Roślina dla osób zabieganych
Szeflera nazywana jest także rośliną dla zabieganych i kwiatem biurowym. Dlaczego? Jest bowiem w stanie przetrwać różne warunki, począwszy od niewielkiego nasłonecznienia, przez niższą temperaturę, aż po czasowy brak dostępu do wody. Chętnie uprawia się ją w domach, biurach, a także ogrodach zimowych. Jej naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne, w których osiąga nawet 45 metrów wysokości. Równie dobrze czuje się jednak w doniczkach, a jej piękne, błyszczące liście mogą zdobić wiele różnych pomieszczeń. Jakie warunki jej zapewnić, by czuła się najlepiej?
Jak pielęgnować szeflerę?
Choć szeflera drzewkowata nie należy do roślin zanadto wymagających, to zapewnienie optymalnych warunków pozwoli jej osiągnąć najlepszy wygląd.
szeflera
Szeflera preferuje:
jasne lub półcieniste stanowiska. Nie przepada za nadmiernymi promieniami UV, dlatego latem najlepiej ją przed nimi chronić. Nadmierna ekspozycja na promienie sprawia, że liście szeflery drzewkowatej żółkną, a ogonki liściowe ulegają skróceniu,umiarkowaną temperaturę. Choć znosi ona także krótkotrwały chłód do 10 stopni Celsjusza, to długotrwałe wychłodzenie może jej zaszkodzić, podobnie jak zbyt duże nagrzanie. Optymalna temperatura dla szeflery to 18-25 stopni Celsjusza,być osłonięta od wiatru,niezbyt wysoką wilgotność. Lepiej znosi przesuszenie niż nadmierne podlewanie, dlatego latem podlewaj szeflerę 2-3 razy w tygodniu, zimą z kolei raz w tygodniu,zraszanie liści. Jej naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne, więc jest przyzwyczajona do wysokiej wilgotności powietrza. By zapewnić jej odpowiednią wilgotność, skrapiaj regularnie jej liście wodą.
Odpowiednia do sypialni
Szeflera to kwiat niezwykle urokliwy, bez trudu zdobiący pomieszczenie, w którym się znajduje. Posiada błyszczące, ciemnozielone liście, które mogą osiągać nawet 20 cm długości. Poprawnie pielęgnowana szeflera drzewkowata urośnie nawet do około 1,5 metra, dzięki czemu polecana jest także jako dekoracja w salonie. Doskonale sprawdzi się jednak w sypialni, ponieważ świetnie pochłania zanieczyszczenia z powietrza, także te chemiczne. Różne odmiany szeflery pozwalają na jej dowolną prezencję, może być również przycinana na drzewko bonsai. Warto jednak pamiętać, by roślinę uprawiać w domu, w którym nie ma zwierząt, ponieważ jest dla nich trująca.
szeflera1
Rozmnażanie szeflery
Niezwykły urok szeflery sprawia, że wiele osób pragnie uprawiać ją w wielu doniczkach. Rozmnażanie szeflery nie powinno nastręczyć większych trudności. Szeflerę drzewkowatą można rozmnażać na dwa sposoby. Po pierwsze, można wykorzystać sadzonki wierzchołkowe, które należy umieścić w wilgotnym podłożu oraz wraz z doniczką owinąć folią. Po około 1,5 miesiąca sadzonki powinny się ukorzenić i wówczas należy zdjąć folię.
Drugi sposób na rozmnażanie szeflery jest nieco dłuższy, ale porównywalnie efektywny. Należy użyć kawałka kory z młodego pędu, okładać miejsce mchem lub ziemią torfową oraz owinąć folią aluminiową, co zabezpieczy ją przed zsunięciem się. W miejscu usunięcia kory wytworzą się korzenie. Pęd, z którego chce się pozyskać sadzonkę, należy odciąć od pierwotnej rośliny i przesadzić do nowej doniczki.