Co to są sukulenty?
Sukulenty, zwane również roślinami gruboszowatymi, przystosowały się do życia w trudnych warunkach – na pustyniach i w innych miejscach, w których dostęp do wody jest mocno ograniczony. Sukulenty mają silnie rozbudowaną tkankę wodą, w której gromadzą niezbędne do życia soki. Z tych zasobów mogą korzystać przez długi czas, dlatego są w stanie przetrwać nawet bardzo długie okresy suszy. Woda magazynowana jest w mięsistych częściach sukulentów – łodygach, liściach, a nawet korzeniach.
CZY WIESZ, ŻE...
Nazwa sukulenty pochodzi od łacińskiego sucus, co można przetłumaczyć jako sok. Odnosi się to do płynów gromadzonych przez te wyjątkowo wytrzymałe rośliny.
Rodzaje sukulentów
Podział sukulentów przebiega właśnie ze względu na część rośliny, w której gromadzona jest woda. Wyróżniamy trzy rodzaje sukulentów:
Łodygowe – należą do nich m.in. kaktusowate, które są najpopularniejszymi gatunkami sukulentów domowych. Kaktusy mają grube, soczyste pędy i pnie, w których gromadzona jest woda. Najczęściej nie mają one liści, są za to pokryte licznymi kolcami, które mają zapewnić im ochronę przed zwierzętami. Na pustyniach kaktusy są często przez nie atakowane, ponieważ są nieraz jedynym źródłem wody w okolicy.
Liściowe – najpopularniejsze gatunki sukulentów liściowych to grubosz, echeveria, agawa czy aloes. Ich liście są grube, bardzo mięsiste. Często pokrywa je woskowa warstwa, która chroni przed parowaniem wody. Ciekawą rośliną z tego rodzaju sukulentów jest lithops, zwany też żywym kamieniem – przypomina on prawdziwy kamień i w ten sposób chroni się przed atakami zwierząt.
Sukulenty - 2 [łodygowe]
Korzeniowe – choć z wyglądu często nie przypominają najpopularniejszych gatunków sukulentów, należą do tej samej rodziny. Gromadzą jednak wodę w korzeniach, co zapewnia im najlepszą ochronę przed zniszczeniem zapasów soków przez zwierzęta czy inne okoliczności. Do tego rodzaju sukulentów zalicza się np. niektóre pelargonie!
Sukulenty - 3 [liściowe]
Sukulenty - 4 [korzeniowe]
Jak dbać o sukulenty?
Sukulenty to rośliny stworzone dla zapominalskich – jeśli nie pamiętasz o regularnej pielęgnacji, prawdopodobnie przetrwają u Ciebie w domu, co nie oznacza jednak, że wystarczy je pozostawić same sobie. Latem powinno się je podlewać raz w tygodniu, ale niedużą ilością wody – warto, by pomiędzy podlewaniami podłoże zdążyło przesychać. Zimą natomiast wystarczy nawadniać je raz w miesiącu.
Jeśli chcesz, by Twoje sukulenty pięknie się rozwijały, wybierz dla nich słoneczne stanowisko i zapewnij im wysoką temperaturę w okresie wegetacji. W czasie spoczynku wystarczy im natomiast nawet 16°C. Nawożenie sukulentów nie jest konieczne, ale w okresie letnim można je zasilić mieszanką z dodatkiem azotu, by odpowiednio je odżywić.