiem zawsze lekko wilgotna. Warto też dostarczyć mu wilgotnego powietrza poprzez postawienie go w większym naczyniu wypełnionym mokrymi kamieniami, które będą parować i oddawać wilgoć do powietrza. Co z nawożeniem? Warto stosować płynne nawozy do roślin domowych – nie częściej niż co 2 tygodnie, tylko w okresie wegetacji i zawsze na wilgotną glebę.

Skrzydłokwiat nie kwitnie, czyli jak rozpoznać choroby skrzydłokwiatu

skrzydłokwiat.jpg
skrzydłokwiat.jpg

skrzydłokwiat

Dlaczego jeszcze uprawa skrzydłokwiatu uważana jest za tak prostą? Dlatego, że roślina w zasadzie sama „powie”, jak tylko coś przestanie jej odpowiadać, dając Ci tym samym czas na poprawę warunków. Po czym rozpoznać, że ze skrzydłokwiatem dzieje się coś złego?

Opadanie liści – świadczy o zbyt suchym powietrzu. Pomocą dla rośliny może być chociażby regularne zraszanie.Żółte plamy na liściach – są oznaką żerowania przędziorków i znikną tylko po usunięciu porażonych liści i zastosowaniu specjalnego środka chemicznego. Atak przędziorka może świadczyć o zbyt niskiej wilgotności względnej powietrza.Brak kwitnienia – niedostateczne nawożenie w sezonie.Brązowe plamy na liściach – za dużo nawozu.

podziel się: