Tynk japoński to prosty, naturalny sposób na niebanalne wykończenie ściany. Mieszanka celulozy, bawełny i jedwabiu pozwala stworzyć niepowtarzalne wzory i ciekawą strukturę. Przeczytaj, jak położyć tynk japoński i dlaczego warto się na to zdecydować.
Tynk japoński – co to jest i jak wygląda?
Tynk japoński to jeden z najciekawszych sposobów wykończenia ścian wewnętrznych. Doskonale sprawdza się do tworzenia pięknych, ozdobnych wzorów, a do tego jest bardzo łatwy w nakładaniu i konserwacji. Ponieważ dużą część mieszanki stanowi papier, niektórzy producenci oferują tynki japońskie pod nazwą „płynna tapeta” lub „tapeta natryskowa”.
Jak wskazuje nazwa, ta oryginalna metoda dekoracji ścian pochodzi z Japonii. Ten rodzaj tynku to naturalna mieszanka składająca się z celulozy, włókien mineralnych, a także strzępków bawełny i jedwabiu, które nadają mu ciekawą, nieregularną strukturę.
Za dekoracyjne walory tynku bawełnianego odpowiada dodatek pigmentu w dowolnym kolorze oraz wybrane ozdobne składniki, wymieszane z bazą. Oznacza to, że ostateczny wygląd ściany zależy w pełni od Twoich preferencji – struktura, kolor i wzory tynku japońskiego mogą być łatwo dostosowane do konkretnego wnętrza.
Tynk japoński 3
WARTO WIEDZIEĆ
Ponieważ pod wpływem wody masa może pęcznieć i odchodzić od ściany, tynk japoński nie nadaje się do użytku w wilgotnych pomieszczeniach, jak kuchnia i łazienka. Aby uniknąć uszkodzenia tynku, możesz zabezpieczyć ścianę przed wodą za pomocą lakieru akrylowego.
Zalety tynków japońskich – dlaczego warto?
Atrakcyjny, nietypowy efekt wizualny to nie jedyny powód, dla którego warto wykorzystać tynk bawełniany do wykończenia ścian w mieszkaniu. Jakie są inne zalety tego materiału?
Tynk japoński idealnie maskuje niedoskonałości ścian. Jeśli w Twoim domu zdarzają się miejsca, gdzie gładź została nierówno położona, a przyglądając się ścianie możesz dostrzec ubytki – nieregularne wzory tynku japońskiego pozwolą Ci skutecznie je ukryć.Dzięki tynkowi japońskiemu możesz wyciszyć pomieszczenie. Wysoka izolacyjność sprawia, że materiał ten doskonale nadaje się do wykończenia sypialni lub gabinetu. Co więcej, tynk bawełniany poprawia akustykę wnętrza, dlatego warto zastosować go w salonie, jeśli często słuchasz tam muzyki lub oglądasz filmy.Japoński tynk jest bardzo prosty w konserwacji. W razie zarysowania, zabrudzenia czy zniszczenia jego powierzchni, możesz szybko naprawić ścianę – wystarczy pokryć ją kolejną warstwą płynnej tapety. Co więcej, ściany wykończone tynkiem japońskim możesz bez obaw pomalować zwykłą kolorową emulsją.Tynk bawełniany pozwala nie tylko na łatwe położenie, ale i usunięcie ze ściany. Masę możesz w prosty sposób zeskrobać na mokro, a następnie… ponownie jej użyć w innym miejscu, po wymieszaniu z ciepłą wodą.Tynk japoński zapewnia doskonałą izolację termiczną. Pomieszczenia wykończone przy jego pomocy dłużej zachowują ciepło. Wykorzystaj ten materiał, jeśli chcesz zwiększyć komfort domowników i ograniczyć rachunki za ogrzewanie.
Tynk japoński 2
Jak położyć tynk japoński – instrukcja nakładania
Nakładanie tynku bawełnianego jest dość proste – szczególnie, gdy porównasz tę metodę z aplikacją zwykłego tynku, a nawet tradycyjnym tapetowaniem. Przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, że pokryje się całą ścianę za jednym razem, i przygotować masę potrzebną do wykończenia całego pomieszczenia.
WSKAZÓWKA
Jeśli masz w planach użyć kilku opakowań tynku bawełnianego, przed rozpoczęciem prac połącz ze sobą całą masę. Dzięki temu upewnisz się, że kolor będzie jednolity w całym pomieszczeniu.
Przygotowanie masy jest bardzo proste – do suchej mieszanki wystarczy dodać ilość wody wskazaną przez producenta, a następnie wymieszać całość ręcznie. Ścianę warto zagruntować i pokryć specjalną bazą do tynków japońskich. W zależności od wybranej techniki, do nakładania płynnej tapety używa się szpachelki i specjalnego wałka bądź pistoletu natryskowego.