Trzykrotka – odmiany, uprawa, podlewanie i pielęgnacja

Trzykrotka 1.jpg
Trzykrotka 1.jpg
Dopiero rozpoczynasz przygodę z uprawą roślin i szukasz takiej, której hodowla nie sprawi Ci większych trudności? Koniecznie zwróć uwagę na trzykrotkę – jej dekoracyjne liście pięknie ozdobią Twój dom i ogród, a Ty nie będziesz musiał poświęcać zbyt wiele czasu i energii na jej pielęgnację. Co warto wiedzieć o uprawie trzykrotki?

Trzykrotka – odmiany i charakterystyka rośliny

Trzykrotka jest przedstawicielką rodziny komelinowatych, która w naturze występuje na ziemiach obu Ameryk. Można spotkać aż 70 różnych gatunków trzykrotki, z których kilka chętnie jest uprawianych w doniczkach w warunkach domowych także w Polsce:

Trzykrotka pasiasta – zwana również trzykrotką zwisłą. Jak sama nazwa wskazuje, wyróżniają ją kolorowe paski zdobiące liście – przybierają barwy od szarej, przez zieloną, aż po fioletową. Ma pokrój zwisający i kwitnie bardzo rzadko, ale to właśnie liście, nie kwiaty trzykrotki, są jej prawdziwą dekoracją.Trzykrotka Andersona – ta bylina nie występuje w naturze, ale jest mieszanką kilku innych odmian trzykrotki. Można ją uprawiać w ogrodzie, co pozwala jej dorastać aż do 120 cm wysokości i zdobić całe otoczenie kwiatami występującymi w wielu różnych barwach nawet przez kilka miesięcy w roku – od czerwca do września.Trzykrotka wirginijska – choć należy do tej samej rodziny, co trzykrotki domowe, ją również można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie ze względu na jej mrozoodporność. Cechują ją piękne kwiaty – niektóre odmiany są dwubarwne.Trzykrotka wężykowata – to trzykrotka domowa z liśćmi niebieskawozielonymi na wierzchu i purpurowo-czerwonymi od spodu.Trzykrotka purpurowa – zwana też trzykrotką fioletową. Jak sama nazwa wskazuje, roślinę tę wyróżnia głęboka barwa liści.

CZY WIESZ, ŻE...

Trzykrotka jest narażona na ataki mszyc, ale te pojawiają się tylko wtedy, gdy roślina jest osłabiona. Dlatego warto zadbać o ich prawidłową pielęgnację.

Wymagania trzykrotki

Jakie stanowisko będzie idealne dla trzykrotki? Na szczęście roślina ta nie jest wymagająca i przyjmie się na każdym podłożu przepuszczalnym. Jeśli natomiast chodzi o dostęp do światła słonecznego, zależy to w dużej mierze od koloru liści trzykrotki – zielone okazy poradzą sobie tak w pełnym słońcu, jak w cieniu, a inaczej zabarwione gatunki wymagają jednak stałego dostępu do światła dziennego. Niezależnie od odmiany trzeba natomiast unikać przeciągów i wybierać osłonięte od wiatru miejsca. Trzykrotki domowe mogą być przez cały rok przechowywane w temperaturze pokojowej, ogrodowe zaś są odporne na przemarzanie.

Trzykrotka – uprawa i rozmnażanie

Należy zadbać o podlewanie trzykrotki, ponieważ jest to roślina nielubiąca suszy, z drugiej strony jednak źle znosi także przelanie, więc warto podlewać ją mniejszą ilością wody, za to częściej. Liście trzykrotki docenią także zraszanie raz na jakiś czas. Trzykrotka dobrze radzi sobie w niemal każdej ziemi, ale najbujniej rośnie i kwitnie, jeśli się ją odżywia nawozami – w okresie wegetacji można ją podsypywać nawet raz w tygodniu.

Równie ważne jest przycinanie trzykrotek, szczególnie ogrodowych – powinno się to robić zaraz po pierwszym kwitnięciu, by pobudzić pędy do jeszcze lepszego kwitnienia. Bez obaw – trzykrotka bardzo szybko odrasta. Rozmnażanie trzykrotki można wykonać przy okazji, wykorzystując do tego właśnie te podcięte pędy – można je ukorzenić zarówno w wodzie, jak i w ziemi.

podziel się: