Sufit napinany w mieszkaniu – co to jest? Jak wygląda? Zalety i wady

Sufit napinany - 1.jpg
Sufit napinany - 1.jpg

Choć jeszcze kilka lat temu trendy wnętrzarskie wyraźnie hołdowały sufitom podwieszanym, dziś coraz większą popularnością cieszy się ich nowoczesna alternatywa w postaci sufitów napinanych. Czym są i kiedy warto się na nie zdecydować? Podpowiadamy!

Folia na sufit – jak to wygląda?

Sufit napinany to specyficzna forma sufitu podwieszanego. Wykonuje się go z termokurczliwej formy PCV lub tkaniny poliestrowej przyciętej na wymiar konkretnej powierzchni. Sam proces „napinania” polega na podgrzaniu powietrza specjalną nagrzewnicą, co sprawia, że materiał staje się wyjątkowo elastyczny i łatwo go dopasować do sufitu. Gdy temperatura spada, zastosowana folia kurczy się i napina, tworząc pewnego rodzaju membranę – idealnie dopasowaną do podłoża i napiętą.

Zalety i wady sufitu napinanego

Największą zaletą sufitów napinanych jest bez wątpienia to, że są dostępne w niemalże każdym kolorze, jaki tylko sobie wymarzysz. Ba! Możesz nawet zamówić własny wzór, którego nie ma nikt inny. Jako że materiałem bazowym jest tutaj folia PCV, nanoszenie na nią nadruków jest bezproblemowe i stosunkowo tanie, zatem możesz wybrać taki, jaki zechcesz – i cieszyć się np. lustrzanym odbiciem lub bezchmurnym niebem na suficie w swoim salonie.

Nie sposób nie docenić też zalet, jakie niesie za sobą specyficzny montaż sufitu napinanego. Przede wszystkim taka konstrukcja doskonale zamaskuje wszystko, co jest pod spodem – nieestetyczne rury czy przewody, nierówne podłoże, odchodzącą płatami farbę i nie tylko. Co więcej, montaż zajmuje niewiele czasu i już tego samego dnia możesz korzystać z pomieszczenia – w przypadku sufitów podwieszanych jest to o wiele bardziej problematyczne.

WARTO WIEDZIEĆ

Jako że sufity napinane składają się w zasadzie z aluminiowych profili i folii PCV, są lekkie i nie obciążają stropu. Są również wyjątkowo cienkie (maksymalnie 35 mm), zatem doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach o niskim stropie. Wykazuje także odporność na blaknięcie, zabrudzenie oraz działanie wilgoci.

Czy sufity napinane mają jakieś wady? W przypadku pomieszczeń większych niż 20 m² może dojść do tzw. ugięcia formy, w efekcie czego na ich powierzchni pojawią się wyraźne zmarszczki. Konieczne jest zatem albo sprytne zmniejszenie jego powierzchni, albo wybór innego rozwiązanie. Folia jest także mało odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy, że zahaczysz o nią wysokim meblem, a może wymagać całkowitej wymiany.

Sufit napinany – cena i montaż

W przypadku sufitu napinanego określenie ceny z góry jest w zasadzie niemożliwe. Dlaczego? Wszystko zależy bowiem od indywidualnych warunków pomieszczenia: od rodzaju podłoża, jego powierzchni, zastosowanego oświetlenia oraz ewentualnych problemów montażowych, które mogą się pojawić po drodze. Rzadko kiedy spotkasz się więc z gotowymi cennikami w postaci kwoty za m² sufitu napinanego. Znacznie częściej stosowanym przez wykonawców rozwiązaniem jest umieszczenie na stronie internetowej specjalnego kalkulatora, który zbiera potrzebne dane i wylicza szacunkową cenę montażu dla każdego klienta z osobna.

podziel się: