Styl rustykalny – pomysły, aranżacje na wystrój wnętrz. Na czym polega?

Styl rustykalny - 5.jpg
Styl rustykalny - 5.jpg
Styl rustykalny budzi ciepłe, przyjemne skojarzenia. Przywołuje na myśl wakacje spędzane u babci na wsi, pachnący ziołami ogród i sielską atmosferę. Trudno więc się dziwić, że zyskuje coraz więcej zwolenników i dominuje w wielu, nawet w nowoczesnych, domach czy mieszkaniach. Czym się charakteryzuje? Jak zaaranżować sypialnię, salon czy kuchnię w stylu rustykalnym? Przekonajmy się.

Styl rustykalny, czyli jaki?

Styl rustykalny nawiązuje do spokojnego życia na wsi – niespiesznego i w zgodzie z naturą. Zwykle ma elementy charakterystyczne dla ludowości z XIX i początku XX wieku. Zarówno meble, jak i dekoracje nawiązują do ówczesnych gospodarstw czy dworków wiejskich.

Ciekawostka

Wbrew pozorom styl rustykalny, jaki znamy dzisiaj, nie ukształtował się w Polsce, a daleko za oceanem, czyli w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam, tuż po uniezależnieniu się USA od Wielkiej Brytanii, zaczęto tworzyć coraz więcej mebli z drewna. Wykonywano je z materiałów, które były akurat do dyspozycji. Meble te miały charakterystyczne pęknięcia, słoje i niedoskonałości. To właśnie taki rodzaj materiału wykorzystuje się dzisiaj do tworzenia mebli w stylu rustykalnym.

Dla stylu rustykalnego charakterystyczne są elementy, takie jak:

Styl rustykalny - 1.jpg
Styl rustykalny - 1.jpg

Styl rustykalny - 1

naturalne materiały i tkaniny – drewno z widocznymi słojami, len, bawełna, kamień;drewno stylizowane na stare;surowa cegła lub pomalowana na biało;widoczne belki, np. przy suficie czy drewniane filary;ceramiczne elementy dekoracyjne;neutralne, ciepłe barwy i kolory ziemi, np. beże, biele, brązy czy głęboka zieleń;barwne wzory ludowe i bogata ornamentyka – w dodatkach, na tekstyliach czy tapicerce;dodatki z motywami w kratkę, kwiaty czy pasy, a także wzory inspirowane motywem wsi.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Styl rustykalny - 3.jpg
Styl rustykalny - 3.jpg

Styl rustykalny - 3

Styl rustykalny najłatwiej i najpełniej możesz uwidocznić właśnie w kuchni, stawiając na proste, skromne meble z drewna. Mogą to być meble nowe, ale stylizowane na stare, lub meble z drugiej ręki. Oto kilka podpowiedzi, jak uzyskać zamierzony efekt:

w kuchni rustykalnej doskonale sprawdzi się drewniana podłoga i drewniane parapety, na których ustawisz pachnące, świeże zioła;jeśli obawiasz się przesady i lubisz połączenie klasyki z nowoczesnością, postaw na solidny, drewniany blat i nowoczesne szafki;całość doskonale dopełni stary stół na zdobionych nogach, otarte półki z ustawioną na nich ceramiką lub fajansem, a także gliniane dzbanki czy blaszane garnki;styl rustykalny to także przedmioty z wikliny czy delikatne zazdroski.

Salon w stylu rustykalnym

Kuchnia w stylu rustykalnym
styl rustykalny - kuchnia
styl rustykalny - kuchnia
styl rustykalny - kuchnia
styl rustykalny - kuchnia.jpg
+3
Zobacz galerię

Kuchnia w stylu rustykalnym

Co może znaleźć się w salonie w stylu rustykalnym? Oto kilka propozycji:

prosta kanapa obita lnem lub filcem;drewniany stolik kawowy np. w formie starej skrzynki;stara, drewniana ława;stare meble i sprzęty;dodatki w delikatne, ludowe wzory;chodnik lub kilim zamiast dywanu;naturalne tkaniny: bawełna, len, wełna.

Styl rustykalny w sypialni

Styl rustykalny - 4.jpg
Styl rustykalny - 4.jpg

Styl rustykalny - 4

Sypialnia w stylu rustykalnym może być całą w drewnie. Pamiętaj jednak, że ciemne, ciężkie drewno ułożone na ścianach, podłodze i suficie, może przytłoczyć. Wszystkie powierzchnie mogą być pokryte drewnem, ale najlepiej jasnym i wtedy, gdy w pomieszczeniu obecne są skosy. Możesz też zdecydować się też na białe ściany, a drewno zostawić dla okien, mebli czy elementów sklepienia.

W rustykalnej sypialni postaw na neutralne barwy – biele, beże, brązy i szarości.

Styl rustykalny - 2.jpg
Styl rustykalny - 2.jpg

Styl rustykalny - 2

Zapamiętaj!

Staraj się uniknąć efektu przesady i cepelii. Wpleć do wystroju mieszkania elementy stylu rustykalnego i zachowaj umiar. Aby wnętrze miało przyjazny, ciepły charakter, nie musisz wstawiać do salonu czy kuchni starej meblościanki, dekorować wszystkiego motywami kwiatowymi i rozkładać koronkowych wszędzie obrusów czy serwetek. Jeśli przesadzisz z ilością dekoracji, możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Najważniejszy jest umiar.

podziel się: