Jeśli w Twoim ogródku lub na działce pojawiły się kopce, to znak, że na Twój teren wtargnął kret. Zastanawiasz się, czy istnieje skuteczny sposób na kreta, dzięki któremu pozbędziesz się nieproszonego gościa i unikniesz powstawania dalszych szkód w ogrodzie? Przekonaj się, co możesz zrobić, by to niepozorne stworzenie więcej nie zagroziło Twoim uprawom.
Jak pozbyć się kreta?
Przede wszystkim humanitarnie. Krety są pod ochroną i choć można wypłaszać je z prywatnych posesji, to należy dołożyć starań, by nie zrobić im krzywdy. Często wymaga to sporo cierpliwości i determinacji, tym bardziej że zwierzęta te przywiązują się do zasiedlonych miejsc. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że bardzo trudno je dostrzec i przewidzieć, gdzie dokładnie się zjawią – żyją pod ziemią, tworząc korytarze o łącznej długości ponad 100 m, na głębokości nawet 50 cm.
Choć krety nie podjadają roślin, to jednak podczas kopania tuneli skutecznie niszczą ich system korzeniowy, doprowadzając do ich obumarcia. Przy okazji tworzą szpecące kopce, szczególnie uciążliwe na trawniku. Te nieduże, uciążliwe ssaki są ślepie, ale słyszą, mają zmysł węchu i włoski czuciowe, co można wykorzystać, by zniechęcić je do przebywania na określonym terenie.
Karbid na krety i pułapki – jak to działa?
Dobrze znaną metodą walki z kretami jest wykorzystanie karbidu. Jest to środek chemiczny, który po wsypaniu do kreciego tunelu i w kontakcie z wilgocią wytwarza bardzo nieprzyjemny, odstraszający szkodniki zapach. Co ciekawe, zastosowanie karbidu może stanowić także skuteczny sposób na nornice oraz polne myszy. Należy jednak używać go zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ponieważ niewłaściwie wykorzystany może spowodować wybuchy i poczynić w ogrodzie szkody.
PORADA EKSPERTA
Poza karbidem do odstraszania kretów stosuje się też innego rodzaju preparaty, np. specjalne płyny, spray’e lub granulki. Odstraszają one zwierzęta zapachem, a przy tym nie szkodzą ani im, ani ogrodowym uprawom. Wybierając środek na krety, zwróć jednak baczną uwagę na jego skład i działanie – niektóre z produktów są biobójcze.
Inną metodą pozwalającą na usunięcie kreta z posesji jest zastosowanie kretołapek, czyli pułapek na krety. Pułapkę umieszcza się w wyrytym przez zwierzę tunelu – jeśli kret do niej wejdzie, nie będzie już mógł jej opuścić. Z tego powodu pułapki trzeba regularnie sprawdzać, a złapane w nie zwierzę wypuścić z powrotem na wolność – oczywiście z dala od posesji.
Sprawdzone metody na pozbycie się kreta
Inne metody na pozbycie się kreta
Jeśli rozważasz, jak się pozbyć kreta inaczej niż przy pomocy karbidu lub pułapki, do wyboru masz jeszcze kilka wartych uwagi metod, które mogą okazać się skuteczne. Należą do nich:
rośliny o intensywnym zapachu, takie jak np. czosnek, bazylia, liście czarnego bzu, skórka cytryny – włożone w tunele lub w pobliżu nor powinny wypłoszyć krety, podobnie jak nasączony naftą skrawek materiału,pręty z puszkami lub wiatraczki – wbite w ziemię pręty z umieszczonymi na ich wierzchołku metalowymi puszkami oraz wiatraczki będą podczas podmuchów wiatru powodowały nieprzyjemny dla kretów dźwięk i drgania,odstraszacze elektryczne wielokrotnego użytku – urządzenia tego typu emitują ultradźwięki i drgania. Dla ludzi i domowych zwierząt są nieszkodliwe, natomiast krety odbierają je jako nieznośne,siatka na krety – najlepiej zastosować ją prewencyjnie jeszcze przed założeniem trawnika lub rabat kwiatowych. Dzięki drobnym oczkom stanowią dla kretów barierę i nie dopuszczają do tworzenia przez nie kopców,podmurówka – głęboka podmurówka może skutecznie zapobiec przedostawaniu się kretów na Twoją posesję. O jej wykonaniu najlepiej pomyśleć podczas budowy ogrodzenia – to dobra metoda zapobiegawcza chroniąca przed wizytą kretów.
Jak widać, do wyboru masz różne sposoby na kreta. Aby odstraszyć szkodnika, możesz zacząć od tych najprostszych i najtańszych – bardzo możliwe, że właśnie one okażą się skuteczne. Sprawdź sam!