Sprawdzone sposoby na czyste fugi

Fugi
Fugi
Szczeliny między kafelkami są podatne na gromadzenie się brudu i pleśni. Czym wyczyścić fugi w łazience czy kuchni? Z pomocą przyjdzie specjalny preparat czyszczący, który rozpuści tłuszcz i usunie pleśń. Alternatywę stanowią domowe sposoby, jak czyszczenie fug sodą i octem. Sprawdź, jak wyczyścić fugi i zapobiec ich zniszczeniu!

Czym wyczyścić fugi na podłodze w kuchni?

Brudne szczeliny między płytkami podłogowymi w kuchni nie są łatwe do wyczyszczenia. W tym pomieszczeniu kurz miesza się z tłuszczem, a ten „impregnuje” brud odkładający się w fugach. Możesz się go pozbyć, ale będzie to wymagać cierpliwości. Czym wyczyścić brudne fugi na podłodze w kuchni?

Jeśli chcesz doprowadzić kafelki do idealnego stanu, musisz użyć środka, który rozpuści zalegający w szczelinach tłuszcz. Najłatwiej jest wyczyścić fugi, które nie są pokryte grubą warstwą brudu, dlatego warto robić to regularnie. W takim wypadku wystarczy zwykły płyn do podłóg, szare mydło albo kwasek cytrynowy.

Jak wyczyścić fugi sodą oczyszczoną i octem?

Jeśli warstwa tłustego brudu na fugach jest grubsza, sięgnij po uniwersalny sposób naszych babć. Pomocne okażą się właściwości sody oczyszczonej oraz octu. Aby wyczyścić fugi sodą:

 1. Wymieszaj 1 opakowanie sody oczyszczonej z około 1/3 szklanki octu, tak aby uzyskać pastę.
  1. Przygotuj też starą szczoteczkę do zębów o półtwardym włosiu – choć szorowanie bywa uciążliwe, jest najskuteczniejsze przy czyszczeniu fug sodą.
   1. Umyj podłogę letnią wodą.
    1. Nałóż pastę z sody i octu na wilgotne fugi. Pozostaw na 30 minut.
     1. Dokładnie wyczyść fugi za pomocą szczoteczki.
      1. Żeby rozjaśnić fugi i pozbyć się przebarwień, nałóż na nie kwasek cytrynowy w proszku. Możesz też użyć zwykłego soku z cytryny. Po kilkunastu minutach zetrzyj go wilgotną szmatką, a zobaczysz różnicę w odcieniu.

       Jak wyczyścić fugi z pleśni?

       Czarne wykwity z pleśni to duży problem estetyczny. Niestety, w łazience trudno jest go uniknąć – porowata powierzchnia fug sprzyja rozwojowi grzybów. Tym bardziej, że w łazience płytki mają stały kontakt z wilgocią, szczególnie w pobliżu wanny i pod prysznicem. Problem pojawia się najczęściej w trudno dostępnych szczelinach, gdzie zwykle gromadzi się woda – na przykład w krawędziach przy brodziku.

       Na szczęście istnieją sposoby na to, jak wyczyścić fugi z zawilgoceń i pleśni. Najprostszy z nich to zakup gotowego preparatu pleśniobójczego, który nie tylko pozbędzie się brudu, ale też zapobiegnie powstawaniu nowych wykwitów. Wystarczy spryskać środkiem fugi i pozostawić go na 15-30 minut, a po tym czasie zetrzeć szmatką. Jeśli chcesz też rozjaśnić szczeliny pomiędzy kafelkami, wybierz preparat zawierający chlor.

       Uwaga

       Chociaż brud i pleśń w szczelinach między płytkami w łazience są trudne do usunięcia, nie wolno posiłkować się ostrymi narzędziami. Próbując za ich pomocą zdrapać nieestetyczne wykwity z grzyba, możesz trwale zniszczyć fugi – np. spowodować ich wykruszanie.

       Inne domowe sposoby na czyszczenie fug

       Czym jeszcze możesz wyczyścić fugi? Soda to nie jedyny domowy sposób, który może okazać się przydatny! Jeśli nie masz w domu profesjonalnego środka do czyszczenia fug, możesz wypróbować:

       proszek do pieczenia – działa podobnie do sody i doskonale usuwa trudne plamy, a także zabrudzenia z rdzy, kamienia i tłuszczu,płyn do WC – podobnie do środka pleśniobójczego, detergent do mycia toalet zawiera sporą ilość chloru, który – rozcieńczony w wodzie – skutecznie rozjaśni białe fugi,pastę do zębów – w połączeniu z miękką szczoteczką ułatwi szorowanie szczelin między kafelkami.

       podziel się: