Tapicerowane panele ścienne – hit dekoratorski ostatnich lat!

Tapicerowane panele ścienne wokół łóżka Zoi, bohaterki 7. odcinka 3. sezonu Weekendowej metamorfozy
Tapicerowane panele ścienne wokół łóżka Zoi, bohaterki 7. odcinka 3. sezonu Weekendowej metamorfozy
Kiedyś boazeria, a teraz panele ścienne podbijają nasze domy. Występują w wielu kolorach i rozmiarach, mogą też pełnić różne funkcje, w różnych pomieszczeniach. Dowiedz się więcej o tym fenomenie ostatnich lat!

Choć tapicerowane panele w sklepach i na ścianach w naszych domach zaczęły pojawiać się stosunkowo niedawno, to ich koncept w architekturze wnętrz funkcjonuje od wieków. W wielu zabytkowych wnętrzach znajdziemy ozdobnie tapicerowane zagłówki łóżek lub nawet całe ściany. Dlatego właśnie współcześni projektanci najpierw zaczęli używać paneli we wnętrzach o stylu klasycznym, podkreślając nawiązania do tradycji. Obecnie jednak panele znajdują zastosowanie w wielu różnych stylach aranżacji, nawet w loftowym. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru tkaniny i wzoru.

Panele ścienne najczęściej są wykonane z tkanin typowo obiciowych, by były trwałe, wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu: weluru, filcu czy bawełny wzbogaconej lnem. Pod tkaniną znajduje się warstwa miękkiej pianki, a pod nią płyta MDF. Takie panele można też zrobić samodzielnie. Do ich wykonania będziecie potrzebować tylko płyt przyciętych do odpowiedniego rozmiaru, gąbki tapicerskiej, wybranego przez Was materiału i takera - zwykłego lub automatycznego (wideo z instruktażem znajdziecie TUTAJ). Gotowe panele możecie też ozdobić – naszywkami, prasowankami lub farbą do tkanin - jak? Sprawdź TUTAJ).

Tapicerowane panele świetnie sprawdzą się w sypialni w roli zagłówka. Można nimi pokryć całą ścianę albo tylko jej część na szerokość i/lub długość łóżka. Będą stanowiły miękkie oparcie na przykład podczas czytania książki czy jedzenia śniadania w łóżku, ale też wygłuszą pomieszczenie. W przedpokoju sprawdzą się jako oparcie siedziska. W salonie zniwelują pogłos, wyciszą wnętrze i sprawią, że będzie bardziej przytulne.

W sklepach znajdziesz panele ścienne w wielu kolorach, a nawet o różnych kształtach. Sprawdź, co w swojej ofercie ma Leroy Merlin:

podziel się: