Jak pozbyć się os i szerszeni?

Osa
Osa
Osa na ogródkowym stole lub szerszeń w domu mogą wprowadzić niemałe zamieszanie i strach wśród ludzi. Wówczas należy się zastanowić, jak pozbyć się os i szerszeni i czy w ogóle warto wpadać w panikę? Czy te owady są niebezpieczne i co możesz zrobić, jeśli na podwórku lub strychu znajdziesz gniazdo os? Zobacz!

Czy należy walczyć z osami i szerszeniami?

Osy i szerszenie, jak każdy owad, mają swoje miejsce w ekosystemie i odgrywają w nim bardzo istotną rolę – ich zadaniem jest zapylanie roślin oraz polowanie na mniejsze owady. Niestety chętnie zbliżają się do domów ludzi, wabione słodkimi napojami i jedzeniem – osy nie mogą się oprzeć ludzkim specjałom. Szerszenie natomiast najczęściej pojawiają się na podwórkach, na których zasadzone są bzy – krzewy te mają odżywcze soki, którymi owady uzupełniają swoją dietę.

Zanim jednak przystąpisz do pozbywania się os i szerszeni, zastanów się, czy to konieczne? Warto zlikwidować gniazdo os, jeśli ktokolwiek z domowników jest uczulony na ich jad – wówczas każde użądlenie jest bardzo groźne. Jeśli jednak takie alergie nie występują, można spróbować koegzystować z owadami – nie są one agresywne, jeśli się ich nie prowokuje, a najczęstszą przyczyną użądleń jest przypadek. Czasami więc wystarczy zachować ostrożność, ale jeśli chcesz pozbyć się szerszeni i os w trosce o swoje dzieci lub osoby starsze, sprawdź poniższe porady.

WARTO WIEDZIEĆ

Jeśli latem lubisz przebywać w ogrodzie i spożywasz tam posiłki, koniecznie zachowaj ostrożność. Wraz z kawałkiem ciasta lub łykiem napoju możesz wziąć do ust osę – użądlenie może spowodować niebezpieczny obrzęk gardła lub krtani.

Jak zlikwidować gniazdo os lub szerszeni?

Jeśli zlokalizujesz w swoim gospodarstwie domowym gniazdo os lub szerszeni, dla własnego bezpieczeństwa lepiej będzie, gdy się go pozbędziesz. O ile pojedynczy przedstawiciele tych owadów są relatywnie niegroźni, o tyle zmasowany atak mógłby skończyć się tragicznie. Jak zlikwidować gniazdo os pod dachem lub na podwórku? Najbezpieczniej jest wezwać wyspecjalizowaną ekipę, która zrobi to za Ciebie – nie ryzykuj niepotrzebnie, lepiej oddaj sprawy w ręce fachowców, którzy zrobią to bezpiecznie i bez zbędnego drażnienia owadów. Za usługę będziesz musiał jednak zapłacić. Jak pozbyć się szerszeni? Do usunięcia ich gniazd zobligowani są strażacy, jednak pomogą oni tylko wtedy, gdy gniazdo będzie blisko zabudowań mieszkalnych.

Jak pozbyć się os i szerszeni – pułapki i preparaty

Jeśli jednak gniazdo os nie jest problemem, a owady jedynie Cię irytują w czasie relaksu na dworze, możesz skonstruować pułapkę. Z plastikowej butelki obetnij górną część mniej więcej na 1/3 wysokości i włóż ją z powrotem, odwracając do góry nogami. Do środka wlej słodki napój. Zwabione zapachami owady wejdą do środka, ale nie będą potrafiły wyjść, ponieważ poruszają się głównie po ściankach naczyń. Nie czekaj jednak aż utoną w lepkim napoju – wypuść je z daleka od domu.

Inną metodą na pozbycie się os i szerszeni z podwórka jest korzystanie ze specjalnych preparatów w formie płynów w sprayu, płytek wydzielających zapachy lub gaśnic, które należy rozpylać w miejscach, w których najczęściej przebywają owady (np. na lilakach, które upodobały sobie szerszenie) lub bezpośrednio na gniazda. Jednak trzeba wiedzieć, że niektóre z preparatów nie odstraszą, a zabiją osy i szerszenie, dlatego warto dobrze się zastanowić, zanim się je zastosuje.

Pozbycie się os i szerszeni wymaga sporego zaangażowania i nieraz środków finansowych, szczególnie jeśli chcesz zlecić usunięcie gniazda os. Być może warto jednak nauczyć się żyć w zgodzie z tymi, w gruncie rzeczy pożytecznymi, choć irytującymi owadami i pozwolić im korzystać z zasobów natury na własnym podwórzu.

podziel się: