Stan deweloperski – co to?
Ze stanem deweloperskim spotkasz się zazwyczaj w przypadku nowych mieszkań i domów, choć nie jest to regułą – termin też może się także odnosić do starszych nieruchomości, w których jednak został przeprowadzony gruntowny remont. Warto bowiem pamiętać, że nie istnieje definicja stanu deweloperskiego, jego znaczenie może się więc zmieniać w zależności od kontrahentów. Dlatego też warto przy transakcji zawierać umowę deweloperską dokładnie określającą standard, jakiego możesz oczekiwać.
Stan deweloperski określa etap, na którym została zakończona budowa i wykańczanie mieszkania. Nie należy go jednak mylić ze stanem surowym – stan deweloperski jest bardziej zaawansowanym stadium. Zazwyczaj obejmuje wstępne prace wykończeniowe, takie jak:
wykonanie posadzek,rozprowadzenie i podłączenie instalacji elektrycznej, grzewczej i wodno-kanalizacyjnej,tynkowanie ścian i sufitów,parapety wewnętrzne i zewnętrzne,grzejniki.
Trzeba jednak pamiętać, że powyższe prace wcale nie muszą znaleźć się w Twojej umowie deweloperskiej – zanim ją podpiszesz, koniecznie przeanalizuj wszystkie wyszczególnione w niej punkty.
CZY WIESZ, ŻE...
Popularnym rozwiązaniem jest także podwyższony stan deweloperski, który najczęściej oferuje nieco więcej, niż wymienione powyżej prace wykończeniowe. Czasami takie mieszkania sprzedawane są już gładzią na ścianach, a nawet pierwszą warstwą białej farby, białym montażem w łazienkach, wykończonymi podłogami czy osadzonymi drzwiami wewnętrznymi.
Zalety i wady stanu deweloperskiego
Skoro już wiesz, co oznacza stan deweloperski, zobacz, jakie zalety ma to rozwiązanie:
niższe koszty niż w przypadku wykończenia pod klucz,możliwość zaaranżowania wnętrz zgodnie z własną wizją,możliwość zastosowania materiałów wysokiej jakości,możliwość zaoszczędzenia na pracach wykończeniowych – niektóre z nich możesz wykonać samodzielnie.
Stan deweloperski ma jednak także wady, o których warto pamiętać. Przede wszystkim nie będziesz się mógł wprowadzić do swojego nowego lokum od razu po otrzymaniu kluczy. Co więcej, prace wykończeniowe na pewno zajmą Ci więcej czasu, niż deweloperowi, szczególnie jeśli planujesz samodzielnie wykonać część prac – choć wynajęcie ekipy na potrzebny Ci termin też może okazać się niełatwe. Co więcej, wykańczanie mieszkania we własnym zakresie może też wymusić na Tobie wynajęcie innego lokalu na czas zakończenia prac, a to wiąże się z kolejnymi wydatkami.
Stan deweloperski 1
Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?
Odbiór mieszkania od dewelopera to etap, który dzieli Cię od otrzymania kluczy do wymarzonego domu lub mieszkania. Warto skorzystać tutaj z pomocy fachowców, którzy będą w stanie ocenić techniczny stan nieruchomości, upewni się co do powierzchni lokalu, sprawdzi, czy ściany są proste, a podłogi równe czy też oceni szczelność drzwi i okien. Ty z kolei możesz dokładnie wczytać się w umowę deweloperską i zobaczyć, czy wszystkie jej punkty zostały należycie zrealizowane. Pamiętaj, że na tym etapie możesz zgłaszać sprzedającemu wszelkie wątpliwości, a on będzie miał obowiązek poprawić to, co nie działa lub zostało wykończone niezgodnie z ustaleniami.