Styl prowansalski. Jak uzyskać urok południowej Francji we wnętrzu?

Prowansja - kraina we Francji
Prowansja - kraina we Francji
Choć do wczasowego kurortu we Francji bliżej nam niż do tego w Stanach Zjednoczonych, to jednak bardziej popularnym w Polsce stylem wydaje się Hampton niż prowansalski. Kiedy jednak lubisz mniej marynistyczne, a bardziej romantyczne klimaty, to właśnie francuską Prowansją możesz się zainspirować. Dowiedz się, jak wprowadzić ją do swojego wnętrza!

Prowansja to kraina w południowej Francji, leżąca nad Morzem Śródziemnym. Łączy klimat wczasowego kurortu (tam leży słynne Lazurowe Wybrzeże) z urokiem francuskiej wsi. Panuje tam dosyć suchy klimat, brakuje bujnej zieleni. Rośliną najbardziej kojarzącą się z tym rejonem jest lawenda. Krajobraz jest monokolorystyczny – ziemia o piaskowym kolorze, rośliny o mało intensywnych kolorach, kamienne domy. Styl prowansalski przenosi do wnętrz te kolory i klimat.

Styl prowansalski, jak wszystko co francuskie, kojarzy się też z romantyzmem. Dlatego we wnętrzach urządzonych w tym stylu nie brakuje akcentów romantycznych – kwiatów czy florystycznych wzorów na tkaninach. Materiały użyte w aranżacji powinny mieć kolory jak najbardziej zbliżone do naturalnych – podłoga najlepiej drewniana, ewentualnie pobielona, bawełna, len, szkło. Biel może być złamana, lekko wpadająca w beż czy szarość, ale musi być dominantą w takim wnętrzu.

Zaznaczmy: to zdecydowanie nie jest styl dla minimalistów! Wnętrza urządzone w stylu prowansalskim z pewnością wydadzą im się przesadnie „zagracone”. Muszą się tu bowiem znaleźć meble, które w wielu polskich domach już nie występują: etażerki, witryny czy konsole. Najlepiej, by były białe, lekko postarzane, w klasycznej formie, ze zdobieniami. Pełnią one rolę praktyczną (miejsce do przechowywania np. ceramiki czy porcelany), ale służą też do wyeksponowania dekoracji. A tych w stylu prowansalskim nie może zabraknąć! Dodatki w stylu vintage, upolowane na pchlim targu, postarzane, w klasycznym stylu – to wszystko sprawdzi się tu znakomicie. Stare lampy, zegary czy metalowe klatki na ptaki idealnie wpasują się w klimat rodem z południowej Francji.

Produkty dostępne do kupienia w sieci sklepów Leroy Merlin:

podziel się: