Co to jest termostat do grzejnika?
Termostat (inaczej: zawór z głowicą termostatyczną lub zawór termostatyczny) to urządzenie, dzięki któremu w łatwy sposób możesz regulować moc grzejnika i temperaturę w pomieszczeniu. Standardowo jest montowany na każdym grzejniku. Jego zadaniem jest też utrzymanie stałej temperatury we wnętrzach – takiej, którą samodzielnie ustawisz.
Jak działa termostat?
Termostat umieszcza się na przewodzie, który dostarcza do grzejnika wodę grzewczą. Składa się dwóch podstawowych części: głowicy termostatycznej (tzw. zespół sterujący z zadajnikiem i czujnikiem) oraz zaworu grzejnikowego (tzw. zespół wykonawczy z elementem nastawczym).
Głowica termostatyczna montowana jest na zewnątrz urządzenia – to przy jej pomocy regulujesz temperaturę. Znajdują się na niej oznaczenia liczbowe, które odnoszą się do poziomu grzania – dzięki temu możesz dopasować temperaturę w każdym pomieszczeniu do swoich potrzeb.
Jak działa głowica:
- otwiera i zamyka zawór grzejnika, zmniejszając lub zwiększając ilość wody, jaka dociera do urządzenia;
- reaguje na zmiany temperatury otoczenia – gdy otworzysz okno nad grzejnikiem, głowica powinna wyczuć niską temperaturę i ustawić wyższy poziom grzania. Gdy w pomieszczeniu znajduje się sporo ludzi, albo gdy rozpalasz ogień w kominku, głowica wyczuwa, że temperatura powietrza wzrosła i zmniejsza moc grzania.
Warto wiedzieć
Zakres temperatur termostatu grzejnikowego powinien znajdować się w instrukcji obsługi. Zwykle temperaturę około 20 stopni Celsjusza oznacza cyfra 3 na głowicy. Najwyższa moc grzania to zwykle cyfra 5. Numer jeden lub symbol śnieżynki oznacza utrzymanie minimalnej temperatury, która pozwala zapewnić bezpieczeństwo instalacji (tzw. temperatura dyżurna).
Jakie są rodzaje zaworów do termostatów?
Istnieje kilka rodzajów zaworów do termostatów. Ze względu na sposób zasilania grzejnika i prowadzenia rur, wyróżnia się następujące zawory: prosty, osiowy, kątowy i narożnikowy.
Podział zaworów ze względu na sposób połączenia czujnika, nastawnika i elementu wykonawczego oraz ich wzajemne usytuowanie:
zawór z czujnikiem i zadajnikiem wbudowanym w głowicę – głowica jest zamontowana bezpośrednio na korpusie zaworu;zawór ze zdalnie działającym czujnikiem, podłączonym kapilarą z głowicą termostatyczną;zawór ze zdalnie działającą głowicą, połączoną kapilarą z nasadką zaworową;zawór ze zdalnym czujnikiem i zdalnym zadajnikiem.
Jakie są rodzaje głowic do termostatów?
Dostępne na rynku są różne rodzaje głowic do termostatów grzejnikowych. Różnią się od siebie m.in. sposobem działania i wyglądem. Producenci głowic wychodzą naprzeciw rosnącym oczekiwaniom konsumentów i projektują urządzenia taki sposób, by w pełni dopasowały się do wystroju wnętrza lub służyły jako element dekoracyjny.
Możesz wybierać spośród głowic, takich jak:
głowica elektryczna – rozwiązanie przyjazne dla środowiska;tradycyjna głowica z wbudowanym czujnikiem – sprawdza się najlepiej w pomieszczeniach, które nie są narażone na nagłe zmiany temperatur, a dostęp do głowicy nie jest utrudniony;głowica z czujnikiem wyniesionym – w pomieszczeniach, w których urządzenia są zasłonięte, a same wnętrza narażone na przeciągi;głowica wzmocniona – odporna na uszkodzenia mechaniczne (sprawdza się tam, gdzie istnieje prawdopodobieństwo kradzieży lub manipulowania temperaturą przez osoby trzecie).
Jak wybrać termostat do grzejnika?
Weź pod uwagę wszystkie powyższe informacje, np. czy pomieszczenie jest narażone na przeciągi, gdzie znajduje się grzejnik. Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania. Poza tym niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie głowic i zaworów – zapewni to prawidłowe działanie termostatu i grzejnika. W związku z tym bezpiecznym rozwiązaniem będzie zakup obu elementów tego samego producenta. Jeśli zdecydujesz się na kupno części od innych producentów, zwróć uwagę na wymiar gwintu, rodzaj połączenia i wielkość skoku trzpienia.